2010-05-11

Warto odwiedzić...

Andaluzja – w krainie flamenco

Andaluzja to region, w którym koncentruje się wszystko to, co zwykło się kojarzyć z Hiszpanią – korrida, słoneczne plaże, oliwa z oliwek, pomarańcze... W szczególny sposób region ten łączy się jednak z flamenco, ponieważ to właśnie stąd wywodzi się ów żywiołowy taniec. Przez swoją widowiskowość jest doskonałą zapowiedzią tego, co można w Andaluzji zobaczyć – każda bowiem z ośmiu prowincji oferuje odwiedzającym coś, co na zawsze zapadnie w pamięć.

W Granadzie jednego dnia można wędrować po ośnieżonych szczytach Sierra Nevada, wygrzewać się na słonecznej plaży i zobaczyć bajeczny zamek Alhambry. Almeria to wyjątkowy, półpustynny teren z niesamowitym krajobrazem dzikich plaż i tajemniczych jaskiń. W Parque Nacional de Donana w prowincji Huelva turystów oczaruje obcowanie z dzikimi zwierzętami i ptakami. Niecodzienny, „marsjański” krajobraz zobaczyć można w antycznych kopalniach odkrywkowych Minas de Riotinto. Gaje oliwne w Jaen pokrywają ziemię aż po horyzont, natomiast prowincja Kadyks słynie z wyjątkowych zabytków, najpiękniejszych w Hiszpanii plaż i hucznie obchodzonego karnawału. Kordowa zachwyci przede wszystkim tych, którzy poszukują w Hiszpanii śladów arabskich i żydowskich. Jest to także ojczyzna najpiękniejszych kobiet Andaluzji. Malaga odznacza się przede wszystkim najsłynniejszym kurortem na wybrzeżu – Costa del Sol, a Sewilla nieodmiennie kojarzy się z zapachem kwiatów pomarańczy.

Andaluzja jest bardzo bliska Afryce i geograficznie, i kulturowo. Jak określają ją jej mieszkańcy: nie jest już częścią Europy i nie jest jeszcze częścią Czarnego Lądu. Wpływy afrykańskie można odnaleźć w zwyczajach, zabytkach, architekturze. Andaluzja jest jednym z najbardziej egzotycznych regionów Hiszpanii i ta wyjątkowość działa na turystów jak magnes.

Przewodnik „Andaluzja. Sewilla, Granada i Kordowa. Kraina flamenco” Wydawnictwa Bezdroża przeznaczony jest dla osób, które pragną poznać prawdziwe piękno tej krainy. Autorzy podpowiadają, które zabytki i cuda natury koniecznie trzeba zobaczyć, jakich miejscowych smakołyków spróbować, co przywieźć jako oryginalną pamiątkę i dokąd pójść, szukając noclegu. Niewątpliwą zaletą publikacji są mapy poglądowe, kolorowe zdjęcia i bardzo przydatny minisłowniczek polsko-hiszpański.

„Andaluzja. Sewilla, Granada i Kordowa. Kraina flamenco”, Patryk Chwastek i Barbara Tworek, Seria Rekreacyjna, Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2010, s. 264, cena: 24,90 zł.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar