2011-02-23

ROZRYWKA

Historia brutalnego zabójstwa dwóch Polaków w Wielkiej Brytanii

To był jeden z głośniejszych mordów na obywatelach polskich w Wielkiej Brytanii. Ciała dwóch braci z Grudziądza, Waldemara i Andrzeja Markuszewskich, znaleziono w ich wynajmowanym mieszkaniu w Luton niedaleko Londynu w czerwcu 2005 roku. Zabójcy byli wyjątkowo brutalni, zbrodni dokonali za pomocą hantli. W trzy i pół roku po zbrodni zostali skazani przez brytyjski sąd na kary 23 i 25 lat więzienia.

Zone Reality przedstawia wyjątkowy film dokumentalny - jeden z niewielu nie odtwarzających policyjne dochodzenie post factum, ale rejestrujących je w czasie rzeczywistym. Tak głębokie wejście za kulisy pracy policji brytyjskiej zdarza się niezwykle rzadko. Kamera towarzyszy ekipie od momentu, gdy technicy kryminalistyczni pojawili się na miejscu przestępstwa w godzinę po jego odkryciu
i rejestruje kolejne etapy śledztwa, aż po sądowy wyrok. Z ogromu nakręconego materiału zmontowano „Podwójne morderstwo” - pasjonujący, 47-minutowy dokument.

Widzowie zobaczą m.in. wypowiedzi najważniejszych członków zespołu dochodzeniowego, materiały operacyjne z miejsca zbrodni, nagrania z przesłuchań, przygotowania do sekcji zwłok, konferencje prasowe z udziałem rodzin ofiar, pracę specjalistów i rezultaty ich odkryć w laboratoriach zakładu kryminalistyki. Twórcy filmu spotkali się z rodziną ofiar w Grudziądzu; nie przegapili momentu aresztowania dwóch głównych podejrzanych, rejestrowali ich proces sądowy, rozmawiali z oskarżycielem. Całość spinają liczne ujęcia dokumentujące pracę prowadzącego sprawę oficera śledczego Andrew Richera.

Emisja filmu dokumentalnego „Podwójne Morderstwo” 25 lutego o godz. 22:00 oraz 10 marca o godz. 21:00, tylko w Zone Reality.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar