2010-01-07

DZIECIAK

Wiele uśmiechu w Nowym Roku

Ubiegły rok obfitował w niezwykłe wydarzenia z udziałem Fundacji „Dr Clown”. Dzień Czerwonego Nosa, wizyta twórcy śmiechoterapii Patcha Adamsa oraz uroczyste rozświetlenie warszawskiego Nowego Światu w towarzystwie Świętego Mikołaja to tylko niektóre z nich.

A przecież Fundacja wypełnia swą szczytną misję na co dzień. Dla małych pacjentów świętem jest każdy dzień urozmaicony wizytą śmiesznych doktorów.

W trakcie tego owocnego roku szeregi Wolontariuszy Fundacji zasiliło wielu licealistów i gimnazjalistów, wśród nich także wychowankowie domów dziecka. W ramach promowania wolontariatu pracowniczego, do współpracy zaproszono również firmy. Nowe szkolenie dla Wolontariuszy umożliwiło im poznanie podstaw języka migowego.

Dzięki Fundacji dwoje dzieci otrzymało protezy, dziesięcioro zaś zostało poddanych leczeniu i rehabilitacji. Z inicjatywy Fundacji „Dr Clown” zaczęto też tworzyć kolorowe kąciki zabaw w przychodniach przyszpitalnych w całej Polsce.

Wiosną w oddziałach Fundacji organizowano rodzinne majówki, w czerwcu hucznie obchodzono Dzień Dziecka, w grudniu zaś w całym kraju odbywały się spotkania mikołajkowe i świąteczne.

Swoją misję Fundacja „Dr Clown” wypełnia w Polsce już od ponad dziesięciu lat, stosując terapię śmiechem wśród najmłodszych pacjentów polskich szpitali. Wolontariusze regularnie odwiedzają dzieci w ponad 80 szpitalach i placówkach opieki specjalnej na terenie całego kraju. Przy pomocy kolorowych ubrań, cyrkowych sztuczek i zwierzątek z balonów odganiają złe myśli i pozwalają choć na chwilę zapomnieć o bólu i tęsknocie za rodzicami. Na dodatek udowodniono, że śmiech ma właściwości prawdziwie terapeutyczne. Pomaga nawet w tak ciężkich chorobach jak cukrzyca, nerwice czy nowotwory. Clowni dają też przykład rodzicom, w jaki sposób można prosto i skutecznie ulżyć swym pociechom w cierpieniu.

– Kolorowi terapeuci wprawiają najmłodszych w dobry nastrój pełną humoru pantomimą, żartami, piosenkami i żonglerką. Zawsze też przysiądą na łóżku dziecka, przytulą, porozmawiają i podarują czerwony nosek – symbol Fundacji – mówi Anna Czerniak, Prezes Fundacji „Dr Clown”. – Regularnie odbywają szkolenia zarówno z zakresu psychologii, rehabilitacji, pielęgniarstwa, jak i doskonalenia form artystycznych. To właśnie zaangażowani i pogodni wolontariusze są siłą naszej Fundacji.

Fundacja „Dr Clown” współpracuje m.in. ze studentami, artystami, sportowcami, lekarzami i psychologami. Wszystkie działania finansowane są ze środków pozyskanych od Sponsorów i Darczyńców m.in. w postaci przekazania 1% podatku, a także z dotacji i licytacji przedmiotów przekazanych Fundacji. Można także wesprzeć Fundację zostając jej Wolontariuszem.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar