2010-12-20

Sałatki i surówki

Przedsmak świątecznego stołu

Święta to magiczny czas, pełen ciepła, tradycji oraz spotkań przy rodzinnym stole. Każdego roku czeka się na nie z radosną niecierpliwością. Dlatego też w wielu domach dokłada się pieczołowitych starań, aby podawane dania wyglądały wyjątkowo oraz smakowały wyśmienicie.

Polacy świętują Wigilię uroczyście. Podobno tego wieczoru im więcej jest dań na stole, tym większy dostatek spłynie na dom w nadchodzącym roku. W niektórych domach podaje się 12 potraw, w innych nieparzystą liczbę: 5, 7, 9 lub 11. Co ciekawe nie we wszystkich zakątkach Polski króluje na stołach czerwony barszcz z uszkami czy postna kapusta z grzybami. Każdy region ma swoje tradycyjne specjały kulinarne. Na Pomorzu, Kaszubach i Kujawach zamiast karpia wieczerzę wigilijną urozmaica: szczupak w sosie chrzanowym, śledź w śmietanie czy flądra w galarecie. Zupa grzybowa oraz kluski z makiem są typowe dla Mazowsza. Na Śląsku podawana jest zupa migdałowa, a na deser słodkie makówki. Wigilia Podkarpacka to między innymi: pierogi z kapustą i serem, gołąbki z ziemniakami i kaszą gryczaną. Natomiast w podlaskich domach jada się pszeniczną kutię.

Świąteczny czas to nie tylko postne potrawy. W same święta na polskich stołach królują smakowite pieczenie, rolady, pasztety, szynki. Nie sposób wyobrazić sobie bez nich tych dni. Idealnym dopełnieniem gorących mięs są dodatki, takie jak sos czosnkowy bądź węgierski Develey. Dzięki nim pieczony indyk czy schab z morelami będą bardziej soczyste, pachnące, a tym samym smaczniejsze. Mięsa na zimno także cieszą się dużym wzięciem. Pasztet z żurawiną, szynka z kiszoną kapustą czy rolada ze schabu z sosem tatarskim będą idealne na świąteczne biesiadowanie. Dla urozmaicenia świątecznego stołu można podać eleganckie sałatki. Nasza zdrowa oraz smaczna propozycja ich przyrządzenia to przepis na sałatkę swing.

Składniki:
  • sałata lodowa, lollo Rosso lub batawia
  • ½ grillowanej piersi kurczaka
  • 15 dag sera żółtego
  • 125 g pomidorków koktajlowych
  • sól, pieprz
  •  dressing 1000 wysp
Sałatę dokładnie umyć, porwać i wsypać do miski. Dodać przepołowione pomidory koktajlowe. Następnie doprawić solą i pieprzem oraz dressingiem 1000 wysp Develey. Całość wymieszać. Na wierzch dodać pokrojoną w paski grillowaną pierś kurczaka. Całość posypać startym żółtym serem.  
Nie ma wątpliwości, że obfite świąteczne menu zagwarantuje wspaniałą, niezapomnianą atmosferę. Warto więc - już wcześniej - zadbać o to, aby na naszym stole nie zabrakło smacznych i wykwintnych potraw.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar