2011-07-21

ROZRYWKA

Zone Europa poleca filmy dla wszystkich!

Na piątek, 22 lipca o godz. 20:00 Zone Europa poleca bezpretensjonalną komedię romantyczną z tańcem w tle. Mambomania to wartka akcja, wciągająca historia i sporo znakomitych scen tanecznych. Historia opowiadana jest lekko, a jednocześnie dynamicznie, przez co półtorej godziny mija widzowi niepostrzeżenie.

Na kolejny wieczór, 23 lipca o godz. 20:00 kanał wyemituje film pt. Emigranci. Twórcą filmu jest Jan Troell, jeden z najwybitniejszych szwedzkich filmowców. Reżyser panujący właściwie nad każdym etapem dzieła (scenariusz, zdjęcia, montaż) stworzył obraz ponadczasowy, uniwersalny. Trzymając się ducha prozy Moberga niezwykle sugestywnie opowiada o fali emigracji Szwedów do Ameryki w XIX wieku.Mambomania (Mad About Mambo)
Komedia muzyczna, Irlandia/Wielka Brytania, 2000, 89 min.

Reżyseria: John Forte
Obsada: William Ash, Keri Russell, Theo Fraser Steele, Maclean Stewart, Tim Loane, Russell Smith, Joe Rea, Brendan Morrissey, Inge Dorman, Julian Littman, Daniel Caltagirone, Alan McKee, Terry Byrne, Aingeal Grehan, Gavin O'Connor, Brian Cox, Rosaleen Linehan, Kelan Lowry O'Reilly
Kanał: Zone Europa


W robotniczej dzielnicy Belfastu mieszka 18-letni Danny. Rodzinie się nie przelewa, a chłopak bardziej niż nauce poświęca się ukochanej piłce nożnej. Marzy o zostaniu profesjonalnym graczem w miejscowym klubie. Podziwia słynnych brazylijskich futbolistów i pragnie grać kiedyś tak jak oni. Dlatego też pewnego dnia wpada na pomysł, aby poprawić swoją grę… nauką tańców latynoamerykańskich. Zależy mu na polepszeniu zwinności i zwrotności, cechach tak cennych w piłce nożnej. Trafia do szkoły tańca i spotyka rówieśniczkę Lucy, ambitną i piękną dziewczynę z bogatej części Belfastu. Lucy ma już spore doświadczenie i przygotowuje się wraz ze swoim chłopakiem, przystojnym Oliverem, do tanecznych finałów. Danny jest oczarowany dziewczyną i zrobi wszystko, aby zbliżyć się do Lucy. Czy ma szanse?

Bezpretensjonalna komedia romantyczna z tańcem w tle. Jak mówił producent David Kelly: „Byliśmy zainteresowani zrobieniem filmu, który rozgrywałby się w Irlandii, miał dobrze nakreślone postacie i ciekawą fabułę. I tak w naszym filmie znalazło się miejsce dla humoru, romansu, tańca, futbolu, pasji, gorących namiętności, a jego fabuła może stanowić pozytywną inspirację dla ludzi w każdym wieku i w każdym zakątku świata”. Zamiary twórców się powiodły. Mambomania to wartka akcja, wciągająca historia i sporo znakomitych scen tanecznych. Historia opowiadana jest lekko, a jednocześnie dynamicznie, przez co półtorej godziny mija widzowi niepostrzeżenie. Młodzi aktorzy stanęli na wysokości zadania.  William Ash i Keri Russell nie tylko zbudowali wiarygodne, żywe postacie, lecz również, po wielogodzinnych treningach, świetnie wypadli w trudnych scenach tanecznych.  Film dla wszystkich.Emigranci (Utvandrarna)
Dramat, Szwecja, 1971, 144 min.

Reżyseria:     Jan Troell
Obsada:     Max von Sydow, Liv Ullmann, Eddie Axberg, Sven-Olof Bern, Aina Alfredsson, Allan Edwall, Monica Zetterlund, Pierre Lindstedt, Hans Alfredson, Ulla Smidje, Eva-Lena Zetterlund, Gustaf Färingborg, Åke Fridell, Agneta Prytz, Halvar Björk
Kanał:     Zone Europa

„Ta historia o emigracji naprawdę stała się główną częścią naszego świadomego dziedzictwa, pod piórem Moberga urosła do jednej z podstawowych szwedzkich opowieści czy mitów” – tak pisał badacz Göran Hägg o monumentalnym cyklu powieściowym Vilhelma Moberga. Jan Troell, jeden z najwybitniejszych szwedzkich filmowców – reżyser, scenarzysta, montażysta i operator – postanowił na początku lat 70. adaptować  ogromne dzieło Moberga.

Szwecja, połowa XIX wieku. To tutaj żyje rodzina Nilssonów. Niestety Karl i Kristina nie mogą się cieszyć jakąkolwiek stabilizacją. Panuje głód, pojawiają się więc problemy z wyżywieniem rodziny. Dodatkowo państwo działa opresyjnie, nie pomagając najbiedniejszym. Kiedy umiera jedno z dzieci Nilssonów przelewa się czara goryczy. Postanawiają, wzorem wielu innych Szwedów, wyjechać „za chlebem” do Ameryki. Podróż przez Ocean obfituje w wiele dramatycznych wydarzeń, lecz w końcu bohaterom udaje się dotrzeć do wymarzonej, nowej ojczyzny. Tutaj czeka na nich wiele wyzwań, a także rozczarowań. Krewny, który wydawał się świetnie zaadaptowanym do amerykańskiej rzeczywistości, okazuje się właściwie nędzarzem i Nilssonowie mogą liczyć tylko na siebie. Czy uda się poprawić sytuację materialną rodziny? Czy znajdą kawałek ziemi, na której zaczną wszystko od nowa?

Emigranci to część dyptyku Troella, której drugą odsłonę stanowią Osadnicy. Całość uważana jest za jedno z najwybitniejszych osiągnięć w historii szwedzkiej kinematografii. Reżyser panujący właściwie nad każdym etapem dzieła (scenariusz, zdjęcia, montaż) stworzył obraz ponadczasowy, uniwersalny. Trzymając się ducha prozy Moberga niezwykle sugestywnie opowiada o fali emigracji Szwedów do Ameryki w XIX wieku. Kraj opuściło wtedy prawie 20 procent ludności, szukając nowego życia za Oceanem. Troell, jak pisał Tadeusz Szczepański, „…stopniowo odsłania przyczyny wyjazdu: to nie tylko katorżniczy mozół na ojcowiźnie, niweczony przez nieurodzaj, czy nietolerancja religijna sprzymierzonego z państwem Kościoła. Poprzez stosunki społeczne  panujące w jednej ze smalandzkich parafii poznajemy także dziewiętnastowieczną Szwecję jako monarchię o rygorystycznie zhierarchizowanej strukturze społecznej, na tle której Ameryka jawi się jako mityczna kraina demokracji i wolności”.  Emigranci to wielkie, realistyczne kino epickie urastające do rangi metafory. Ta saga filmowa urzeka specyficznym rytmem opowiadania, pogłębieniem psychologicznym postaci, dbałością o historyczny detal. Wybitne kreacje Maxa von Sydowa i Liv Ullmann. Dla miłośników wyrafinowanego kina europejskiego.

Dwa Złote Globy, cztery nominacje do Oscara oraz szwedzka Guldbagge Award i fińska Jussi Award. Wyróżnienie krytyków nowojorskich.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar