2010-05-29

Warto odwiedzić...

Grecja i Hiszpania

Wybierając się do tych państw w okresie letnim, nie tylko ze względu na gwarantowaną pogodę, ale i liczne wydarzenia kulturalne, warto zaopatrzyć się w kompleksowy przewodnik, który pozwoli wykorzystać czas urlopu jak najlepiej.

Podróż do Grecji to nie tylko fascynująca lekcja historii starożytnej, choć kraj ten z pewnością nie zawiedzie poszukiwaczy śladów antyku. Ukształtowana w bałkańskim tyglu współczesna Hellada to miejsce, w którym wciąż stykają się i przenikają tradycje Wschodu i Zachodu. Duchy olimpijskich bogów współistnieją tutaj ze świętymi prawosławia, bizantyjskie twierdze wznoszą się obok średniowiecznych meczetów, a nieskażona ludzką ręką przyroda egzystuje w sąsiedztwie przybytków wakacyjnej zabawy.

Nie bez powodów Grecję kojarzy się głównie z muzyką i tańcem, o czym najłatwiej przekonać się w miesiącach letnich. W tym czasie organizowane są liczne festiwale i imprezy folklorystyczne, podczas których dominują tradycyjne tańce greckie – ludowe, takie jak: sta tria, tsamikos, pendozalis, ikariotikos czy pidichtos – i „miejskie” – zeibekiko, chasapiko i chasaposerwiko. Wydarzenia, które na pewno zainteresują fanów tradycji greckiej, to Festiwal Kulturalny w Iraklionie, Winobranie Kreteńskie w Rethymnonie, Festiwal Muzyczny w Chania czy Festiwal Lato w Palaiochora.

Hiszpania jest w letnich miesiącach równie magnetyczna jak Grecja. Turysta znajdzie tu prawie wszystko: góry, morza, oceany, wyspy, nędzę i przepych, wyrazistą katolicką religijność i pogańskie zwyczaje – to prawdziwy tygiel kultur i tradycji. To także kraj wielu kontrastów i przeciwieństw, wyrazisty i niepowtarzalny jak smak wina; kunsztowny i wykwintny jak malutkie tapas. Pełne przepychu procesje religijne w czasie Semana Santa nie kłócą się z senną codziennością sjest i zabaw. Niespotykana feeria barw Granady, nowoczesnej architektury Bilbao, palącego słońca Costa del Sol, madryckiego Prado czy kolorowej Malagi składa się na Hiszpanię, będącą wyjątkowym królestwem dla zmysłów.

W czerwcu warto tu być w Noc Świętojańską, podczas której w całym kraju wybuchają petardy, płoną ogniska, a o świcie, zgodnie ze zwyczajem, wszyscy kąpią się w morzu. Ciekawym doświadczeniem jest także udział w święcie San Fermin w Pampelunie, któremu towarzyszy gonitwa byków. W lipcu i w sierpniu warto wybrać choć jedną atrakcję z fascynującej, hiszpańskiej palety: Festiwal Muzyki w średniowiecznym zamku w Calonge, Mare de Deu del Carme, czyli procesje morskie w niemal wszystkich osadach rybackich w Costa Brava, Jarmark Cristina w Sant Cristina d’Aro i Portbou lub też Festa Major de Gracia – nastrojową, barwną zabawę w Barcelonie. Przewodniki Bezdroży „Hiszpania. Fiesta i sjesta” oraz „Grecja. Sztuka, bogowie i ludzie” są po brzegi wypełnione informacjami praktycznymi, krajoznawczymi i dokładnymi opisami regionów. Dzięki nim łatwiej zarówno zaplanować wyprawę, jak i włączyć się w nurt codziennego życia oraz zabawy. Czytelnik znajdzie w tych przewodnikach dokładne mapy, plany, rysunki oraz liczne ramki z ciekawostkami, które doskonale uzupełniają wiedzę na temat poznawanych miejsc. Słowniczki wprowadzą w podstawy znajomości lokalnych języków, a indeks pozwoli na szybkie odnalezienie niezbędnych informacji.

„Hiszpania. Fiesta i sjesta”, praca zbiorowa, Przewodniki Bezdroży, Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2010, s. 808, cena: 64,90 zł. „Grecja. Sztuka, bogowie i ludzie”, Mateusz Gędźba, Peter Zralek, Przewodniki Bezdroży, Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2010, s. 664, cena: 54,90 zł.

Komentarze (1)

Sesil (2010-10-11 22:44:32)
Zakochana w Hiszpanii
Jeśli ktoś nie był w Hiszpanii to niezwłocznie powinniście planować następne wakacje w tym kraju. Hiszpania przepełniona jest tradycyjnym tańcem, genialną arhitekturą, wyśmienitą kuchnią i tętniącym nocnym życiem. Hiszpania ma w sobie nieocenioną magię i polecam każdemu. Kiedy przebywam w Hiszpanii czje niepohamowane szczęście. Poznawajmy tajemnicę Hiszpanii:)
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar