2007-08-14

WARTO WIEDZIEĆ

ORGANIZM SZALEJE

Dziwny okres...
Kiedy wpadasz w sidła miłości, Twój organizm wytwarza szereg hormonów i związków neurochemicznych. A oto niektóre z nich, odgrywające znaczną rolę w czasie tego okresu:

Fenyloetyloamina
W stanie zakochania Twój mózg zaczyna wytwarzać większe ilości fenyloetyloaminy. Jest to endorfina dobrego nastroju, za sprawą której wzrasta ciśnienie krwi, przyspiesz rytm serca, a ty stajesz się wulkanem energii. To iście ludzki „narkotyk miłości”. Kiedy odczuwasz zakochanie albo pożądanie, poziom tego hormonu gwałtownie wzrasta.

Oksytocyna
Zwana również „chemicznym związkiem przytulania”. To właśnie ten hormon, prowokuje reakcję, kiedy dotykasz albo jesteś dotykana przez ukochaną osobę. Za sprawą oksytocyny rozwija się przywiązanie do partnera seksualnego i współmałżonka oraz dzieci. Dotyk ukochanego powoduje wyzwolenie oksytocyny do krwiobiegu. Nawet już samo spojrzenie, może spowodować także jej wzrost. Najszybszy skok oksytocyny odnotowano w czasie stosunku płciowego.

Testosteron
Jak się okazuje odgrywa on nie tylko ważną rolę, jeśli chodzi o popęd seksualny Twojego mężczyzny, ale również i Twój, bowiem wytwarzany w jajnikach i nadnerczach, uwrażliwia intymne części Twojego ciała na dotyk.

Estrogeny
Czynią Cię bardziej podatną na awanse seksualne. Nadają Twemu ciału osobisty i niepowtarzalny zapach. Według jednej z teorii estrogeny nie tylko sprawiają, że czujesz się i pachniesz jak kobieta, ale pobudzają też Twoje zainteresowania i dążenia seksualne.

Dopamina
Jest to związek, mający znaczny wpływ na Twoje wybory miłosne. Według Helen Fisher autorki książki „Dlaczego kochamy”, wysokie stężenie dopaminy w mózgu wytwarza euforię, jak również wiele innych uczuć, które przeżywają zakochani, w tym także przypływ energii, nadaktywność, bezsenność, utratę apetytu, drżenie, kołatanie serca, przyspieszony oddech, a niekiedy manię, niepokój czy strach.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar