2011-05-14

KSIĄŻKA

Blondynka w Indiach i Meksyku

Nakładem Wydawnictwa National Geographic ukazały się dwie kolejne książki z serii Dzienniki z podróży Beaty Pawlikowskiej. Tym razem znana podróżniczka zabiera czytelnika w podróż do Indii i Meksyku.

Indie są zwierciadłem świata. Jest tu wszystko. Wielka bieda i wielkie bogactwo – tak opisuje Indie Beata Pawlikowska. Podróżniczka zabiera czytelnika w podróż po rozpalonym słońcem New Delhi, przez pustynię Radżastanu i wilgotnych brzegach Gangesu. Ponadto opisuje historię Taj Mahal, czyli królewskiego domu i wyjaśnia, dlaczego Świątynia w Deshok jest pełna szczurów. Czytelnik pozna również wiele innych ciekawych historii związanych z tym niezwykłym krajem. Indie to także bogactwo kolorów, widocznych głównie w kobiecych strojach. Obserwując życie na indyjskich ulicach można wyróżnić dwa światy. Pierwszy to świat „filozofów”, którzy siedzą w kucki ze spokojnym wyrazem twarzy, zawieszeni w czasie, w stanie lewitacji. Drugi świat zaś należy do „biegaczy”, którzy wiecznie się spieszą i pędzą do celu.

Druga książka przenosi czytelnika do Meksyku, kraju ponad sześć razy większego od Polski i w którym żyje sto dwanaście milionów ludzi. Pawlikowska zabiera w podróż m.in. po Ciudad de Mexico,  które może się poszczycić choćby czwartą co do wielkości siecią metra na świecie i które ma wagony tylko dla kobiet. Czytelnik pozna także typową meksykańską potrawę jaką są tortille oraz dowie się, że tylko tu jada się pieczone świerszcze. Ten niezwykły kraj urzeka także niezwykłą historią Azteków, Pierzastego Węża, który stworzył pierwszych ludzi oraz Piramidą Szczęścia, na szczycie której zaczął się świat. Kultura i tradycja są tu cały czas żywe. Widać to m.in. po strojach azteckich kobiet z meksykańskich wiosek.

Odręczne notatki i rysunki Beaty Pawlikowskiej oraz duża liczba zdjęć w każdej z publikacji wprowadzają czytelnika w nieznany świat. Podróże po obu krajach dzięki prezentowanym publikacjom będą z pewnością niezapomniane. W lipcu ukażą się dwie kolejne książki z serii Dzienniki z podróż. Blondynka w Kambodży i Blondynka na Tasmanii.

***
Beata Pawlikowska – polska dziennikarka, podróżniczka i fotografka. W radiu Zet prowadzi audycję „Świat według Blondynki”. Pisze felietony i reportaże z podróży. Ściśle współpracuje z National Geographic. Autorka książek z cyklu Blondynka…, w których opisuje swoje podróże i które zdobyły wiele nagród. 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar