2011-11-18

KSIĄŻKA

Nowe objawienie Stephena Kinga, czyli Dallas 63

Tagi: książka
8 listopada miała miejsce premiera najnowszej książki Stephena Kinga pt. Dallas ’63 (oryginalny tytuł: 11/22/63). Powieść odwołuje się do kultowego już motywu podróży w czasie.

 Trzydziestopięcioletni Jake Epping jest nauczycielem języka angielskiego, mieszkającym w Lisbon Falls w stanie Maine. Pewnego dnia, prowadząc kurs dla dorosłych, Jake otrzymuje od jednego ze swoich uczniów, Harry’ego Dunninga, nietypowe wypracowanie, opowiadające przerażającą historię morderstwa dokonanego przez ojca Harry’ego na całej rodzinie chłopca, które miało miejsce blisko pół wieku wcześniej.

Wkrótce potem Jake dowiaduje się, że w spiżarni jego przyjaciela znajduje się portal prowadzący do roku 1958. W umyśle głównego bohatera rodzi się z czasem szalony, ale realny, plan powstrzymania zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy’ego (JFK) zastrzelonego 22 listopada 1963 roku. Tym oto sposobem Jake rozpoczyna nowe życie w świecie lat 60. jako  George Amberson. Podróż ta przyniesie mu wiele nieoczekiwanych przygód oraz... miłość do szkolnej bibliotekarki, pięknej Sadie Dunhill.

Książka opowiada alternatywną wersję znanej powszechnie historii zamachu na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ten zupełnie irracjonalny pomysł, jak mogło by się wydawać na pierwszy rzut oka, pod wpływam talentu Stephena Kinga brzmi niezwykle przekonująco. Autor reinterpretuje przeszłość, przedstawiając własną teorię spiskową. W tę historię nie trudno uwierzyć. Czytelnik przenosi się w przeszłość wraz z Jake’iem i towarzyszy mu w każdej chwili. Doskonale poprowadzona akcja, świetna narracja i intrygujący temat – wszystko to sprawia, że Dallas ’63 czyta się z ogromną przyjemnością.
Prestiżu książce dodaje oczywiście sygnatura Stephena Kinga. Trudno się jednak dziwić. Pisarz ma na koncie ponad pięćdziesiąt światowych bestsellerów, przetłumaczonych na około trzydzieści języków. Znajdziemy wśród nich Lśnienie, Mgłę, Rękę mistrza, Zieloną milę czy Miasteczko Salem. Wiele z jego tekstów doczekało się adaptacji filmowych. Dallas ’63 także zobaczymy na wielkim ekranie. Prawa filmowe do książki kupił Jonathan Demme, zaś jednym z producentów będzie sam Stephen King.
Autor: Paulina Frączek


Inne artykuły naszej stażystki:

Listy do M. po premierze

Baby są jakieś inne

Hope Edelman Córki które zostały bez matki
 
Styl w XXI wieku

 

Komentarze (1)

sylvana (2011-11-19 06:37:35)
będzie absolutny HIT :)
 
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar