2007-09-01

CIEKAWOSTKI

PIZZA MŁODOŚCI

Autorami przepisu na to prozdrowotne danie są dwaj panowie: Eugenio Luigi Iorio z Uniwersytetu w Neapolu oraz Cosimo Mogavero, właściciel neapolitańskiej restauracji.

Tajemnica tkwi we właściwym doborze składników. Przede wszystkim w takiej pizzy będzie więcej magnezu oraz żelaza, dzięki odpowiednim dodatkom i specjalnie skomponowanemu zestawowi produktów. Zwykłą mąkę zastąpi mąka z pełnego przemiału. Farsz i sosy do hamujacej starzenie pizzy wzbogacone będą o bukiet warzyw, które działają antyutleniająco: to np. pomidory, czosnek, cukinia, grzyby, marchewki, bazylia, warzywa krzyżowe i szpinak. Antyutleniacze opóźniają i hamują proces starzenia, pomagają zachować urodę, niszczą wolne rodniki, odpowiedzialne za proces obumierania komórek. Co do głównego składnika pizzy - sera - nie wiadomo, jak ustosunkowali się do niego włoscy pomysłodawcy.

Z jednej strony to dobra wiadomość dla miłośników tego dania, bo jedząc pizzę, będą mogli delektować się jej smakiem ze świadomością, że to, co jedzą, jest zdrowe. Ale z drugiej strony, zmieni się tradycyjna receptura przyrządzania pizzy, z czym nie wszyscy się zgadzają. Prozdrowotna pizza jest krytykowana m.in. przez Neapolitańskie Stowarzyszenie Prawdziwej Pizzy, którego przedstawiciele uważają, że mąka z pełnego przemiału uniemożliwi przyrządzenie i upieczenie chrupiącego ciasta, które jest podstawą tradycyjnej, włoskiej pizzy.

A może by tak opracować przepisy na prozdrowotny bigos i gołąbki?

Komentarze (1)

malka (2014-07-23 18:44:25)
odp
Mnie odpowiada pizzeria wrocław. Pizzę zamawiam zawsze w tym samym miejscu.
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar