2010-02-16

WARTO WIEDZIEĆ

Fundacja Dr Clown

Doskonale wiadomo, iż trudne czasy dotykają najbardziej tych najbiedniejszych i najsłabszych. Duża ilość prowadzonych w naszym kraju akcji społecznych pokazuje, że lubmy i potrafimy się dzielić z innymi. Gdy trzeba, chętnie ofiarujemy pieniądze, ubrania, żywność. Dzielimy się również tak życiodajnymi darami jak krew czy szpik kostny.

Łatwiej nam bowiem coś ofiarować niż osobiście zaangażować się w działania na rzecz potrzebujących. Na szczęście są ludzie, którzy czują potrzebę zrobienia czegoś więcej. Stąd tak wiele fundacji i organizacji, działających na rzecz biednych, chorych lub po prostu ludzi w trudnej sytuacji życiowej. Osoby z rozbudowaną potrzebą czynienia czegoś dobrego dla innych zrzesza Fundacja „Dr Clown”, znana z wizyt Doktorów Clownów na szpitalnych oddziałach dziecięcych.

- Gdy 10 lat temu zaczęliśmy zastanawiać się nad założeniem fundacji w Polsce, na świecie i w Europie już od wielu lat takie fundacje istniały. Ogromną inspiracją był także film o Patchu Adamsie, twórcy całej idei „czerwonego noska”. Oczywiście o korzystnym wpływie śmiechu na organizm ludzki wiedziano już w starożytności, ale współcześnie dopiero Adams wyraźnie w praktyce wskazał, jak wielki wpływ na proces leczenia ma pogodne usposobienie i podejście uśmiechniętego lekarza do pacjenta. Jak ważne jest zwłaszcza w przypadku małych pacjentów, aby w ogarniającym ich poczuciu zagrożenia, personel medyczny swoim kolorowym strojem, ciepłym słowem, szerokim uśmiechem zmniejszał napięcie, likwidował strach niósł radość, dodawał otuchy. - mówi Anna Czerniak.

Zbliża się czas rozliczenia z fiskusem. Jest to dobry okres na pomaganie, gdyż każdy z nas może oddać 1 % swego podatku na dowolnie wybraną organizację czy też fundację nie ponosząc żadnych kosztów. Wszystkie darowizny Fundacja „Dr Clown” przeznacza na swoją szczytną działalność, przede wszystkim na bezpośrednią pomoc swym podopiecznym.- Wolontariusze z 22 Oddziałów Fundacji na terenie całego kraju mają pod opieką ponad 80 placówek. Przy każdej wizycie obdarowujemy naszych małych pacjentów prezentami. Szczególnie dotyczy to okresu Świąt Bożego Narodzenia, jednak staramy się, aby zawsze dzieciaki otrzymały jakiś mały podarunek od kolorowych „doktorów”. Dzięki darowiznom możemy opiekować się ok. 12 tysiącami małych pacjentów. – tłumaczy Anna Czerniak, prezes Fundacji „Dr Clown”.

Nie trzeba wychodzić z domu, aby pomóc innym. Wystarczy nasz 1% podatku przekazany na konto Fundacji „Dr Clown”, aby roześmiani „doktorzy” budzili radość i otuchę w serduszkach małych pacjentów.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar