2011-09-30

WARTO WIEDZIEĆ

Teatr dla całej rodziny

Teatr to sztuka, która powinna być dostępna nie zależnie od wieku. Czas przełamać stereotyp, że teatr dedykowany jest wyłącznie dla osób starszych.  XV Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2011 część swoich spektakli dedykuje maluszkom, nawet tym kilkumiesięcznym. Warto zapoznać się z ich bogatą ofertą przedstawień w Teatrze Rampa i zabrać na nie swoje pociechy.


KORCZAK to „więcej niż teatr”, to TEATR

+ …RODZICE, czyli program „Ab ovo” („zacząć od jaja”).
Wzorem lat ubiegłych, już po raz trzeci odbędzie się festiwalowy program „Ab ovo” („zacząć od jaja”), zapraszając do teatru… niemowlęta. Jest oczywiste, że w przedstawieniach dla naj- najmłodszych dzieci uczestniczą z opiekunami. Tym razem znów mamy kilka ciekawych propozycji dla tej grupy wiekowej przygotowanych przez polskie teatry. Po spektaklach Teatru Elffy twórcy zapraszają na dodatkowe zabawy-warsztaty dla dzieci i rodziców. Drodzy rodzice, będziemy uważnie słuchać, co macie nam do powiedzenia, bo w sprawach Waszych dzieci Wasz głos liczy się przede wszystkim!

Wydarzenia poświęcone najmłodszym widzom to między innymi spektakl „Ty i Ja” w wykonaniu Studia Teatralnego Blum – Poznań. To przedstawienie dla dzieci naj- najmłodszych w wieku od 0 do 4 lat. Punktem wyjścia do powstania spektaklu jest podkreślenie znaczenia własnego „ja” w postrzeganiu świata, a zarazem ukazanie zależności pomiędzy moim „ja”, a napotykanymi wokoło „ja” innych osób. Kolorowe piłki stają się pretekstem do wspólnej zabawy, ale także do poszukiwania związku pomiędzy na pozór sprzecznymi emocjami. Stają się symbolem dopełnienia, całości i harmonii. Spektakl zrealizowany z udziałem środków finansowych Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Poznania we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu przy wsparciu pedagogów i psychologów dziecięcych.

Kolejną interesującą propozycją dla maluszków jest „Pan Satie” w wykonaniu Teatru Atofri z Poznania, laureata naszej ubiegłorocznej nagrody „Kota w worku”! W tym roku przywiózł nam znowu spektakl dla naj-najmłodszych, który pokazujemy w ramach naszego programu „Ab ovo”. Informacje od autorek: „Kim Jest Pan Satie? Dźwiękiem, Rytmem. Pan Satie jest Muzyką. W papierowej scenografii powstają obrazy inspirowane utworami Erika Satie. Zabawy z dziecięcej wyobraźni łączą się z brzmieniem preparowanego pianina.” „Pan Satie” to spektakl teatralno-muzyczny zrealizowany dzięki zaangażowaniu Poznańskiej Fundacji Artystycznej, Centrum Kultury Zamek i Miasta Poznań.
Fot. Teatru Atofri „Pan Satie”

Teatr Elffy z Warszawy przygotował dla widzów najmłodszych spektakl „Co to? Kto to? Ja!” Przedstawienie realizowane będzie dla dwu grup wiekowych:
- Maleństwa leżące, siedzące i raczkujące (0 – 1,5 roku) – z rodzicem doświadczać będą, gdzie się znajdują: nos, głowa, uszy, oczy, nogi, kolana. Dla tych widzów przygotowaliśmy dużo pięknej muzyki i obrazów. Pojawi się nawet prawdziwa Harfa, a na Harfie grać będzie 10-letnia księżniczka Klara. To czas na bycie razem z Waszym dzieckiem i prawdziwą muzyką. Elffy są jakby łącznikami między dzieckiem a rodzicem. Romari będzie śpiewać dla publiczności i z publicznością. Czy wiecie, że Wasze Maleństwa już nucą? Po spektaklu warsztat „Malowanie na dywanie”.

- „Średniaczki” chodzące i biegające (1,5 – 3 lata) – z rodzicem – odpowiedzą już same, do czego służą poszczególne części naszego ciała; usłyszymy i wyobrazimy sobie, jak bije nasze serce. To dzieci i Wy, Rodzice, będziecie razem tworzyć. Widzowie będą naocznymi świadkami procesu tworzenia Misia-marionetki, która w pewnym momencie ożyje. Nasi Mali i Dorośli Widzowie będą stymulowani do tworzenia spektaklu poprzez aktywny w nim udział: taniec, śpiewanie znanych i nowo poznanych melodii (nawet w języku suahili). Okaże się to bardzo proste! Roztańczeni widzowie zrelaksują się przy pięknej ludowej kołysance „Uśnijże mi, uśnij”, zagranej przez 10-letnią Klarę. Czeka Was prawdziwa uczta dla ucha i oka, i ducha. To czas na otwarcie się na siebie, na tego małego człowieka, na wsłuchanie się. Będzie wesoło i kolorowo! Po spektaklu warsztat „Malowanie na dywanie” + „Spotkanie z Marionetką”.

Dla widzów nieco starszych w wieku (6-10)
Spektakl „Dokąd pędzisz, koniku?” na motywach baśni Rady Moskovej Teatru Lalki, Maski i Aktora GROTESKA z Krakowa to historia małego konika, który chce być dorosły. Próbuje dotrzymać kroku Dużemu Koniowi, ale jest jeszcze za słaby. Szuka szczęścia w Wesołym Miasteczku, ale szybko dostrzega, że tam radość jest tylko pozorna, a ceną jest utrata wolności. Na szczęście spotyka Chłopca, który – jak on – nie godzi się na życie w niewoli. Obydwaj – Konik i Chłopiec – szukają swojego miejsca w świecie. Poznają, co to przyjaźń i razem szukają szczęścia, uciekając z Wesołego Miasteczka. Przedstawienie, przygotowane przez Grzegorza Kwiecińskiego na podstawie pięknej baśni bułgarskiej pisarki, zawiera mądry, ponadczasowy przekaz poruszający zarówno najmłodszych, jak i ich rodziców. Doskonale służy temu zarówno poetyckie ujęcie tematu, jak i zamysł plastyczny: scenografia spektaklu zainspirowana została malarstwem Tadeusza Makowskiego.

„Calineczka” Marty Guśniowskiej w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i wykonaniu Teatru Banialuka z Bielska Białej to niezwykle atrakcyjne wizualnie widowisko muzyczne, opowiadające o przygodach dziewczynki o niewielkich rozmiarach, lecz wielkim sercu. Maleńka bohaterka wyrusza w świat, by odkrywać jego piękno, ale także kryjące się w nim zagrożenia. Wędrując przez rozmaite krainy, napotyka na miejsca przytulne i słoneczne, ale także mroczne i niesympatyczne. Spotyka zarówno istoty przyjazne, jak i takie, które chcą ją wykorzystać. Losy Calineczki układają się w opowieść o poszukiwaniu przyjaźni i miłości, o potrzebie niesienia pomocy potrzebującym, wzajemnym szacunku, wrażliwości na cierpienie innych, dobroci. Wykreowana na scenie Banialuki baśniowa kraina odkrywa przed małymi widzami zachwycającą i zaskakującą magię teatru. Pomysłowa scenografia sprawia, że dzieci z zapartym tchem śledzą kolejne transformacje olbrzymiej, wielobarwnej formy, która na ich oczach przekształca się w kwiat, żabę, pająka oraz inne postaci z opowieści Andersena. Muzyczny charakter widowiska, melodyjne piosenki i wartka akcja sprawiają, że przedstawienie, mimo iż momentami niepokojące, nawet przez chwilę nie przestaje czarować…

Teatr Baj Pomorski z Toruń zaprezentuje spektakl pod tytułem „Pod-Grzybek”.  Przedstawienie opowiada o starym, przebiegłym, doświadczonym Starym Lisie i młodym, lekkomyślnym Lisku, spędzającym czas na zabawach i figlach. Obaj w miarę spokojnie żyli sobie w lesie. I trwałoby to zapewne jeszcze długo, gdyby nie celny strzał kłusownika, który śmiertelnie rani Starego Lisa. Co dalej? Co to znaczy umrzeć? Czy  życie jest tylko tym, co znamy, czy może jest gdzieś jeszcze inne życie – nieznane, tajemnicze? Okazuje się, że o sprawach ostatecznych można mówić mądrze, a jednocześnie pogodnie i z poczuciem humoru. Zamiast chować się i bronić przed prawdą o życiu i przemijaniu można pokazać jego zadziwiającą logikę, co pomaga uporządkować myślenie i znaleźć swoje miejsce w tej niezwykłej układance. W pracy nad tym przedstawieniem spotkali się mistrzowie teatru lalek. Dramaty Marty Guśniowskiej należą do najczęściej wystawianych na polskich scenach, Jacek Malinowski ma na swoim koncie wiele sukcesów teatralnych, a litewscy twórcy, których zaprosił do współpracy, należą do najwybitniejszych w swoim kraju.Fot. Teatr Baj Pomorski z Torunia „Pod-Grzybek”.

Dla młodzieży i dorosłych…
Niezwykłym i wyjątkowym wydarzeniem Festiwalu Korczak 2011 jest spektakl „Hommage à Chagall” w wykonaniu Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska z Krakowa w Teatrze Rampa. Na scenie ożywają obrazy Marca Chagalla. To spektakl niezwykły, opowiedziany bez słów: kolorem, maską, lalką, muzyką, ruchem. Historia miłości zaklętej i zatrzymanej w sztuce. Zarówno temat, jak i forma wpisują się w od wieczne marzenia i tęsknoty towarzyszące człowiekowi od wczesnej młodości, od dzieciństwa niemalże: tęsknoty za czymś wielkim, wspaniałym, idealnym… Reżyser spektaklu Adolf Weltschek mówi: „Historią Chagalla i Belli chcę opowiedzieć o miłości konkretnej – ludzi z krwi i koś ci . O miłości, która nabiera wymiaru metafizycznego. Staje się miłością Adama i Ewy – Kobiety i Mężczyzny. Jest częścią kosmicznego porządku. Chce, wbrew wszechobecnym teoriom na temat niemożności spotkania i budowania więzów w naszych ludzkich kontaktach, opowiedzieć o tej szczególnej, silniejszej niż śmierć jedności kobiety i mężczyzny. Chcę za Chagallem przypomnieć mitologię miłości”. Spektakl tryumfalnie wędruje po Europie, odnosząc sukcesy na najważniejszych międzynarodowych festiwalach. To trzeba zobaczyć koniecznie!

Festiwal Teatralny Korczak trwa tylko do 8 października. To jedyna taka okazja w roku, gdzie najmłodsi, młodsi i starsi mogą na własnej skórze poczuć magię teatru…

Więcej informacji na temat Festiwalu KORCZAK 2011 dostępnych jest na stronie: www.korczak-festiwal.pl

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar