2011-01-29

Warto odwiedzić...

Kraina Kanału Elbląskiego

Kanał Elbląski - jeden z Siedmiu Cudów Polski - to unikatowa na skalę światową droga wodna z systemem pięciu pochylni, po których statek pokonuje odcinki między jeziorami. Arcydzieło techniki powstałe jeszcze w XIX w. do dziś wzbudza podziw, a przeprawa nim dostarcza niezapomnianych wrażeń, także ze względu na walory przyrodnicze okolicy.

 
Kraina Kanału Elbląskiego to również istne zagłębie zabytków. W Weklicach znajduje się starożytne cmentarzysko, nieopodal Elbląga pozostałości po osadzie portowej Truso, a w Kwietniewie i Świętym Gaju średniowieczne grodziska. Nieco młodsze są liczne zabytki architektury gotyckiej z czasów panowania Zakonu Krzyżackiego. Jednymi z najciekawszych śladów przeszłości są budowane przez mennonitów domy podcieniowe i cmentarze, m.in. w Stalewie, Krzewsku, Markusach i Zwierznie. Malowniczo prezentują się także dawne posiadłości arystokratycznych rodów, zazwyczaj usadowione nad brzegiem jeziora i otoczone parkiem - Karnity, Janów czy Pozorty.

Przewodnik turystyczny pt. "Kraina Kanału Elbląskiego" to kompendium wiedzy na temat regionu. Jego wydawcą jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Elblągu, Iławie i Ostródzie oraz programem PolskaTurystyczna.pl firmy Amistad.

W przewodniku zebrano opisy najciekawszych miejscowości, zabytków - których nie można pominąć - oraz najpiękniejszych elementów przyrody, w tym jezior, parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu. Przewodnik zawiera także informacje praktyczne - opisy szlaków turystycznych, adresy miejsc noclegowych i obiektów gastronomicznych. Całości dopełniają barwne fotografie i mapy. Przewodnik został wydany w siedmiu wersjach językowych - w językach polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, rosyjskim i ukraińskim.

Wraz z przewodnikiem turystycznym została wydana mapa pt. "Kraina Kanału Elbląskiego" (1:100 000, format B1), obejmująca region Kanału wraz z okolicznymi powiatami. Na mapie umieszczono także skrótowe opisy atrakcji oraz plany miast: Elbląga, Ostródy i Iławy.

Kraina Kanału Elbląskiego to wymarzone miejsce dla miłośników turystyki wodnej, pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych. Tu można wypocząć z dala od pośpiechu dnia codziennego, w czystym środowisku i bliskim kontakcie z przyrodą.

"Kraina Kanału Elbląskiego", Agata Grzanka, Marta Pożarska, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Amistad/PolskaTurystyczna.pl, Kraków 2010.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar