2010-01-30

Warto odwiedzić...

Wielkie Zimowe Safari po Dolomitach

Pustynie i sawanny Afryki zastąpią nam górskie, słoneczne szczyty pokryte grubą warstwą śniegu. Natomiast dzikie zwierzęta ustępują pola białemu szaleństwu na setkach kilometrów zróżnicowanych tras.

Duża ilość poszarpanych grani, turni, malownicze doliny wtulone w majestatyczne szczyty gór, to Dolomity, leżące na terenie Alp Wschodnich. Zimowe safari po tej części Włoch, może być niezapomnianą przygodą narciarską. Zaopatrzeni we właściwy strój i sprzęt ruszamy w drogę.

Plose – początek wyprawy
Nasza podróż tak naprawdę rozpoczyna się tuż za przełęczą Brenner. Ten znany już w starożytności szlak, obecnie tworzy najdogodniejszą linię tranzytową stanowiącą połączenie Niemiec z Włochami. Autostrada z tego miejsca biegnie doliną Iscaro i cały czas przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie wysokich, ponad trzytysięcznych szczytów. Naszym pierwszym celem jest ośrodek Plose, położony w regionie Valle Isarco. Jest to prawdziwa mekka dla narciarzy. Jednocześnie to jeden z najbardziej widokowych ośrodków narciarskich w Dolomitach. Rozciąga się na potężnej górze Cima Della Plose (2447 m n.p.m.), zaledwie 875 km od Katowic. Trasy tutaj usytuowane są na południowych nasłonecznionych stokach, a zjeżdżając możemy podziwiać towarzyszące nam piękne widoki na dwu-trzytysięczniki skąpane w promieniach słońca. W samej stacji do dyspozycji narciarzy jest 40 km zróżnicowanych pod względem trudności oraz profesjonalnie przygotowanych tras. Na miłośników białego szaleństwa czeka 9 nowoczesnych wyciągów (6 krzesełkowych, 3 orczyki i gondole). To właśnie w Plose znajduje się słynna, najdłuższa trasa zjazdowa w Tyrolu Południowym o długości 9 km. Ponad 60% stoków w tym ośrodku zostało oznakowane jako te o średniej trudności, natomiast 25% to odpowiednia propozycja dla dzieci bądź dla tych, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę na dwiema deskami. Stacja położona jest tuż przy głównym mieście doliny – średniowiecznym Bressanone. To urokliwe miasteczko, zwane w języku niemieckim Brixen, jest także dobrą bazą wypadową do odwiedzenia innych stacji narciarskich w rejonie Valle Isarco.Kronplatz - spójny system wyciągów
Opuszczając Bressanone kierujemy się w stronę doliny Val Pusteria. Na obszarze szerokiej doliny rozciągającej się na północne krańce Dolomitów znajduje się stacja Kronplatz , której nazwa pochodzi od najwyższego szczytu tej krainy. Góra o wysokości 2275 m n.p.m. jest pozbawiona lasu w swych szczytowych partiach. Właśnie w tym miejscu usytuowano stację narciarską obejmującą łącznie 103 km tras połączonych wyciągami. Z trzech różnych stacji początkowych wyciągi wywożą narciarzy na szczyt góry. Trasy zjazdowe biegnące po różnych stronach są zróżnicowane pod względem trudności. Tym co wyróżnia Kronplatz na tle innych stacji jest fakt, iż wszystkie trasy tworzą tu jeden system (na wzór węzła komunikacji). Jednocześnie z racji tego, iż Kronplatz jest rejonem położonym blisko głównej grani Alp, skutkuje to większą ilością opadów śniegu i nieco chłodniejszym klimatem. W efekcie czego sezon narciarski może trwać tu dłużej.
Zdecydowaną większość wyciągów tu stanowią gondole (19). Natomiast pięć z sześciu wyciągów krzesełkowych posiada automatycznie zamykane osłony. Dodatkowo na stacji funkcjonuje także sześć wyciągów orczykowych.
Alta Badia i wielka karuzela narciarska Niecałe 20 km od stacji Kronplatz znajduje się kolejny ośrodek Alta Badia. Usytuowany wokół miejscowości Corvara u podnóża masywu Sella jest jednym z najciekawiej położonych w regionie. Łącznie powstało tu 130 km urozmaiconych tras zjazdowych obsługiwanych przez 52 wyciągi (30 krzesełkowych, 13 orczyków i 8 gondol). Trasy Alta Badii są połączone z jednej strony z trasami regionu Arabba/Marmolada z drugiej zaś z Val Gardeną, a wraz z położonymi po przeciwnej stronie masywu wyciągami Val di Fassa tworzą Sella Rondę, czyli karuzelę narciarską okrążającą pionowe ściany masywu Sella. Trzeba pamiętać o tym, że objazd całej Sella Rondy może zająć nawet cały dzień.
Przeważająca liczba tras łatwych (70 km) i średnich (53 km) sprawia, iż Alta Badia jest dobrym miejscem do ćwiczeń techniki carvingu, czyli jazdy na krawędziach nart. Kiedy już wystarczająco dobrze opanujemy ową technikę, czas byśmy odwiedzili jedną z najciekawszych krain narciarskich Europy - Val Gardenę.Najpopularniejsza dolina w Europie
Ta malownicza dolina, otoczona dziko postrzępionymi Górskami wierzchołkami tworzy Sella Rondę. Można tu dojechać wybierając dwa warianty: trudniejszy przez Ponte Gardena lub łatwiejszy przez Chiusa i Lajener Reid. Bez względu na to jaką trasę wybierzemy naszym oczom ukarzą się prawdziwe alpejskie olbrzymy: Sasso Lubgo (3181 m n.p.m.), Sassopiatto (2958 m n.p.m.) oraz Piz de Sella (2284 m n.p.m.). Val Gardena jest jedną z najpiękniejszych dolin Dolomitów. Słoneczne stoki, doskonałe warunki i rozgrywające się tu zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim sprawiają, iż dolina cieszy się popularnością wśród sympatyków narciarstwa w całej Europie.
Val Gardena to także dobre miejsce do jazdy, ze względu na szeroką ofertę stoków o zróżnicowanym stopniu trudności. Trasy narciarskie sięgają wysokości 2518 m n.p.m., a szczyty górskie 3181 m n.p.m.. Łącznie do dyspozycji narciarzy jest 175 km tras obsługiwanych przez łącznie 77 (9 gondol, 31 wyciagów krzesełkowych, 37 orczyków) wyciągów.
Za najpiękniejszą trasę tej doliny uważa się 3 km odcinek „Dreier”, prowadzący z Ciampinoi. Urzekające widoki, specyficzne nastrój, sprawiają iż zjazd staje się czymś więcej niż tylko typowym zjazdem na nartach.Czarownice w Alpe Di Siusi
W niemal bezpośrednim sąsiedztwie Val Gardeny znajduje się stacja Alpe Di Siusi. Ta licząca 60 km tras stacja narciarska, będąca największym wysokogórskim płaskowyżem (57 km²) w Europie, słynie z wyjątkowego nasłonecznienia (250 słonecznych dni w roku) oraz dużej liczby tras łatwych (34%) i średnich (63%). Szczególnie można ją polecić rodzinom z dziećmi i początkującym narciarzom. Atrakcją tego miejsca jest trasa Alpe di Siusi Witch Router, prowadząca przez najbardziej widokowe zakątki regionu, w których według legendy niegdyś odbywały się sabaty czarownic zamieszkujących rejony gór Schlern. Stację obsługują w sumie 21 wyciągi: 1 gondola, 14 wyciągów krzesełkowych i 6 orczyków).
Najdłuższa wyprawa naszego zimowego safari zawiedzie nas do Obereggen – ośrodka połączonego ze stacją Latemar w Val di Fiemme (ok. 50 minut drogi). Dolina może pochwalić się czterema stacjami o łącznej długości ok. 100 km.

Ekstremalny zjazd w Alpe Cermis
Jedną z nich jest Alpe Cermis, położona na stokach szczytu Palon (2250 m n.p.m.). Największa atrakcją tego ośrodka jest długi zjazd (ponad 7 km) trudną trasą dla wprawionych narciarzy Olimpia, ze szczytu Palon, aż na dno doliny. Średnie nachylenie w środkowej części trasy sięga nawet 28%. Nie dziwi zatem fakt, iż na tej trasie rozgrywane są zawody Pucharu Świata. Stację obsługuję 8 wyciągów (3 gondole i koleje liniowe, 3 wyciągi krzesełkowe oraz 2 orczyki.1220 km tras zjazdowych
Wyruszając w wielkie safari po dolinach, musimy przygotować się na blisko 500 km tras narciarskich. Dla jeszcze bardziej wytrwałych miłośników białego szaleństwa krajowi touroperatorzy, jak na przykład Wygoda Travel, przygotowali specjalne karnety. W ofercie krakowskiego biura podróży znajduje się karnet Dolomiti Superski, który (więcej informacji na http://www.wygodatravel.pl/zima) obejmuje 1220 km tras zjazdowych i ponad 450 wyciągów. Zimowe safari po krainach Dolomitów, to wyjątkowe przeżycie dla każdego, dla kogo narciarstwo jest najlepszym sposobem spędzania wolnego czasu zimą. Infrastruktura turystyczno-wypoczynkowa w tej części Alp stoi na wysokim poziomie. Każdy ze stoków jest profesjonalnie przygotowany i właściwie zabezpieczony na trudniejszych odcinkach tras. Zaplecze hotelowo-gastronomiczne to duży atut każdej z przedstawionych wyżej krain. Goście mają do wyboru trzy i cztero gwiazdkowe ośrodki wypoczynkowe w których podawane są lokalne przysmaki. Duża część ośrodków przygotowana jest pod kątem wypoczynku rodzin z dziećmi.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar