2011-07-31

WARTO WIEDZIEĆ

Spójrz na nowo na wakacyjną Polskę

Planowanie urlopu zawsze jest na Twojej głowie? Za każdym razem starasz się znaleźć coś wyjątkowego, jednak ciężko wyszukać niecodzienny wyjazd, kiedy wszystkie biura podróży polecają te same miejsca i atrakcje. Zastanawiasz się, co robić? Podsuniemy Ci kilka wskazówek z rodzimego podwórka.

Komercyjnie - nie zawsze atrakcyjnie
Nie lubisz komercyjnych kurortów, cenisz sobie ciszę i spokój, a jadąc na urlop chcesz po prostu odpocząć? Niestety, biura podróży promują miejsca wszystkim już znane i mocno oblegane. Gdzie więc można znaleźć obszary jeszcze nieodkryte, których właściciele nigdzie nie reklamują, mając od wielu lat swoich stałych gości, a nowych zdobywając dzięki rekomendacjom obecnych urlopowiczów?

Od kilku lat istnieje niezmienne przekonanie, że Polska jest drogim miejscem na wypoczynek wakacyjny, porównywalnym z zagranicznymi wyjazdami. Wiele osób uważa, że poza Bałtykiem, górami czy Mazurami nie ma atrakcyjnych regionów w naszym kraju. Nic bardziej mylnego! Polska jest tak różnorodnym krajem, że każdy może znaleźć ciekawą propozycję dla siebie. Trzeba jedynie wiedzieć, gdzie szukać...

Internet to źródło nieskończonych pomysłów wakacyjnych
Z raportu „Droga Podróżnika do Decyzji” opublikowanego przez Google wynika, że na informacjach znalezionych w wyszukiwarkach polegało aż 67% osób planujących wyjazd i szukających noclegu prywatnie. Ponad 41% osób podróżujących wypoczynkowo opierało swój wybór i decyzję na opiniach i recenzjach pojawiających się w sieci.

Internet przenika w coraz więcej sfer naszego życia. Zaczyna wypierać nie tylko papierową prasę, ale także oferty, katalogi, ulotki, które do tej pory funkcjonowały w wersjach drukowanych. Przewagą Internetu jest przede wszystkim jego „szybkość”, która pozwala na bieżąco aktualizować informacje i treści, co w turystyce jest niezmiernie ważne.

Zatem... w jaki sposób efektywnie wykorzystać Internet w planowaniu interesującego i jednocześnie nietypowego wypoczynku? Jest przynajmniej kilka możliwości.

Blogi turystyczne
Jedną z opcji może być śledzenie blogów turystycznych. Dowiesz się na nich, gdzie warto pojechać i dlaczego, poznasz opinie osób podróżujących i ich wrażenia. Blogów jest mnóstwo, można więc dobrać tematykę do własnych zainteresowań. Marzysz o zwiedzeniu świata, ale o Polsce też nie zapominasz? Cenne wskazówki poznasz na tropiciele.com.pl czy tamizpowrotem.com. A może wolisz wyprawy rowerowe? Zajrzyj na blog narowerze.net i zobacz, jak inni je organizują. Oczywiście inspiracji jest dużo więcej. Niezależnie więc, który blog wybierzesz na pewno na każdym z nich znajdziesz wiele przydatnych informacji.

Portale turystyczne
Kolejnym pomysłem może być odwiedzenie inspirujących portali turystycznych. Na przykład, zaglądając do serwisu Ideatur.pl, bez problemu odnajdziesz całą listę mniejszych, a przez to na pewno mniej tłocznych i spokojniejszych kompleksów noclegowych i agroturystycznych w Polsce. Jeśli któryś wpadnie Ci w oko, od razu możesz zarezerwować w nim pokój oraz wyszukać pobliskie atrakcje turystyczne.

Fora internetowe i serwisy społecznościowe
Fora internetowe i serwisy społecznościowe mogą okazać się prawdziwą skarbnicą wiedzy i pomysłów turystycznych. Miejsca te dostarczą Ci nie tylko wielu inspiracji, ale także sporo tzw. opowieści z życia. Z reguły fora skupiają osoby, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i przeżyciami. Tego typu informacji nie uświadczysz w żadnym katalogu, przewodniku czy informatorze.

Nie zapominaj też o swoich znajomych na portalach społecznościowych. Czasami warto zasięgnąć rady dawnego kumpla i odświeżyć znajomość. Innym, równie dobrym, pomysłem jest dołączenie do grupy tematycznej zrzeszającej ludzi zainteresowanych konkretnym zagadnieniem. W razie potrzeby, na pewno możesz zwrócić się do nich z pytaniami i wątpliwościami.

Spróbuj czegoś nowego
Kompletnie innym pomysłem może być dołączenie do ciekawej inicjatywy organizowanej przez osoby, które chciałyby przeżyć jakąś przygodę. Często umieszczają one informację o swoim pomyśle w sieci, dzięki czemu można się do nich przyłączyć i przeżyć naprawdę coś niesamowitego. Inspiracją może być pomysł pewnego mężczyzny, który założył stronę 149things.com, umieszczając tam listę 149 rzeczy, które chciałby zrobić. Można do niego dołączyć, towarzysząc mu w ich realizacji. Kto chętny?

Niezapomniany urlop za jednym kliknięciem…
Sezon urlopowy w pełni. Nie ma więc na co czekać. Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś, gdzie chcesz się wybrać w tym roku, podpowiedź znajdziesz właśnie w Internecie. Planowanie nietypowych wakacji jeszcze nigdy nie było tak proste. Po prostu kliknij i ciesz się odpoczynkiem. 


 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar