2009-11-26

DZIECIAK

Patch Adams w Polsce

Hunter Cambell Adams zwany również „Patchem Adamsem” przyjechał do Polski na specjalne zaproszenie Fundacji „Dr Clown”. „Jesteśmy zaszczyceni tym, że nas odwiedził i że chce nam pokazać swoje metody pracy.” - cieszyła się Anna Czerniak, Prezes Zarządu Fundacji. Od ponad 30 lat ten niezwykły człowiek rozśmiesza ludzi na całym świecie. Głęboko wierzy, że leczyć trzeba człowieka, a nie chorobę. W Polsce Patch Adams odwiedził trzy miasta – Szczecin, Bydgoszcz i Warszawę, w których poprowadził wykłady oraz warsztaty klaunady.

Szczególnie cennym przeżyciem dla wolontariuszy Fundacji były pokazy klaunowania w szpitalach dziecięcych. Patch Adams osobiście rozbawiał małych pacjentów, prezentując w praktyce swoje metody leczenia. Pracował z dziećmi w różnym wieku. Starsze zachęcał do wspólnego tańca i śpiewania, młodsze brał na kolana. Te szczególnie nieśmiałe rozbawiał paradując po stole na czworaka, w śmiesznych, wielkich spodniach. Mimo iż Patch Adams mówi i śpiewa wyłącznie po angielsku, wśród śmiechu i wesołej zabawy zniknęła bariera językowa. Kiedy warsztaty klaunowania dobiegły końca, dzieci nie chciały wypuścić kolorowego doktora z objęć. On sam również niechętnie opuszczał małych pacjentów.

Wyjątkowość tej wspaniałej idei - leczenia śmiechem i zabawą polega na połączeniu wiedzy medycznej, psychologicznej i pedagogicznej z bajecznie kolorowym przebraniem i magicznymi sztuczkami. Terapia śmiechem uaktywnia pozytywne myślenie, rozładowuje stresy i napięcia nerwowe. Zdaniem Adamsa „klaunowanie jest sztuką, która ma pokonać ból i zbliżyć ludzi do miłości”. Radość, miłość i zrozumienie nie tylko pomagają w walce z chorobą, ale również korzystnie wpływają na relacje między ludźmi. „Ja po prostu kocham ludzi! Najważniejsza jest miłość.” – stwierdził Patch. „Bohaterem nie jest sportowiec, gwiazdor z MTV, tylko matka, która urodzi niepełnosprawne dziecko i każdego dnia, z błyskiem w oczach, umie dać mu mnóstwo miłości.”

Patch Adams bez wątpienia jest niezwykłym lekarzem. Stało się to powodem przeniesienia jego niezwykłej historii na ekrany kin. Doktor Clown pokazał, że czasem do szczęścia dziecka potrzeba naprawdę niewiele. Jako prekursor śmiechoterapii, znalazł swych naśladowców na całym świecie. W Polsce od ponad 10 lat program terapii śmiechem realizują wolontariusze Fundacji „Dr Clown”. Dokładają oni wszelkich starań, by pobyt w szpitalu nie kojarzył się dzieciom wyłącznie z bólem, cierpieniem i rozłąką z najbliższymi.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar