2009-07-06

Czy wiesz, że...

Wyślij Oprycha na wakacje

Serwis w niekonwencjonalny sposób porusza problem opryszczki i zachęca użytkowników do skutecznego rozprawienia się z wirusem. Skierowany jest do młodych kobiet, które są gotowe przełamać stereotypy, mają dystans do siebie i świata.

Uczestnicy konkursu Wyślij Oprycha na wakacje po zarejestrowaniu się w serwisie, otrzymują link do elektronicznej mapy, po której podróżuje ich Oprych. Link rozsyłają do swoich znajomych, którzy oddając głos, wysyłają wirusa na coraz bardziej odległe wakacje, z których nie ma powrotu – na bezludną wyspę. Każdy głos to kolejny kilometr na trasie podróży Oprycha. Zwycięża ten, kto dzięki głosom oddanym na jego mapę, najdalej wyśle wirusa. Na uczestników konkursu czekają nagrody – aparat cyfrowy, IPod nano oraz zestawy kosmetyków. Konkurs potrwa do 23 lipca 2009 r.

Serwis www.oprycha.pl zachęca do zabawy, jednocześnie jest jednak kompendium wiedzy na temat przyczyn, objawów i możliwości leczenia opryszczki. Problem opryszczki mylnie postrzegany jest jako problem natury estetycznej. Tymczasem opryszczka jest chorobą, której nieleczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zapalenie rogówki, spojówki a nawet opon mózgowych.

Opryszczka dotyczy większości Polaków. Z badań TNS OBOP wynika, że 55% kobiet w wieku 18-45 lat jest dotkniętych objawami wywoływanymi przez wirus HSV1. To jedna z najczęstszych chorób wirusowych skóry i błon śluzowych. Wirus w większości przypadków dostaje się do organizmu poprzez błony śluzowe oraz skórę narządów płciowych i okolic odbytu.

Zniknięcie opryszczki najczęściej nie oznacza końca choroby. Wirus HSV przechodzi w stan utajenia, by uaktywnić się w sprzyjających okolicznościach. Jednym z głównych aktywizatorów jest słońce. Latem, gdy poddajemy skórę nadmiernemu oddziaływaniu promieni słonecznych, wirus uaktywnia się, niejednokrotnie psując nam wakacyjny nastrój. Maskowanie opryszczki wargowej lub stosowanie środków zewnętrznych to usuwanie objawów, a nie przyczyn choroby. Aby skutecznie zapobiec nawrotom i powikłaniom wywoływanym przez wirusa, wskazane jest przyjmowanie środków doustnych zawierających acyklowir. Dlatego warto jeszcze przed wyjazdem pomyśleć, jak skutecznie zabezpieczyć się przed chorobą.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar