2011-02-22

SPORT

Zimowe kontuzje

Czas ferii i urlopów zimowych trwa w najlepsze. Polaków ogarnia białe szaleństwo, a to wiąże się z częstszymi kontuzjami i bolesnymi dolegliwościami. Dlatego, by sporty zimowe nie były nam straszne, zadbajmy nie tylko o dobry sprzęt, ale przede wszystkim o nasze mięśnie i stawy.

W ciągu ostatnich 10 lat liczba osób uprawiających aktywnie sport w Polsce wzrosła dwukrotnie. To przekłada się także na uprawianie sportów zimowych. Według Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS) zimą najchętniej szosujemy po stokach na nartach (70% ankietowanych), a jedna trzecia (39%) jeździ na łyżwach. Coraz popularniejszy staje się także snowboard. By w pełni korzystać z zimowych sportów warto zaopatrzyć się we właściwy sprzęt oraz odpowiednią odzież. Są one gwarantem lepszej ochrony organizmu przed urazami. Jednak by mieć pewność, że unikniemy kontuzji, musimy przede wszystkim zadbać o formę.

Trening czyni mistrza

Przed wyjazdem na ferie zimowe warto przygotować swój organizm do wzmożonego wysiłku fizycznego, dlatego miesiąc przed sezonem powinniśmy rozpocząć trening przygotowujący. Rozgrzane stawy i rozciągnięte mięśnie są mniej podatne na urazy, czy kontuzje. Narciarze oraz łyżwiarze muszą szczególnie zadbać o stawy kolanowe i skokowe oraz mięśnie kończyn dolnych. Po sesji treningowej warto poddać stopy i łydki sesji masażu. To pozwoli zrelaksować mięśnie po intensywnym treningu i lepiej przygotować je do kolejnego. Możemy użyć do tego specjalnego urządzenia, które zapewnia masaż wibracyjny oraz uciskowy stóp bądź łydek – mówi Władysław Fedejko, ekspert HoMedics. Osoby uprawiające jazdę na deskach snowboardowych, dodatkowo powinny pamiętać o rozgrzaniu nadgarstków i barków. Dobrze przygotowane stawy i mięśnie będą także lepiej znosić skutki przetrenowania i bolesne zakwasy.

Sposoby na ból

Sezon zimowy sprzyja kontuzjom, zarówno na stoku jak i w mieście. Najczęstszym urazem zimą jest stłuczenie wywołane upadkiem. Następuje wtedy uszkodzenie tkanek podskórnych lub mięśni, połączone z niewielkim wylewem krwi. Ból wywołany stłuczeniem najlepiej koi okład z lodu, który dodatkowo zmniejsza obrzęk. Innymi urazami są także zwichnięcia i nadwyrężenia układu chrzęstnego i kostnego. We wszystkich wypadkach ważna jest specjalistyczna porada lekarska oraz odpowiednio długi czas przeznaczony na leczenie i rehabilitację. Zbyt szybkie obciążanie kontuzjowanego stawu lub kości może spowodować ciężkie i długotrwałe powikłania. Warto kompleksowo wspierać proces leczenia i walki z bólem. W takich przypadkach doskonale sprawdza się terapia magnetyczna – mówi Władysław Fedejko, specjalista urządzeń do masażu i terapii. Dzięki opaskom magnetycznym, które przeznaczone są do terapii obolałych stawów: kolanowego, łokciowego, skokowego, czy okolic lędźwiowo - krzyżowych. Tego typu produkty bywają wyposażone w kompres żelowy, przeznaczony do podgrzania lub schłodzenia, w zależności od dolegliwości. Taka opieka stawów to gwarancja walki z bólem, dzięki której będziemy mogli swobodnie korzystać z uroków sportów zimowych.

Zima to piękna choć trudna pora roku. Jesteśmy narażeni na przeziębienia, łatwiej o kontuzje. Pamiętajmy, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek w działaniu i profilaktyka zdrowotna. Warto też znać sposoby na radzenie sobie z bólem i umiejętnie działać, kiedy przyjdzie taka potrzeba.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar