2011-02-05

KSIĄŻKA

Himalaje i Brazylia według Blondynki

Wiecznie pokryte śniegiem góry i królestwo kawy. Najwyższy szczyt Dachu Świata i jedna z najdłuższych rzek – Amazonka. W styczniu nakładem Wydawnictwa National Geographic ukażą się dwie kolejne książki Beaty Pawlikowskiej z serii „Dzienniki z podróży” – Blondynka w Himalajach i Blondynka w Brazylii.

 
Himalaje, Dach Świata… Ten najwyższy na Ziemi łańcuch górski rozciąga się przez ponad 2,5 tysiąca kilometrów. W jego południowej części znajduje się Mount Everest, królowa wszystkich gór. Autorka zabiera czytelnika w podróż, rozpoczynającą się od rozgrzewającego trekkingu u podnóża Annapurny – dziesiątej co do wysokości góry świata. Skalne schody ciągną się w nieskończoność, a szlak ten uznawany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie. Krótka przerwa na wizytę w schronisku i ożywczy himalajski prysznic – niezapomniana kąpiel w środku pokrytych śniegiem gór. Po zejściu do wioski – posiłek i obowiązkowe danie kuchni nepalskiej – pierożki momo z mięsa jaka. Pawlikowska opisuje nie tylko podróże i widoki, ale tradycyjnie już dzieli się z czytelnikami własnymi wrażeniami i przemyśleniami z podróży.

Po kilku dniach odkryłam więc, że określenie „płasko” ma wiele odcieni i barw. Może być „bardzo płasko”, „dość płasko”, „raczej płasko”, „nie bardzo płasko”, przy czym wszystkie te wyrażenia oznaczają skalne schody oraz to, co czasem znajduje się pomiędzy nimi – wspomina autorka.

Druga książka przenosi czytelnika do gorącej Brazylii. Stąd już blisko do równika, więc średnia temperatura nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza i przez ponad 300 dni w roku świeci słońce. Na powitanie nowoprzybyłych czeka kawowy szok – to w końcu ojczyzna tego napoju. Pierwszy łyk prawdziwej brazylijskiej kawy pozostanie w pamięci do końca życia. Szybko okaże się, że kubki, w których podaje się kawę, są maleńkie nie bez powodu, a w porzekadle, że kawa powinna być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł i słodka jak miłość, kryje się dużo prawdy. Ale kawa to dopiero wstęp do Brazylii. Jej najmniej poznany obszar – dżungla Amazońska – kryje w sobie piękno, które autorka opisuje z prawdziwą pasją – ten region Brazylii to największa fascynacja podróżniczki. Od lat z zaangażowaniem dokumentuje ona życie Indian amazońskich, przemierzając bezkresne obszary dzikiej dżungli. Czytelnik przeżyje przeprawę przez Amazonkę i polowanie na pająki. Przekona się też, że na desce można jeździć nie tylko po śniegu, ale i po piasku. Ta emocjonująca podróż zakończy się relaksem pod palmami, z filiżanką kawy w ręku.

Obie książki tradycyjnie już ilustrują nie tylko świetne zdjęcia, ale także własnoręczne rysunki Pawlikowskiej wraz z odręcznymi notatkami. Wprowadzają one czytelnika w intymny świat emocji i przeżyć, które towarzyszą Blondynce w jej podróżach. Stanowią także dowód niezwykłej umiejętności bystrego i nieszablonowego postrzegania świata przez  podróżniczkę.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar