2011-02-28

WARTO WIEDZIEĆ

Przyłącz się do Żywiec Zdrój i bądź Po stronie naturyDrzewa są nam niezbędne do życia. Sadząc je dbamy o naturę, której jesteśmy nieodłączną częścią. Poprawiamy też jakość i komfort naszego życia. Przypomina o tym program ekologiczny firmy Żywiec Zdrój, realizowany w tym roku pod hasłem „Po stronie natury”. W ramach zaplanowanych działań w Beskidzie Żywieckim zostanie posadzony kolejny, trzeci już milion drzew. Wzorem poprzednich lat III edycję akcji wspierają Przyjaciele Drzew, m.in. Halina Młynkowa i Łukasz Nowicki oraz Sebastian Karpiel-Bułecka.

Sadzenie drzew jest jednym z działań, które przyczyniają się do ochrony przyrody oraz do poprawy jakości i komfortu naszego życia. Drzewa produkują tlen, pochłaniają odpowiedzialny za zmiany klimatyczne dwutlenek węgla, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza oraz tłumią hałas. W terenie górzystym wspomagają także retencję między innymi poprzez ograniczenie spływu wód opadowych. Dzięki drzewom zmniejsza się więc ryzyko występowania powodzi na niżej położonych terenach. Jest to niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego ekosystemu oraz jakości życia ludzi. Dbając o odnawianie drzewostanów w Beskidzie Żywieckim, a także prowadząc działania edukacyjne w całej Polsce firma Żywiec Zdrój chce aktywizować społeczeństwo do podejmowania lokalnych inicjatyw związanych z ekologią.

Program „Po stronie natury” wspierają Przyjaciele Drzew – polskie gwiazdy, które rozumieją jak ważna jest rola drzew w ekosystemie i z entuzjazmem chcą popularyzować tę wiedzę. Halina Młynkowa i Łukasz Nowicki opowiadają, że szacunek do drzew jest dla nich elementem rodzinnej tradycji.
 
„Drzewa są płucami naszego świata, dlatego staramy się postępować zgodnie z zasadą przekazaną nam jeszcze przez naszych dziadków: „Pamiętaj, jeśli zetniesz jedno drzewo, musisz posadzić co najmniej dwa”. Temat ekologii nigdy nie był obcy w naszej rodzinie, dlatego nasz syn od najmłodszych lat uczony jest szacunku do środowiska naturalnego. W efekcie, w naszym domu fruwają papierowe samoloty z makulatury, a wszelkie rysunki powstają na odwrocie starych scenariuszy” – opowiadają Halina Młynkowa i Łukasz Nowicki.

Sebastian Karpiel-Bułecka przyznaje, że przyroda jest dla niego bardzo ważnym źródłem pozytywnej energii.
 
„Drzewa są moim naturalnym środowiskiem. Wśród nich dorastałem, a teraz wracam do nich, żeby odetchnąć i naładować się pozytywną energią. Nie wyobrażam sobie życia bez drzew. Ich widok daje mi poczucie bezpieczeństwa i przypomina dzieciństwo” – mówi Sebastian Karpiel-Bułecka.

Do akcji Żywiec Zdrój może przyłączyć się każdy, wystarczy wejść na stronę programu i wybrać swój ulubiony gatunek drzewa oraz miejsce, w którym ma ono zostać posadzone.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar