2009-09-15

ROZRYWKA

Pożegnajmy Patrick Swayze

57-letni aktor znany z takich filmów jak „Duch” i „Dirty Dancing” umarł w poniedziałek 14 września w Los Angeles, podaje agentka aktora. „Patrick odszedł spokojnie, mając u boku swoją rodzinę po tym jak dzielnie walczył z chorobą przez 20 miesięcy”.

Swayze podał do wiadomości publicznej informacje o swojej chorobie na początku 2008 r. Wtedy był poddawany regularnej chemioterapii. Zaprzeczał również, że jest blisko śmierci, po tym jak lekarze wykryli, że są przerzuty na nerki. W maju 2008 r. Patrick również skrytykował media za rozprzestrzenianie fałszywych informacji. Wtedy powiedział: „To agresywna choroba i gdy tylko ją wykryto wiedziałem, że będę musiał wałczyć o życie. To jest bitwa i na obecną chwilę to ja wygrywam. Jestem jednym z tych szczęśliwców, którzy reagują na leczenie. Denerwuje nie to, że doniesienia prasowe nic innego nie robią tylko rzucają cień na moją pozytywną walkę. To emocjonalne okrucieństwo, odbierać nadzieję moim przyjaciołom i rodzinie, przecież nadzieja jest tak cenna”.

W styczniu 2009 r. nastąpiło cofnięcie choroby, jednak w maju dotarły informacje o pogorszeniu się stanu zdrowia aktora, który na skutek infekcji płuca musiał zaprzestać chemioterapii. Aktor nie zgodził się również wtedy na poddanie się operacji, która usunęłaby zainfekowane płuco. Jednak aktor odmówił poddania się tej niebezpiecznej operacji, po to by móc żyć bez bólu.

Patrick Swayze urodził się w Houston w Teksasie, ale przeniósł się do Nowego Jorku, by trenować jako profesjonalny tancerz baletowy zanim podjął się roli Danny Zuko na Broadway w musicalu Grease. Następnie pojawiły się jakieś drobne role w serialu takim jak M*A*S*H, a następnie główna rola w filmie Francisa Forda Coppoli „Wyrzutki” z roku 1983. Jednak tak naprawdę Patrick Swayze zaistniał dopiero rolą tancerza Johnny Castle w 1987 r. w filmie „Dirty Dancing”. To dzięki tej roli znalazł się na głównej liście aktorów Hollywood. Wtedy również zaistniał w muzyce, gdyż nagrał jeden z utworów do ścieżki dźwiękowej z filmu „Dirty Dancing” pt. She's Like The Wind, który znalazł się w pierwszej dziesiątce list przebojów w Stanach i nadal jest grany w stacjach radiowych. Swój sukces przypieczętował 3 lata później, gdy zagrał u boku Demi Moore w filmie „Duch”. A następnie takie produkcje jak: „Na fali” oraz „Wykidajło”.

W 1991 r. aktor został nazwany Najseksowniejszym Mężczyzną Na Świecie, a w roku 1995 wystawił swoją reputację na próbę wcielając się w rolę transwestyty Julie Newman. Ta rola przyniosła mu kolejną nominację do nagrody Golden Globe. Nowy wiek przynosił mu małe role m.in. policjanta w telewizyjnym serialu The Beast. Serial nagrywał jednocześnie walcząc z chorobą.

Ludzie pamiętają go również ze wzruszającego przemówienia, które dał w roku 2008 podczas zbiórki pieniędzy na walkę z rakiem Stand Up To Cancer. Aktor przekazał spore fundusze na badania nad rakiem oraz powiedział wiele niezapomnianych słów. „Mam nadzieję, że za słowem lekarstwo nie będzie już stało słowo „niemożliwe”. Razem możemy stworzyć świat, w którym rak nie oznacza życia z wiecznym strachem, bez nadziei, gdzie tylko może być gorzej”.

Lisa Niemi – wielka miłość Patricka, z którą ożenił się w 1975 r. była przy Patricku Swayze do samego końca.

Na wieść o śmierci Patricka z pewnością całemu światu zakręciła się łezka w oku, gdyż wszyscy go znamy, wszyscy pamiętamy i wszyscy go na swój sposób kochaliśmy. Ogromny smutek w sercach i żal, że rak zabrał kolejną, tak wartościową osobę.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar