2011-01-05

Czy wiesz, że...

Zdrowy skok w Nowy Rok

Okres noworoczny sprzyja robieniu postanowień. Czujemy, że rozpoczyna się „nowe” życie, które ma zmienić się diametralnie po sylwestrowej północy... Jest magia w tej nocy oraz ukryta w każdej z nas chęć zmian na lepsze.

Wiara w to, że Nowy Rok stanowi przełomowy moment skłania nas do refleksji oraz składania deklaracji. Tak, lubimy postanowienia noworoczne – dają one nadzieję na zmianę. Na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność zarówno dotycząca ogniska domowego, szczęścia rodzinnego, jak i spraw zawodowych. Nowy Rok to też doskonały sposób na odcięcie się od tego, co było nie po naszej myśli.

Postanowienia są zdrowe...
W naszych postanowieniach coraz częściej gości zdrowie – kobiety częściej niż panowie dostrzegają potrzebę dbania o zdrowie swoje oraz najbliższych. Nie bez znaczenia są także aspekty związane z naszym samopoczuciem, a więc zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, porzucenie nałogów. Kobiety częściej niż mężczyźni czują także potrzebę dbania o sylwetkę oraz robią kalendarz „noworocznych badań”, znając tym samym lepiej niż panowie znaczenie słowa profilaktyka. Sondaże pokazują, że to kobiety stanowią osoby odpowiedzialne za zdrowie dzieci i męża. Nasza opiekuńczość oraz większa zdolność do systematyczności sprawiają, że dbamy o tych, których kochamy. Nie wolno nam jednak zapominać o nas samych – kobieta zdrowa i szczęśliwa to zdrowa uśmiechnięta rodzina.  

Badania zdrowej Polki   
Zdrowie kobiety jest nie tylko delikatną sprawą związaną z najpiękniejszymi aspektami życia, lecz jest także istotnym elementem spokoju i radości. Wśród noworocznych postanowień pomyślmy o cytologii, która jest jedynym badaniem, które pozwala określić stan zdrowia kobiecych narządów rozrodczych oraz mammografii. Drugie badanie jest także bardzo ważne, choć wciąż  zaniedbywane przez Polki. Badania te są przeprowadzane w ramach różnych akcji bezpłatnie! Dla kobiet mieszkających w Krakowie i okolicach doskonałym sposobem na wykonanie bezpłatnego badania mammograficznego jest oferta Scanmed Multimedis – www.multimedis.pl. Badanie jest wykonywane bezpłatnie w Szpitalu św. Rafała w Krakowie, nie zajmuje dużo czasu, nie jest bolesne, a niesie ze sobą informacje o stanie zdrowia piersi, dając poczucie bezpieczeństwa – każda z nas lubi wiedzieć, że jest zdrowa!

Kobiety powinny także na Nowy Rok zrobić badania podstawowe: morfologię i badanie moczu. Pozwalają one określić stan zdrowia płynącego w naszych żyłach – morfologia jest badaniem, które pomimo prostoty wykonania pozwala ocenić ogólny stan zdrowia naszego ciała. Badanie moczu obrazuje kondycję i pracę nerek oraz pęcherza moczowego.

Dieta dla kości
Optymalna, a tym samym zbilansowana dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych i mineralnych. Warto zatem na początku Nowego Roku odwiedzić dietetyka! Zdrowia, mądra dieta pozwala chronić organizm przed wieloma chorobami. Osteoporoza należy do grupy chorób, w których właśnie dieta ma duże znaczenie. Podczas konstruowania modelu odżywiania, który ma chronić przed osteoporozą, obowiązują ogólne zasady żywienia racjonalnego. Szczególny nacisk kładzie się jednak na spożywanie pokarmów bogatych w wapń i witaminę D.  

Nie wstydź się – ćwicz!
Wiele kobiet nie ma czasu na dodatkowe wyjścia na basen, siłownię, czy fitness. Zdrowie jest jednak zapisane w naszej kondycji fizycznej – to nie tylko lepsza sylwetka, ale i wydolność i samopoczucie. Ćwiczyć można wszędzie i o każdej porze roku! Można zacząć od małych rzeczy – unikaj windy, spaceruj jak najwięcej, kup rowerek stacjonarny. Gdy przyjdą cieplejsze miesiące zacznij biegać, przesiądź się na rower, rób przysiady w pobliskim parku. Ruch to podstawa życia!

Nowy 2011 Rok. Postanowienia i marzenia. O ile jednak te drugie zależą nie tylko od nas, o tyle pierwsze możemy realizować każdego dnia, a szansa na sukces jest duża – wynosi całe 12 nowych miesięcy...

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar