2006-12-13

WARTO WIEDZIEĆ

NARTY - PRZYGOTU SIĘ

Przed każdym wyjazdem bierzemy jakieś leki, bo zawsze warto przygotować sobie wyjazdową apteczkę. W sezonie zimowym wyjeżdżamy często do małych górskich miejscowości, w których zakup leków często bywa utrudniony. Na miejscu może okazać się, że najbliższa apteka jest znacznie oddalona od miejsca naszego zakwaterowania. A za granicą? Za granicą to już w ogóle nie ma co mówić, bo przecież tak wiele osób nie potrafi przełamać bariery językowej i nie jest w stanie kupić nawet szczoteczki do zębów, a co dopiero leków. Dlatego też trzeba dmuchać na zimne i przygotować się wcześniej. Jeżeli chcesz spędzać czas w górach aktywnie, planujesz wycieczki i uwielbiasz sporty zimowe, to odpowiednia apteczka jest dla ciebie podstawą udanego wyjazdu.

Pamiętajmy, że zabranie kremu ochronnego, który będzie nas chronił przed odmrożeniami, jest niezbędne. Dbajmy o naszą skórę również na wyjeździe, gdyż ogromne zmiany temperatur jej nie służą. Bardzo ważna jest rozgrzewka - proste ćwiczenia rozciągające mogą nas uchronić przed kontuzjami. Aktywni wielbiciele gór dobrze wiedzą, że są znacznie bardziej narażeni na przeróżne urazy: kończyn, ścięgien, głowy, stłuczenia i skręcenia, niż inni turyści. Dlatego też nie można wyjechać bez posiadania odpowiedniego niezbędnika z lekami takimi jak:bandaż elastyczny, maść na stłuczenia, żel rozgrzewający, środki przeciwbólowe i odkażające. Przydają się też akcesoria przeciwdziałające wychłodzeniu ciała.

Weź ze sobą również...Bezwarunkowo w apteczce powinny się znaleźć: środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, żel lub maść na stłuczenia, opaska elastyczna, kompres, który będziemy mogli zastosować bezpośrednio na ranę jako opatrunek, bandaż podtrzymujący, środki do dezynfekcji ran, oprócz tego maść na odmrożenia i oparzenia. Pomocne mogą być też podstawowe środki stosowane przy przeziębieniach: witamina C, wapno, jakiś lek na bazie rutyny, tabletki od bólu gardła oraz na wszelki wypadek środek przeciwbiegunkowy.

Nasza rada...Przed wyjazdem wybierzcie się do apteki w godzinach, w których nie będzie ona okupowana przez ludzi i porozmawiajcie z farmaceutą, aby skompletować odpowiedni zestaw medykamentów i środków opatrunkowych, który będzie nam przydatny w każdej sytuacji, czy to przeziębienia, czy wypadku na stoku. Farmaceuta doradzi i wybierze odpowiednie specyfiki, które na pewno nam się przydadzą w razie jakiegoś nieszczęśliwego wydarzenia.

Bądź przewidująca i zabierz wszystko co niezbędne, a my życzymy spokojnych wypadów w góry i szaleńczego choć rozsądnego szusowania na stokach.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar