2011-03-30

Profilaktyka

Co 6. mieszkanka Krakowa zagrożona rakiem piersi

Z danych polskiego Ministerstwa Zdrowia wynika, że co roku w Polsce odnotowuje się 12 tysięcy przypadków zachorowań na raka piersi! Taki wynik zapewnia nam niestety czołowe miejsce w Europie. Badania USG i mammografii przeprowadzane w Szpitalu św. Rafała w Krakowie w ramach bezpłatnej akcji profilaktycznej ukazały ogrom problemu, jakim jest nie tylko sama choroba, ale i niewiedza kobiet mieszkających w Krakowie. Lekarze biją na alarm!

Każda kobieta do 30 roku życia powinna zrobić USG piersi, a kobiety po 45-tym roku życia obowiązkowo powinny robić mammografię. Badania te obrazowo pokazują zmiany patologiczne w piersiach, a samo badanie trwa zaledwie 15 minut – mało, ale to kwadrans dla życia!

Wyniki w Krakowie są złe...
Dotychczas na bezpłatne badania zgłosiło się ponad 360 kobiet. Wyniki okazały się nie tylko zaskakujące, lecz i dramatyczne! 15% pacjentek, które zgłosiły się na badanie skierowano na dalsze badania diagnostyczne lub wymagają już leczenia. Akcja profilaktyczna Szpitala św. Rafała jest skierowana do kobiet w wieku 50-69 lat. Rak piersi dotyka bowiem w głównej mierze kobiety po 50-tym roku życia, choć zdarzają się coraz częściej przypadki zachorowań wśród młodych kobiet – także przed 30-tym rokiem życia. Choroba w początkowej fazie przebiega bezobjawowo, zatem tylko dzięki badaniom obrazowym można odkryć zmiany nowotworowe.  

Badania, które ratują życie...
Mammografia jest podstawowym badaniem radiologicznym gruczołu piersiowego, który pozwala na wczesne wykrywanie i rozpoznanie guzków o średnicy 0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Dla porównania badanie palpacyjne sutka umożliwia wykrycie guzów dopiero o średnicy powyżej 1 cm. Skuteczność diagnostyczna mammografii oceniana jest na poziomie 90%. Oprócz zastosowania mammografii do badań diagnostycznych o charakterze przesiewowym, mammograf wykorzystywany w Szpitalu św. Rafała pozwala na pobieranie materiału do badania mikroskopowego i wykonywanie biopsji.

USG piersi jest wskazane dla kobiet młodych - wynika to głównie z budowy ich piersi. USG obok mammografii to jedyne badanie, które pozwala na wykrycie zmian rakowych w obrębie kobiecych piersi we wczesnych fazach rozwojowych choroby. Jest to badanie, do którego pacjentka nie musi się przygotowywać. Badanie przy pomocy ultradźwięków jest nieszkodliwe dla zdrowia, nie ma przeciwwskazań.

Akcja bezpłatnych badań mammograficznych trwa nadal w szpitalu św. Rafała w Krakowie przy ul. Bochenka 12. Badanie finansowane jest ze środków NFZ i skierowane jest do kobiet w wieku 50-69. Rejestrować można pod numerem 12 370 26 01. Samobadanie piersi nie zastępuje badania lekarskiego!

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar