2011-03-26

SPORT

Czy wiesz czym jest hiking?

Powoli budzimy się z zimowego letargu i zaczynamy myśleć o weekendowych wycieczkach. Każdy rodzaj aktywności jest wskazany: trekking, alpinizm, hiking... Jak dobrze znasz te terminy i czy wiesz, jak się do poszczególnych outdoorowych dyscyplin przygotować?


Alpinizm
Ten termin posiada tak naprawdę kilka znaczeń. W najbardziej dosłownym znaczeniu alpinizm to wspinaczka górska uprawiana tylko w Alpach. W Polsce natomiast przyjęto, że to każdy rodzaj górskiej wspinaczki, wymagający specjalistycznego przygotowania. Najważniejsze rzeczy, jakie potrzebujemy to:  czapka, kilka par rękawiczek, kurtka puchowa, skarpetki, lampkę czołówkę,  raki, czekan, linki, haki, karabinki, folia termiczna, apteczka. Nie zapominajmy o jedzeniu. Dietetycy Marka Kamińskiego radzą, aby pożywienie było kaloryczne, lecz jednocześnie lekkie. Warto zaopatrzyć się w kilka wysokoenergetycznych batonów. Bardzo ważnym punktem na liście jest zestaw lawinowy. Pamiętajmy, że może uratować nam życie. Ludzkie ciało przykryte śniegiem wytrzymuje jedynie 15-19 minut! Obowiązkowo należy mieć przy sobie detektor, sondę, łopatkę, telefon komórkowy, naładowaną baterię dodatkową, a także przygotowane numery ratowników górskich dyżurujących na obszarze naszej wyprawy.

Trekking
Wyprawy trekkingowe przeznaczone są dla średnio zaawansowanych turystów górskich. Choć uprawiane są w ciężkich warunkach klimatycznych i terenowych, często kilkudniowe, a nawet kilkunastodniowe, nie są już tak niebezpieczne i nie wymagają specjalistycznego sprzętu jak wspinaczka górska. Trekking nie posiada jeszcze odpowiednika w wersji polskiej, to oryginalna anglojęzyczna nazwa. Angielski wyraz trek znaczy po prostu długą wędrówkę. Najważniejsze w trekkingowym ekwipunku są wygodne, nieprzemakalne buty oraz kije trekkingowe. Uwaga! Nie mylmy kijków trekkingowych z kijami Nordic Walking. Pierwsze służą przede wszystkim do rajdów górskich, pomagają nam utrzymać równowagę przy podchodzeniu pod górę, a także odciążają ramiona i plecy, na których nosimy ciężki plecak. W trakcie schodzenia ze zdobytego szczytu odciążają kolana. Kije do Nordic Walking nie są przygotowane do podpierania się – mogą się złamać, a my możemy nabawić się kontuzji.

Hiking
Najlżejszy z outdoorowych sportów. Możemy do niego zaliczyć: weekendowe rajdy, długodystansowe wędrówki, biegi po lesie, rowerowe wycieczki górskie, ale także codzienne trasy rowerowe, na przykład do pracy. Hiking najczęściej uprawiany jest przez całe rodziny. Przygotowanie się do hikingu jest stosunkowo łatwe. Wygodna, sportowa odzież, napoje – jeśli planujemy wielokilometrową trasę - i coś do jedzenia. Najważniejszy jest odpowiedni strój, który powinien być lekki, a zarazem odporny na złe warunki atmosferyczne. Powinien także charakteryzować się wysokim komfortem noszenia. -Świetną propozycją dla osób uprawiających hiking są brytyjskie kurtki Mac in Sac®. Cała kurtka mieści się w małym kolorowym worku, który bez problemu zapakujemy do kieszeni bluzy. Kurtka Mac in Sac® jest wodoodporna, oddychająca, chroni również przed wiatrem. Dostępna jest dla każdego, nawet najmniejszego członka rodziny, we wszystkich, bo aż dziewięciu kolorach. Deszcz już nas nie zaskoczy – radzi Arkadiusz Majewski, dystrybutor marki Mac in Sac® w Polsce.

Kurtka Mac In a Sac® przeciwdeszczowa (unisex) z kapturem chowanym w stójce.

Cena: 119 zł
- Wodoodporność (5000 mm)
- Paroprzepuszczalność (5000gsm)
- Wiatroodporna
- W pełni klejone szwy
- Chowany, regulowany kaptur
- Zamek YKK z przodu
- 2 kieszenie przednie zapinane
- Pakowany w woreczek
- Łatwo regulowane mankiety uchwytem Velcro®
- Regulowany ściągacz w dolnym pasie
- Zaokrąglony dół
- Dostępne również w rozmiarach dla dorosłych

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar