2009-08-30

WARTO WIEDZIEĆ

Festiwal Kultury Żydowskiej

Tego dnia odbędą się ulubione wydarzenie dzieci – Rodzinny Piknik z Singerem. Zainaugurowane zostaną również dwa wyjątkowe projekty artystyczne, w jedynej ocalałej kamienicy getta żydowskiego –„Pamięć Kamienic” oraz „Muzyka z pozostałości”. Dzień zakończy uroczyste otwarcie festiwalu na dużej scenie Teatru Żydowskiego.

Dzień pełen wydarzeń dla dzieci
Rodzinny Piknik z Singerem to wyjątkowa okazja do poznania międzywojennej Warszawy całą rodziną. Piknik przepełniony będzie wieloma atrakcjami m.in. gotowaniem żydowskich potraw, nauką tradycyjnego tańca czy wycinaniem symboli żydowskich. Dodatkowo dzieci będą miały okazje zbudować sztetl z klocków Lego.

W trakcie trwania pikniku, o godz. 14:00, odbędzie się wydarzenie skierowane do młodszych odbiorców. Spektakl „Osiem świateł Chanuki” to opowiadania dla dzieci napisane przez patrona festiwalu, wybitnego prozaika polskiego pochodzenia Isaaca Bashevisa Singera.

Festiwal Singera w ocalałych kamienicach

„Pamięć Kamienic” to projekt, który był współtworzony przez artystów z Polski, Izraela i Czech. W opuszczonej kamienicy, która jako jedyna ocalała z żydowskiego getta, pokazane zostanie, jak najnowszy język sztuki może zostać wyeksponowany w tym historycznym, pełnym dramaturgii miejscu. Projekt będzie można odwiedzić przez cały czas trwania Festiwalu
w godzinach 14-20:00.

Tuż obok, w dziesięciu pustych lokalach przy ul. Próżnej, stworzony zostanie labirynt pokoi
i dźwięków, po którym widzowie będą mogli swobodnie poruszać. Dźwięki nagrane
i wykonywane na żywo, często improwizowane, wprowadzą zwiedzających w niepowtarzalny klimat ruin kamienicy. Twórcami projektu są Dominik Strycharski, Jacek Szymkiewicz i Michał Zadara. „Muzykę z pozostałości” w dniach 30 – 31 sierpnia br. będzie można odwiedzić
w godzinach 19:00-22:00.

Uroczyste Otwarcie Festiwalu

Wieczorem, na dużej scenie Teatru Żydowskiego, odbędzie się uroczyste otwarcie festiwalu. Koncertować będzie Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera pod dyrekcją Bogusława Dawidowa, która nie tylko gościła wielu światowych dyrygentów ale również reprezentowała Polskę
w Brukseli podczas uroczystości rozszerzenia Unii Europejskiej.

W programie jest również występ Elli Milch-Sheriff, której niezwykły utwór „A może niebiosa są puste” zainspirowany został przeżyciami jej ojca z czasów II Wojny Światowej. Wystąpi również Moshe Schulhof, który jest jednym z najwybitniejszych kantorów na świecie.

Dodatkowo tego dnia o godz. 13:00 w klubie Memel odbędzie się spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą, autorką książki „Znalazłam wczorajszy dzień”. O godz. 14:30 w Austriackim Forum Kultury odbędzie się wykład Moniki Krajewskiej o świętach żydowskich. Godzinę później w klubie Mamele pokazany zostanie film „Po-lin. Okruchy pamięci” o życiu codziennym Żydów w przedwojennej Polsce. Znany na całym świecie kantor Benzion Miller poprowadzi warsztaty śpiewu kantoralnego o godz. 16:00 w synagodze im. Nożyków. Nieopodal otwarta zostanie Restauracja Próżna-Hoiz, w której o godz. 18:30 odbędzie się wykład Małgorzaty Sikorskiej przybierający formę słownej wędrówki po przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Andrzej Polec zajmujący się fotografią w zapomnianych zakątkach świata wystawi prace z projektu „Świat Singera” w Austriackim Forum Kultury. O godz. 17:30, na małej scenie Teatru Żydowskiego wystawiony zostanie spektakl „opowieść o Eliaszu” oparty na twórczości Eliasza Rajmana a dwie godziny później, we foyer, niemiecka artystka Mina Gampel będzie miała swój wernisaż. Już poza obrębem ul. Próżnej i placu Grzybowskiego, o godz. 19:30, w kinie Iluzjon pokazany zostanie film „Człowiek o błękitnej duszy” – film niemy z 1929 roku z muzyką na żywo.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar