2011-02-16

KSIĄŻKA

Różne oblicza raju

Pierwszy w Polsce album ze zdjęciami z Zanzibaru ukazał się właśnie na rynku. Autorem prac jest poznański fotograf – Tomek Tomkowiak. To gratka dla miłośników dalekich podróży i fotografii.

Zanzibar to wyspa na Oceanie Indyjskim należąca do Tanzanii. Kultura Afryki miesza się tutaj z Orientem. Wyspa słynie z doskonałych przypraw. Znajdują się tutaj plantacje goździków i cynamonu. Obecnie obszar ten zamieszkuje 350 tysięcy osób.
 
Album Tomka Tomkowiaka zawiera zdjęcia powstałe podczas dziewięciu podróży na Zanzibar, odbytych na przestrzeni czterech lat. Na zdjęciach można zobaczyć piękne, puste plaże Matemwe, spektakularne odpływy w Jambiani, skalisty brzeg zachodniego wybrzeża, a także życie codzienne mieszkańców wyspy i słynne Stone Town, miasto w całości wpisane na  światową listę zabytków Unesco.

 - Wybór miejsca był właściwie przypadkowy, chciałem trafić w serce tego, co kojarzy mi się z dziecięcym wyobrażeniem raju podróżniczego. Miały więc być palmy, szerokie, puste plaże, zagubione w tropikalnym lesie palmowym drogi. I wszystko to na Zanzibarze znalazłem - opowiada o swoim doświadczeniu Tomek Tomkowiak. Cechą wyróżniającą tę publikację wśród innych, dostępnych nawet na samym Zanzibarze, są zdjęcia mieszkańców wyspy. Autor skupia się nie tylko na pocztówkowych ujęciach wyspy, ale także na jej mieszkańcach, których traktuje jak nieodłączny element krajobrazu. Dzięki temu zdjęcia oddają rzeczywistą atmosferę miejsca. – W naturze mieszkańców jest zakorzeniona radość życia, brak większych potrzeb, które generuje w nas kapitalistyczny system społeczny - twierdzi autor albumu „Zanzibar”.

Tomek Tomkowiak to fotograf specjalizujący się w zdjęciach typu glamour, beauty, fashion i nude. Przygotowuje sesje komercyjne oraz projekty autorskie. Fotografuje dla magazynu „Playboy”. Jego prace znalazły się na wystawie zbiorowej zorganizowanej we wrześniu 2008 r. w Starej Drukarni w Poznaniu. W październiku 2008 r. w ramach festiwalu MADE IN POZNAN odbyła się autorska wystawa Tomkowiaka. Jego pasją, poza fotografią, są podróże.

Wielokrotnie wraca na Zanzibar, który stał się jego drugim domem. Często swoje podróże łączy z pracą, w egzotycznych miejscach wykonuje zlecenia dla swoich klientów. Pracował na Kubie, w Tajlandii oraz na Zanzibarze, gdzie przygotowywał sesje strojów kąpielowych dla kilku polskich firm.
 

Galeria zdjęć:

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar