2009-08-19

ROZRYWKA

Festiwal Muzyki Celtyckiej ZAMEK

Każdego roku na zamkowe wzgórze zjeżdża ponad setka wykonawców i kilkutysięczny tłum miłośników nie tylko celtyckiego grania. Tegoroczna edycja to 2 sceny, na których zagra i zatańczy łącznie 15 zespołów z kraju i zagranicy. Jak zawsze, Festiwalowi towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne: warsztaty muzyczne i taneczne, wernisaże oraz nocne jam sessions. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

Będzin – polska stolica celtyckiego grania

Festiwal Muzyki Celtyckiej „Zamek” to cykliczna impreza odbywająca się w Będzinie, w każdy ostatni weekend wakacji. W tym roku Festiwal potrwa od 28 do 30 sierpnia. Na dużej scenie zlokalizowanej u stóp będzińskiego zamku oraz małej – na dziedzińcu Ośrodka Kultury w Będzinie (ul.Małachowskiego 43), wystąpi 11 zespołów oraz 4 grupy taneczne. Podczas 3 dni zagrają m.in.: brytyjski bard Tim O’Connor z zespołem, wirtuoz harfy Jochen Vogel, francuski Startijenn oraz ulubieńcy będzińskiej publiczności – walijski zespół One String Loose. Spośród polskich „Celtów”, zobaczymy m.in.: Zespół Muzyki Celtyckiej Beltaine, który jest jednym z pomysłodawców i współorganizatorów imprezy, a także Danar, Filids oraz Greenwood. Jak co roku, festiwalowi goście będą mogli podziwiać również nieprzeciętne umiejętności formacji tańców irlandzkich. Tym razem będą to: Glendalough, Beltaine, Galway i Eriu.

„Zamek” – festiwal (od) warsztatu

Koncertom Festiwalu Muzyki Celtyckiej „Zamek” towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne. Na dziedzińcu Ośrodka Kultury w Będzinie odbędą się bezpłatne warsztaty tańców irlandzkich, szkockich i bretońskich, a także nocna zabawa taneczna przy muzyce na żywo – Fest Noz. Wszyscy, którzy będą chcieli rozbudować swój muzyczny warsztat, będą mieli okazję wziąć udział w otwartych warsztatach muzycznych oraz nocnych jam sessions. Celtycki świat oczyma Polaków.

Tegoroczny Festiwal otworzą wystawy tematyczne. Pod wspólnym tytułem „Z Polski na wyspy zielone”, odbędą się dwa wernisaże – malarski i fotograficzny. Wystawie akwareli towarzyszyć będzie zlot malarzy skupionych wokół www.akwarela.fora.pl Podczas pierwszego dnia Festiwalu odbędzie się również slideshow „Moja Bretania”, który jest fotograficzną dokumentacją podróży Tomka Kowalczyka - nauczyciela tańców bretońskich. Cykl imprez towarzyszących, zamknie spektakl teatralny „Legendy celtyckie” w wykonaniu Teatru V LO z Katowic.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar