2011-05-26

TECHNOLOGIA

Dobre buty, wygodna koszulka, hantle i słuchawki na uszy

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak trudne jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Szczególnie, gdy nieubłaganie zbliża się lato i tym samym konieczność pozbycia się dużych maskujących swetrów. Szczęśliwie, nowe badania dotyczące treningów zdecydowanie motywują do wstania z kanapy, odłożenia pilota i odkurzenia sportowych butów. Naukowcy sprawdzili - muzyka pomaga w osiągnięciu lepszych efektów podczas wysiłku fizycznego.
Podczas badań przeprowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu w Teaneck z New Jeresey zanalizowano wpływ słuchania muzyki podczas treningu na efektywność ćwiczeń. Wyniki wykazały, że wytrzymałość ćwiczących wzrasta nawet do 15%. Ale to nie wszystko. Mając słuchawki na uszach i ćwicząc przy rytmach swoich ulubionych utworów można zwiększyć utratę tkanki tłuszczowej.

Grupę badanych stanowili ochotnicy walczący z nadwagą. Podczas półrocznych pomiarów mieli oni przynajmniej trzy razy w tygodniu spędzać czas na intensywnych spacerach. Najistotniejsze było jednak to, że tylko połowa z nich mogła umilać sobie czas podczas marszu słuchaniem wybranej przez siebie muzyki.

Jakie efekty zauważono?
Po sześciu miesiącach osoby wykonujące ćwiczenia bez akompaniamentu muzycznego na liczniku swojej wagi zauważyły utratę 4kg, a dokładniejsze analizy wykazały, że stracili również 2%tkanki tłuszczowej. Świetny efekt? Nie, gdy porównamy wyniki z drugą grupą badanych. W ich przypadku rezultaty były podwojone- cieszyli się utratą 8kg i aż 4% tkanki tłuszczowej. Dlaczego muzyka podnosi efektywność wysiłku fizycznego?

„Przede wszystkim ulubione utwory pomagają skoncentrować się na wykonywanych ćwiczeniach, a odwracają uwagę od ogromnego zmęczenia, bólu mięśni czy słabnącego i krótszego oddechu. Dzięki ogromnej powszechności odtwarzaczy muzycznych dostosowywanych do osób aktywnych i dynamicznych, możemy zostać na siłowni dłużej, a ćwiczenia staną się bardziej efektywne” tłumaczy Łukasz Styliński z firmy IBOX. Ponadto, muzyka sprawia, że szybciej mija czas i jest on znacznie przyjemniejszy. Tym samym, godziny na siłowni czy spędzone na joggingu nie kojarzą się nam jedynie z potem i słabnącym ciałem.

Każda muzyka wywoła takie rezultaty?
Zgodnie z analizami dr Costas Karageorghis z angielskiego Uniwersytetu Brunel również rodzaj muzyki ma znaczenie i może pomóc w szybszym osiągnięciu smuklejszej sylwetki po okresie zimy i łakomstwa.  Badania wykazały, że  odpowiednia muzyka do ćwiczeń musi mieć 120 - 140 uderzeń na minutę. Ponadto, powinna być energetyczna i melodyjna np. z pogranicza popu i rocka. Zła wiadomość dla profesjonalistów- muzyka pomaga tylko początkującym lub średniozaawansowanym osobom.

Skoro badania dowodzą, że ćwiczenia w rytm muzyki są  efektywniejsze, jak również poprawiają nasze samopoczucie, wniosek jest jeden: oprócz wygodnego stroju i dobrze dobranych butów, nie zapomnij zaopatrzyć się w odpowiedni odtwarzacz. Producenci produktów elektronicznych wyczuli zapotrzebowanie na odtwarzacze dostosowane dla osób aktywnie fizycznych. Na półkach ze sprzętem muzycznym pojawiło się wiele modeli wodoodpornych, o opływowych kształtach, z prostą i funkcjonalnymi przyciskami czy zaopatrzone w specjalne klipsy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odtwarzacza muzycznego?
Po pierwsze, nie może utrudniać wykonywania czynności fizycznych. Watro zwrócić uwagę czy możemy korzystać z niego przy dynamicznych ćwiczeniach. I tu rozwiązaniem są MP3 ze specjalnym klipsem zastosowanym np. w odtwarzaczu iBOX Cube. Korzystając z takich rozwiązań, możemy być pewni, że nawet przy intensywnych ćwiczeniach na siłowni nie zmieni on swojego miejsca. Po drugie, bardzo istotna jest nawigacja odtwarzacza. Musi być przede wszystkim intuicyjna. Z takim rozwiązaniem możemy się spotkać w odtwarzaczu MP4 IBOX Intense- można przełączać ulubione kawałki bez przerywania biegu czy treningu. Ważna jest również odporność na wstrząsy, nieduży rozmiar i duża pojemność. Prócz funkcjonalności nie można zapomnieć o aspekcie wizualnym- oferta kolorystyczna firmy IBOX jest na tyle duża, że każda kobieta dobierze odtwarzacz do swojego charakteru czy koloru stroju.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar