2010-12-01

Profilaktyka

40 sekund do życia!

W 40 sekund nie zdążysz podać obiadu. Nie zdążysz wyprasować koszuli ani wypastować swoich szpilek. Nie wybierzesz też sukienki i nie zrobisz makijażu. 40 sekund to mało! Lecz właśnie tyle potrzebuje Twój lekarz ginekolog, by uratować Ci życie... 

 
Rak szyjki macicy należy do najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Nowotwór co roku zbiera potężne żniwo, tylko dlatego, że kobiety zapominają o badaniu cytologicznym, które trwa zaledwie 40 sekund! Badanie cytologiczne powinno być postrzegane jako obowiązkowe! Dzięki niemu lekarz może wykryć choroby nowotworowe w początkowej fazie. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy to... dalsze życie kobiety - mówi ginekolog-położnik Krzysztof Bereza z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis Krowodrza w Krakowie.

Żyjesz, a on Cię zabija!
Zapadalność na raka szyjki macicy w ostatnich latach nieco się zmniejszyła, lecz wciąż jest jest to trzeci w kolejności nowotwór dotykający kobiety - pierwszym z nich jest rak piersi, drugim rak trzonu macicy - mówi dr med. Krzysztof Bereza. Rak szyjki macicy to jednak wciąż bardzo groźny zabójca. Jego rozwojowi nie towarzyszą w początkowej fazie żadne objawy. Nowotwór rozwija się wewnątrz kobiecego organizmu toteż kobiety nie są w stanie same sprawdzić, czy oby na pewno nic się nie dzieje. Jedynym badaniem, które może ocenić stan zdrowia narządów kobiecych atakowanych przez ten nowotwór, jest cytologia.
 
Cytologia onkologiczna
Cytologia jest rekomendowanym badaniem do wykrywania schorzeń nowotworowych w narządach rozrodczych kobiet. Jest to badanie, które może wykryć zmiany przedrakowe, które w przyszłości mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu. Badanie to jest wykonywane w każdym gabinecie ginekologicznym, nie sprawia bólu, a jego wykonanie to zaledwie kilkadziesiąt sekund podczas, których lekarz pobiera próbkę - komórki wchodzące w skład nabłonka pokrywającego narząd rodny, które podlegają cyklicznym zmianom i złuszczają się. To jedyny sposób na wykrycie zmian nowotworowych w obrębie macicy w początkowym stadium rozwoju choroby. Późne wykrycie nowotworu łączy się z przerzutami, które minimalizują w większości przypadków szanse na trwałe wyleczenie - opowiada specjalista z Scanmed Multimedis w Krakowie. Zaleca się, by kobieta wykonała pierwsze badanie cytologiczne po rozpoczęciu współżycia, lecz nie później niż do 25-tego roku życia.

Chodź na badania!
W Polsce roczna zapadalność na raka szyjki macicy wynosi 12 kobiet na sto tysięcy i jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie! Aż 60% kobiet dotkniętych nowotworem nigdy nie miało zrobionego badania cytologicznego albo robiło je raz w życiu! Wskaźniki pokazują, że zapadalność na chorobę na przestrzeni 20 lat się zmniejszyła, lecz nie zmniejszyła się liczba zgonów spowodowanych rakiem szyjki.

Badanie cytologiczne powinno się wykonać rok po roku, wówczas daje ono najlepszy obraz stanu zdrowia. Powinno się także zrobić badania dotyczące mutacji wirusa HPV. Jeśli wyniki trzech badań są prawidłowe wówczas zaleca się po 30 roku życia profilaktyczne wykonywanie badań raz na 3 lata. W przypadku wszelkich zmian chorobowych - infekcje, stany zapalne, cytologia powinna być wykonywana raz na rok.

Profilaktyka = życie!
We wczesnym stadium choroby rokowanie jest bardzo dobre i zwykle wystarcza operacja. Przy nowotworze zaawansowanym radioterapia w połączeniu z chemioterapią daje szanse wyleczenia lub przedłuża życia. W bardzo rozwiniętej chorobie chemioterapia kontroluje jej przebieg, ale nie daje możliwości wyleczenia. Dlatego tak ważna jest dobrze zorganizowana profilaktyka - mówi ginekolog-położnik Krzysztof Bereza. Profilaktyka to regularne badania ginekologiczne i cytologiczne.


Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar