2011-01-01

Profilaktyka

Oczy – wehikuł czasu

Nasze oczy starzeją się wraz z nami. A ich sprawność maleje wraz z upływem lat. Na problemy ze wzrokiem cierpi już ponad połowa dorosłych Polaków. Winny jest przede wszystkim niezdrowy tryb życia i złe codzienne nawyki. Słabe oświetlenie i wielogodzinne seanse przed telewizorem sprawiają, że wzrok coraz częściej płata nam figle. Dlatego, jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany w ostrości widzenia, nie odwlekajmy decyzji o wizycie u specjalisty.

Skutki nawet najmniejszych zaniedbań mogą być niestety bardzo groźne.
Jedną z najpopularniejszych dolegliwości wzroku XXI wieku jest zespół „suchego oka”.  Cierpią na niego głównie osoby wykonujące pracę biurową i osoby starsze. Słabo nawilżona gałka oczna nie produkuje wystarczającej ilości łez, przez co jest zaczerwieniona, a nawet opuchnięta. Dodatkowo wysusza ją klimatyzacja i długa praca przed komputerem. Pozbawione naturalnej bariery ochronnej oczy, podatne są na rozwój infekcji i stanów zapalnych, które mogą zakończyć się nawet trwałym uszkodzeniem wzroku. Objawy „suchego” oka mogą być również oznaką zmian hormonalnych – np. cukrzycy lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Jeśli zauważymy, że stan naszego wzroku nie poprawił się po zastosowaniu odpowiednich kropli nawilżających, zwróćmy się do okulisty.

Kiedy obraz staje się rozmazany
Trzeba pamiętać, że nasz organizm został zaprogramowany na określoną długość życia. W tym czasie organy starzeją się i zaczynają szwankować. To zjawisko dotyczy także oczu.
- U ludzi starszych, dużo częściej niż u osób młodych, pojawiają się choroby organizmu, w tym również choroby oczu. Najczęściej jest to zaćma, jaskra i degeneracja plamki związana z wiekiem. Należy pamiętać, że częstotliwość jaskry wzrasta istotnie już po 40 roku życia – tłumaczy prof. Marta Misiuk – Hojło, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu.

U wielu osób występują tzw. wady refrakcyjne – krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. W każdym z tych przypadków konieczna jest regularna kontrola lekarska i korekcja za pomocą odpowiednio dobranych szkieł kontaktowych lub okularów. Dodatkowo u osób po 50 roku życia obserwuje się degenerację siatkówki bezpośrednio związaną z wiekiem. Rozwój choroby określonej skrótem AMD (Age-Related Macular Degeneration) wiąże się ze zmianami w plamce żółtej, w której skupione są fotoreceptory odpowiedzialne za wyraźne widzenie tego, co mamy wprost przed sobą. Z upływem czasu pogarsza się stan plamki żółtej, a widziany obraz staje się rozmazany.  Na zwyrodnienia AMD co roku zapada duża liczba Polaków. -  Pierwszym objawem AMD, który zauważa pacjent, jest skrzywienie obrazu podczas czytania tekstu. Ma on trudności w czytaniu, wypadają mu fragmenty tekstu pomimo używania okularów do czytania. W zależności od postaci schorzenia, można stosować tabletki łagodzące rozwój choroby, a w niektórych przypadkach podaje się specjalne zastrzyki do oka, które mogą zatrzymać chorobę – zapewnia profesor Marta Misiuk – Hojło. W przypadku nieleczonego, postępującego AMD, może dojść nawet do całkowitej centralnej utarty wzroku. AMD uważane jest za chorobę cywilizacyjną i nie należy jej lekceważyć.
 
Zaćma jądrowa
Do jednych z najczęściej występujących chorób oczu u osób starszych, należy zaćma nazywana również kataraktą. To podstępna choroba, dająca początkowo objawy „polepszania” widzenia na bliską odległość. Pacjent zauważając u siebie poprawę w ostrości widzenia, sięga nawet po stare, słabsze okulary, co osłabia jego czujność na jakiś czas. Choroba prowadzi najpierw do krótkowzroczności, a z czasem do przymglenia i rozmycia widzianego obrazu. - Zaćmę leczy się operacyjnie, usuwając pacjentowi jego zmętniałą soczewkę, a wszczepiając sztuczną. Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym, nawet u osób w mocno zaawansowanym wieku. Jedynym przeciwwskazaniem do operacji jest brak światłopoczucia w chorym oku –  informuje prof. Marta Misiuk – Hojło. Należy pamiętać, że to właśnie tam mieszczą się, najważniejsze dla naszego widzenia, mikrostruktury umożliwiające odbiór obrazu i przesłanie go dalej.

Przyczyn tego schorzenia może być wiele. Pierwszą z pewnością jest wiek. Ważne jest, aby nie lekceważyć nawet najmniejszych zmian w ostrości widzenia. Jedynie lekarz okulista może ocenić, czy męczące nas objawy wymagają interwencji chirurgicznej, czy być może wystarczy zastosować jedynie odpowiednie leki.
 
Zadbaj o oczy
Większość z nas to tzw. wzrokowcy, czyli osoby z dominującym zmysłem wzroku w poznawaniu świata. Szybkie tempo życia wymaga od nas, by widzieć i rozumieć jeszcze więcej, a nasz wzrok stara się sprostać temu wyzwaniu. Narażone na ostre światło, zanieczyszczenia i długą pracę oczy, z czasem zaczynają o sobie przypominać. Dodatkowo po 50 roku życia wzrasta ryzyko zachorowań na liczne choroby oczu związane z wiekiem. Dlatego niezmiernie ważna jest stała profilaktyka wzroku już od najmłodszych lat i częstsze kontrole okulistyczne u osób starszych. Zacznijmy chronić nasze oczy stosując odpowiednią dietę i ćwiczenia. Wybierajmy posiłki bogate w witaminy A, C i E, które znajdziemy w owocach i warzywach. Zadbajmy o wzrok póki jest na to jeszcze czas.
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar