2011-03-01

WARTO WIEDZIEĆ

Co wolno jeść za pomocą rąk?

Każda z nas była na rodzinnym spotkaniu, przyjęciu czy w restauracji. O ile w restauracji nie zamówimy potrawy wbrew sobie. To na spotkaniu towarzyskim, biznesowym, rodzinnym czy na bankiecie, możemy zostać zaskoczone mnogością serwowanych dań, sposobem ich podawania, a także ich egzotyką. W naszych głowach może pojawić się pytanie „jak to jeść?” Co kroić widelcem, a co nożem?

 


Większość dań na szczęście jemy łyżką, nożem lub widelcem. Kroimy potrawy nożem lub widelcem w myśl zasady miękkie widelcem, a twarde nożem. Warzywa takie jak ziemniaki, marchew, brokuły kroimy zawsze za pomocą widelca. Noża używamy w zasadzie wyłącznie do mięs.

Co wolno zjeść za pomocą rąk a czego nie?
Za pomocą rąk wolno jeść kanapki, ale tylko te zamknięte z obu stron, owoce, bakalie, oliwki i kruche ciasta. Teoretycznie do całej reszty potraw powinnyśmy używać sztućców. Często ciężko określić rangę spotkania, na którym się znajdujemy. Czasem warto poobserwować inne osoby, starsze od nas. Śmiało możemy powtórzyć ich zachowanie nie narażając się na śmieszność.

Wygląd także ma znaczenie
Spróbujmy dowiedzieć się, jak najwięcej o miejscu, do którego zostaliśmy zaproszeni i o ludziach, którzy będą nam towarzyszyć podczas spotkania. Pozwoli to uniknąć wpadki wizerunkowej. Będziemy mogły odpowiednio wcześnie dobrać kreację, fryzurę oraz makijaż. Nie zapominajmy o tak ważnej kwestii, jaką jest bielizna. Ramiączka stanika nie mogą wystawać spod bluzki, a całość nie może być zbyt obcisła. Jeśli zakładamy sukienkę, to nawet latem na bardziej eleganckie przyjęcia obowiązują rajstopy, cienkie w kolorze ciała.

Tak przygotowane nawet jeśli popełnimy błąd, z pewnością będziemy potrafiły z niego wybrnąć. Nie ma nic bardziej rozczulającego, niż gafa popełniona przez uroczą dziewczynę.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar