2010-05-11

Diety

Polacy tyją w pracy

Tylko 23,8% Polaków unika żywności typu fast food. Rzadko korzystamy z rozwiązań wymagających ruchu, takich jak spacer do pracy z dalszego przystanku czy dalej położonego parkingu (4,7%). Zaledwie 21,4% przygotowuje posiłki w domu i zabiera je do pracy.

W pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, dlatego wyniki te można uznać za niepokojące. Brak ruchu, lunche w restauracjach szybkich dań lub zamawianie gotowych wysokokalorycznych posiłków, to najprostsza droga do otyłości. Tymczasem kilkunastominutowy spacer przed lub po pracy, przygotowanie zdrowych posiłków w domu ułatwiłoby dbanie o szczupłą sylwetkę w miejscu pracy. – mówi lek. med. Maciej Chylak, ekspert programu „Chitinin Extra. Lżej w pracy”.

Komentarze (2)

kinia (2010-11-09 10:35:09)
zdrowo w pracy
Myślę, że warto sobie przygotować małe co nieco w domu, a potem je zabierać, choćby to miały być jedynie kanapki, u mnie się sprawdza "profilaktyczne" picie herbaty Irving Tea SPA perfect slim - czerwona herbata na wszelki wypadek :), a herbatę i tak przecież piję, więc przy okazji mogę zrobić dla siebie coś zdrowego.
polutek (2010-09-15 23:00:30)
bo trzeba mieć co jeść w pracy
Zamawianie chińczyka i skoki na hambugsy skończyły się dla nas tragicznie w pracy. Ale wzięłyśmy się za wspólne odżywianie i robimy sobie sałatki - każda innego dnia dla kilku osób. Na lunche odkryłyśmy "coś na ząb" - kaszki kuskus z warzywami lub suszonymi pomidorami. Rewelacja. Do tego nie jemy już pieczywa za dużo, owoce tylko wskazane i dużo warzyw. I efekty widać gołym okiem :)
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar