2009-10-20

Czy wiesz, że...

Międzynarodowy Dzień Osteoporozy

Już jutro, 20 października po raz dziewiąty obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Osteoporozy. Jego obchody na świecie koordynuje Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy (ang. International Osteoporosis Fundation – IOF; www.iofbonehealth.org). Jest to międzynarodowa organizacja pozarządowa, której zadaniem jest rozpowszechnianie wiedzy o osteoporozie oraz o działaniach prewencyjnych, diagnostyce i leczeniu tej choroby.

Hasło tegorocznej kampanii na rzecz zmagań z osteoporozą brzmi „Nie wstydź się”. W raporcie wydanym przez IOF z okazji Międzynarodowego Dnia Osteoporozy po raz pierwszy zaprezentowano nowe narzędzie do oceny ryzyka złamania kości. Jest to opracowany przez Światową Organizację Zdrowia kalkulator FRAX (Fracture Risk Assessment Tool). FRAX umożliwia pomiar ryzyka złamania kości w grupie wiekowej od 40. do 90. roku życia bez konieczności wykonywania badań i konsultacji z lekarzem. Kalkulator FRAX dostępny jest w formie kieszonkowej lub elektronicznej pod adresem www.shef.ac.uk/FRAX

Osteoporoza jest wyniszczającą i postępującą chorobą. Wśród przyczyn zgonów zajmuje ona trzecie miejsce – po chorobach układu krążenia i nowotworach. Liczbę chorych na osteoporozę w Polsce szacuje się na ok. 2,8 mln. osób. Potencjalnie zagrożonych jest natomiast 5 mln. kobiet i 4 mln. mężczyzn. Z danych epidemiologicznych wynika, że w Polsce ponad 25% populacji po 50. roku życia zagrożone jest złamaniami osteoporotycznymi, a złamania nasady bliższej kości udowej stanowią 9% przyczyn hospitalizacji na oddziałach ortopedycznych. W ciągu roku odnotowuje się ok. 12 tys. złamań kości szyjki udowej. Dane wykazują, że jeśli już dziś nie podejmie się środków zapobiegawczych, to złamania osteoporotyczne wraz ze skutkami będą coraz częstsze, co oznacza, że grozi nam epidemia osteoporozy.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osteoporozy Rada Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka wraz ze Stowarzyszeniem Entuzjastów Zdrowej Kości – z Konieczności – STENKO apelują o zwiększenie spożycia mleka w Polsce.

„Główną przyczyną osteoporozy jest niedobór wapnia i witaminy D w organizmie. Według najnowszych danych spożycie mleka i produktów mlecznych w Polsce pozostaje wciąż na bardzo niskim poziomie. Polacy spożywają tylko połowę średniej zalecanej ilości wapnia, podobnie jak dalece niewystarczające jest spożycie witaminy D. Wieloletnie badania naukowe prowadzone na całym świecie dostarczają wielu dowodów, iż mleko oraz jego przetwory należą do najbardziej wszechstronnych produktów pod względem wartości odżywczej. By zapobiegać osteoporozie każdy z nas powinien wypijać co najmniej dwie szklanki mleka dziennie.” – mówi dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, przewodnicząca Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka.

W ostatnich latach spożycie mleka w Polsce wykazywało tendencję spadkową, a obecnie pozostaje na bardzo niskim poziomie. Konsumpcja mleka i produktów mlecznych pozostaje na poziomie około 50% dobowego zalecanego spożycia dla mężczyzn i tylko około 40% dla kobiet . Polacy piją dużo mniej mleka niż mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej. Przeciętny Polak konsumuje ok. 181 litrów mleka i przetworów mlecznych rocznie, podczas kiedy statystyczne spożycie mleka na osobę w całej Unii Europejskiej wynosi ok. 350 litrów rocznie.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar