2010-04-28

FITNESS

Nordic Walking po fińsku

Chociaż dla wielu z nas ten sport jest nowy, nie jest to żadna nowość pochodząca z Finlandii. Początkowo Nordic Walking był treningiem całorocznym dla narciarzy biegowych, a z czasem stał się sportem dla każdego. Jest to aktywność bardzo uniwersalna. Nie ma ograniczeń co do wieku, kondycji czy tuszy. Ponadto można uprawiać go przez cały rok i wszędzie - zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach.

Dobrze jest rozpocząć uprawianie Nordic Walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu, odpowiedniej postawy i pomoże dopasować kije. Można skorzystać również z doradztwa sportowego w sklepie Sport-shop, gdzie bez problemu kupimy odpowiednio dobrany sprzęt sportowy oraz akcesoria do Nordic Walking. Innym sposobem jest przeczytanie książki i poznanie podstawowych zasad. To nam zagwarantuje uzyskanie pożądanych efektów zdrowotnych oraz uniknięcie przykrych kontuzji.

Osoba uprawiająca Nordic Walking angażuje do wysiłku większość swoich mięśni ciała. Dzięki kijkom pracują one zupełnie inaczej niż w czasie zwykłego marszu. Wzmacniamy mięśnie ramion i tułowia oraz łagodzimy napięcia mięśniowe w okolicy barków. Dodatkowe korzyści związane są z usprawnieniem układu oddechowego, większym dotlenieniem organizmu oraz poprawą postawy ciała są nieocenione. Nordic Walking pozwala spalać nieco więcej kalorii, nawet o 50%, niż podczas chodzenia. Jak się więc okazuje, można go uznać za dobry sposób zrzucenia zbędnych kilogramów.

Należy podkreślić fakt, że jak w każdym sporcie, i tutaj liczy się odpowiednie wykonywanie ćwiczeń. Nieprawidłowa technika Nordic walking niesie ryzyko odniesienia poważnych kontuzji przeciążeniowych stawów nadgarstkowych, barkowych, a zwłaszcza kompresji kręgów w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Odpowiednio dobrany strój, sprzęt i technika pomoże nam w szybki sposób poprawić zdrowie, kondycję czy zrzucić zbędne kilogramy w przyjemny sposób.

Autor: Emilia Markowicz
Źródło: Sport-shop.pl

Komentarze (1)

Izabela (2010-10-28 15:03:23)
:)
Już od kilku lat zbieram się, by trenować Nordic Walking. Powody oczywiste: zachowanie sylwetki i codzienna porcaj ruchu... Co mnie powstrzymuje? Małomiasteczkowość :) Troszkę się obawiam reakcji mieszkańców mojego miasteczka, którzy zrobią oczy jak filiżanki i będą kółeczka na czołach rysować... Niestety, chyba mentalność ludzi z takich miast tak szybko się nie zmieni!
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar