2011-08-11

TECHNOLOGIA

Ekologiczny alfabet

Ekologia to nie tylko protesty i pikiety, lecz również - zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie i dbanie o naturę. Naprawdę warto być eko, tym bardziej, że nie jest to trudne.

E  -  energia elektryczna
Wyłączajmy wszystkie niepotrzebne sprzęty z gniazdek. Każde urządzenie, nawet to pozostawione w stanie czuwania, pobiera energię elektryczną. Jak podaje Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, wyłączenie tylko połowy urządzeń pozwoliłoby ograniczyć emitowanie dwutlenku węgla o 1 mln ton w skali roku. Nie zostawiajmy także niepotrzebnie włączonych świateł, a wybierając żarówki, postawmy na produkty energooszczędne.

J - jedzenie
Nie kupujmy żywności gotowej, wysoko przetworzonej. Gotujmy samodzielnie, spożywajmy jak najwięcej naturalnych produktów. - Żywność przetworzona zawiera wiele substancji konserwujących, barwników, ulepszaczy – związków zanieczyszczających środowisko i szkodzących naszemu zdrowiu. Przygotowywanie potraw z warzyw i owoców ze znanego, dobrego źródła jest gwarancją dużej dawki witamin i dobrego smaku. Z pomocą urządzenia typu Thermomix w prosty i  szybki sposób przygotujemy zupę warzywną, koktajl owocowy, a nawet naturalne konfitury – radzi Marlena Włodarczyk, Dyrektor Okręgu Centralnego, Vorwerk Polska Thermomix.

O - odpady
Wygospodarujmy w swoich domach oddzielne pojemniki na różnego rodzaju odpady. Oddzielmy od siebie papier, szkło, plastik. Segregacja umożliwi wtórne wykorzystanie surowca, zmniejszy ilość substancji trudno ulegających rozkładowi, a tym samym – zniweluje zanieczyszczenie atmosfery.

P  - prysznic
Kontrola ilości zużywanej wody to nie tylko dbałość o surowce naturalne, lecz także – znaczna oszczędność dla domowego budżetu. Sprawdźmy nieszczelne zawory i cieknące krany. Warto uświadomić sobie, że jeśli z naszego kranu co 3 sekundy spływa kropla, to rocznie daje to 1700 litrów wody. Nie zdajemy sobie także sprawy z tego, ile wody zaoszczędzimy, zamieniając kąpiel w wannie na szybki prysznic. W trakcie 5 minut pod prysznicem zużywamy ok. 50 litrów wody, natomiast podczas kąpieli w wannie ok. 120 litrów. Dobrym pomysłem jest także ustawienie w ogrodzie pojemników na deszczówkę – taka woda idealnie nadaje się do podlewania krzewów i kwiatów.

R - rower
Kiedy tylko możesz, zamień auto na rower. Spaliny wydzielane przez samochody zawierają około tysiąca związków chemicznych, które wywołują m.in. nowotwory czy choroby układu krążenia. Masowa motoryzacja zanieczyszcza atmosferę, przyczynia się do efektu cieplarnianego i kwaśnych deszczy. Auto jest ponadto źródłem ogromnego hałasu. Rower jest ekologicznym, przyjaznym środowisku środkiem transportu. Nie truje atmosfery, nie hałasuje, zajmuje mało miejsca, nie powoduje groźnych wypadków, a jeżdżenie nim korzystnie wpływa na zdrowie i dobrą kondycję.  

S - sport
Wszyscy wiedzą, że sport to zdrowie. Regularne uprawianie jakieś dyscypliny sportu wpływa korzystnie na układ krążenia, kondycję fizyczną, a także pozytywnie działa na naszą psychikę. Bieganie, pływanie, fitness - ważne, by wybrać to, co lubimy, co sprawia nam przyjemność.

U  - utylizacja
Zużyte baterie, stare sprzęty czy przeterminowane leki nie powinny trafiać do śmietnika. Baterie, które dostają się na tradycyjne wysypisko są dla nas groźne, gdyż zawierają szkodliwe substancje, takie jak ołów, rtęć i kadm. Pierwiastki te dostają się do środowiska, wód powierzchniowych i gleby. W sklepach ze sprzętem, supermarketach czy instytucjach publicznych znajdują się specjalne kontenery na zużyte przedmioty – korzystajmy z nich.

Z  - zakupy
Torby foliowe, które wrzucamy do śmietnika, rozkładają się nawet do kilkuset lat. Warto zadbać o środowisko – używać toreb papierowych lub chodzić na zakupy z torbami materiałowymi wielokrotnego użytku.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar