2011-08-24

ROZRYWKA

Najbliższy weekend z kanałem Zone Europa

Na początek weekendu, 26 sierpnia o godz.20:00, serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu pt. Człowiek z lodowca na kanale Zone Europa. Elementy dramatu równoważone są cierpkim humorem, poruszające sekwencje przeplatają się z pełnymi napięcia, tworząc koherentną całość. Historia Charliego jest pouczająca, przypominająca o tym, że humanizm jest podstawą naszego człowieczeństwa. W sobotę, o godzinie 20:00 zapraszamy na zaskakującą komedię sensacyjną Urwanie głowy. Film to płynne połączenie elementów czarnej komedii, melodramatu, thrillera, a nawet farsy z wciągającym wątkiem sensacyjnym. Akcja jest żywa, pełna zaskakujących zwrotów, trzymająca w napięciu. Znakomicie wypadają Harvey Keitel i Cameron Diaz.

Człowiek z lodowca (Iceman)
Dramat s.f., USA, 1984, 97 min.
Reżyseria: Fred Schepisi

Wyprawa badawcza odkrywa na biegunie północnym niezwykły obiekt. To bryła lodu, w której zamrożony jest prehistoryczny człowiek. Naukowcom udaje się rzecz niebywała – Neandertalczyk zostaje przywrócony do życia. Ekipa badaczy, wśród których jest antropolog Stanley Shephard, nadaje „znalezisku” imię Charlie. Umieszczają go w specjalnie przygotowanym laboratorium, gdzie próbują odtworzyć naturalne dla niego warunki przyrodnicze. Obserwacja trwa i eksperyment wzbudza coraz większe zainteresowanie. Stanley Shephard ma jednak poważne wątpliwości. Charlie jest traktowany jak królik doświadczalny, a Stanley coraz częściej widzi w nim przede wszystkim człowieka. Antropolog sugeruje, że należałoby wypuścić Charliego i dać mu szansę na normalne życie. Przeciwna temu jest dr Diane Brady.

Efektowny, a jednocześnie zmuszający do refleksji dramat s.f. Twórcom udało się połączyć trzymającą w napięciu fabułę z ciekawym przesłaniem. Elementy dramatu równoważone są cierpkim humorem, poruszające sekwencje przeplatają się z pełnymi napięcia, tworząc koherentną całość. Historia Charliego jest pouczająca, przypominająca o tym, że humanizm jest podstawą naszego człowieczeństwa. Naukowym postępem nie można usprawiedliwiać wszystkiego. Metaforyczne zakończenie, sugestywna, zwolna rozwijająca się akcja i wspaniałe zdjęcia (kręcone w Kanadzie) Iana Bakera, stałego współpracownika Schepisiego, budują sugestywny klimat filmu. Wyrazistą kreację stworzył, urodzony w Hongkongu John Lone jako Charlie. Dzielnie partneruje mu w roli Stanleya Shepharda Timothy Hutton. Ciekawa ścieżka dźwiękowa Bruce’a Smeatona. Film, który nie pozostawia obojętnym.

Premiera filmu pt. Człowiek z lodowca 26 sierpnia 2011, godzina 20:00 na kanale Zone EuropaUrwanie głowy (Head Above Water)
Komedia sensacyjna, USA, 1996, 88 min.
Reżyseria:  Jim Wilson

Szczęśliwe małżeństwo postanawia spędzić romantyczny weekend na pięknej wyspie u wybrzeży Maine. George jest bogatym, szanowanym sędzią z dużym doświadczeniem i jednocześnie mężczyzną chorobliwie zazdrosnym. Młodsza od niego, piękna żona Nathalie ma za sobą przeszłość, o której wolałaby zapomnieć. Pobyt na wyspie jest początkowo czystą sielanką. Parze towarzyszy rzeźbiarz Lance, przyjaciel Nathalie z dzieciństwa. Kiedy Lance wypływa razem z Georgem na ryby, na wyspie pojawia się jeszcze ktoś. To Kent, były chłopak Nathalie. Kobieta nie jest zadowolona z niespodziewanej wizyty. Kent jest namolny i wieczorek z „byłym” nie należy do przyjemności. Upojony alkoholem mężczyzna w końcu zasypia w łóżku Nathalie. Rankiem bohaterka z przerażeniem odkrywa, że Kent jest martwy. Właśnie z wycieczki wracają George i Lance. To dopiero początek kłopotów.

Komedia sensacyjna Jima Wilsona, producenta (Tańczący z wilkami, Wyatt Earp) i reżysera amerykańskiego, to remake norweskiego filmu Nilsa Gaupa Byle nie utonąć. Amerykańska wersja zachowuje wszystkie walory oryginału. Jim Wilson płynnie połączył elementy czarnej komedii, melodramatu, thrillera, a nawet farsy z wciągającym wątkiem sensacyjnym. Akcja jest żywa, pełna zaskakujących zwrotów, trzymająca w napięciu. Weekendowy wypoczynek szybko zamienia się w przygodę, niekoniecznie toczącą się wedle życzeń bohaterów. Małżeństwo zostaje wystawione na ciężką próbę, a zazdrość George’a okaże się dodatkowym balastem. Błyskotliwe dialogi, kuriozalne perypetie i spora dawka humoru często rozładowują sytuację. Atutem Urwania głowy jest na pewno aktorstwo. Znakomicie wypadają Harvey Keitel (Zły porucznik, Fortepian) i Cameron Diaz (Maska, Być jak John Malkovich). Za ścieżkę dźwiękową nagrodę na festiwalu w hiszpańskim Stiges otrzymał kompozytor Christopher Young.

Premiera filmu pt. Urwanie głowy 27 sierpnia 2011, godzina 20:00 na kanale Zone Europa


 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar