2009-12-03

DZIECIAK

Zastrzyki nie takie straszne

Z pierwszym ukłuciem dziecko spotyka się tuż po urodzeniu. Już wtedy poddawane jest obowiązkowym szczepieniom, które chronią je przed groźnymi chorobami. W tym okresie maluch jeszcze nie kojarzy, skąd przychodzi ból, nie zna jego przyczyny. Płacze, bo zastrzyk boli. Z wiekiem dziecko zaczyna rozumied, że igła i strzykawka w ręce pielęgniarki oznaczają dla niego przykre doznania, więc protest i łzy budzi już sam ich widok. Każda wyprawa na szczepienie albo pobranie krwi to ogromny stres nie tylko dla dziecka, ale i dla jego rodziców.

Zastrzyki kojarzą się nam z czymś nieprzyjemnym, ponieważ każdy z nas zapamiętuje ból, który im towarzyszy. Wkłucia igły boi się niejeden dorosły, a w przypadku dzieci przykre doznania i wynikający z nich strach są większe. Mogą one prowadzid do utrwalenia się reakcji lękowej, która może przejawiad się dużą niechęcią do jakichkolwiek, nawet bezbolesnych zabiegów medycznych lub pielęgnacyjnych. Dziecko może zacząd przejawiad strach także w neutralnych sytuacjach związanych z ingerencją w ciało, takimi jak np. obcinanie paznokci. Pamiętajmy, że dzieci odczuwają ból intensywniej niż dorośli oraz mają mniej umiejętności radzenia sobie z nim. Dzieci do około 7. roku życia nie rozumieją zasadności przeprowadzenia przykrego zabiegu i mogą postrzegad go jako niezasłużoną karę. Po pierwszych negatywnych doświadczeniach z wkłuciem igły boją się kolejnych zabiegów, których – paradoksalnie – w wieku dziecięcym jest bardzo dużo, chodby z uwagi na kalendarz obowiązkowych szczepieo – mówi psycholog Tomasz Srebnicki, pracownik Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dyrektor dydaktyczny Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Centrum CBT.Wkłucie igły boli, a obecnośd obcych osób i widok innych płaczących dzieci dodatkowo zwiększa stres. Dziecko jest rozbierane, znajduje się w nieznanym mu otoczeniu - już samą wizytę w gabinecie lekarskim kojarzy z bólem. Dzieci nie powinny odczuwad niepotrzebnego bólu, a każda doświadczona pielęgniarka powinna wskazad rodzicowi kilka prostych sposobów, jak uspokoid dziecko i złagodzid przykre dla obu stron doświadczenia.Jak można zwiększyd komfort dziecka i zmniejszyd ból związany z zastrzykiem?
U dzieci, które skooczyły 3 miesiące, można zastosowad znieczulający miejscowo skórę EMLA PLASTER - dostępny w aptekach bez recepty. Jest on prosty i łatwy w użyciu. Troskliwa mama może nakleid go swojemu dziecku sama, ważne, by zapytała wcześniej pielęgniarkę lub lekarza o miejsce planowanego wstrzyknięcia. EMLA PLASTER należy nakleid 1 godzinę przed zabiegiem. Jeżeli plaster będzie pozostawiony na skórze przez 1 godzinę do 2 godzin, to po jego odklejeniu znieczulenie utrzymuje się przez dwie godziny. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działao niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.Jak można pomóc dziecku przezwyciężyd strach przed bólem?
Nic nie zastąpi bliskiego kontaktu z rodzicem. Niezależnie od wieku dziecka i rodzaju zabiegu, czy będzie to szczepienie, czy pobranie krwi, mama powinna mied możliwośd bycia przy dziecku, ponieważ wie najlepiej, jak rozproszyd uwagę lub ukoid lęk malucha - podpowiada Tomasz Srebnicki. Mamy karmiące mogą spróbowad karmid dziecko podczas zabiegu lub podad mu do ssania smoczek. Półrocznego malucha można zainteresowad zabawką, rozśmieszyd go, oglądad wspólnie ulubioną książeczkę lub zanucid mu piosenkę.

Małe dziecko rodzic może trzymad na kolanach i je przytulad. Pielęgniarka wykonująca zabieg na pewno poradzi, jak najwygodniej trzymad smyka. Ważne, by rodzic nie był bardziej zdenerwowany od swojej pociechy. Dziecko jest uważnym obserwatorem i szybko wyczuje stres opiekuna. Nie zdziwmy się także, jeżeli 2- czy nawet 6-latek w trakcie lub po zabiegu brzydko nas przezwie albo uderzy. Taka reakcja u młodszych dzieci powinna spotkad się z wyrozumiałością rodzica.

W okresie zwiększonej sezonowej zachorowalności na grypę wielu dorosłych decyduje się na szczepienia ochronne. Lęk przed ukłuciem dotyczy nie tylko dzieci. Każdy dorosły, który odczuwa dyskomfort na myśl o wkłuciu igły, może zastosowad miejscowe znieczulenie za pomocą plastra EMLA (EMLA PLASTER).

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar