2009-07-02

ROZRYWKA

Karl Malden nie żyje

Malden zmarł we śnie w swoim domu w Los Angeles. Aktor miał od kilku lat problemy zdrowotne.

W swojej trwającej siedem dekad karierze Malden grał m.in. w ekranizacjach sztuk Arthura Millera i Tennessee Williamsa. Reżyserowali go Elia Kazan, Alfred Hitchcock, czy John Frankenheimer. Na planie partnerował takim tuzom aktorstwa, jak Marlon Brando, Vivien Leigh, Montgomery Clift, Rod Steiger i George C. Scott.

Aktor grał często mężczyzn szorstkich w obyciu, ale wiele postaci wyposażał w naturalną godność. Mawiał, że jego charakterystyczna twarz – a dokładnie nos, który złamał dwa razy w liceum podczas zawodów sportowych – nie pozwalała mu na role pierwszoplanowe. "Zrobiłem najlepszy użytek z tego, co miałem", wspominał w 2004 roku.

Urodził się jako Malden George Sekulovich (rodzice mieli korzenie serbskie i czeskie) w Chicago, ale dorastał w Gary w stanie Indiana. Pracował w hucie żelaza, zanim przeniósł się do Nowego Jorku w 1937 roku.

Na scenie zadebiutował w tym samym roku w sztuce "Golden Boy". Swoją pierwszą rolę filmową dostał w 1940 roku w dramacie "They Knew What They Wanted". W ciągu kolejnych 40 lat zagrał jeszcze w około 50 filmach.

W 1951 roku zdobył Oscara za rolę Mitcha w "Tramwaju zwanym pożądaniem". Trzy lata później otrzymał nominację do nagrody Akademii za kreację księdza w "Na nabrzeżach". Oba filmy wyreżyserował Elia Kazan i w obu zagrał Marlon Brando. Malden wspominał potem, że to najgenialniejszy aktor, z jakim pracował.Malden zagrał jeszcze generała Omara Bradleya w pamiętnym "Pattonie" w 1970 roku, zanim stał się gwiazdą telewizji dzięki serialowi "Ulice San Francisco". Rola detektywa Mike'a Stone'a przyniosła mu cztery nominacje do Emmy.

"Ulice San Francisco" nadawane były w latach 1974-1977. Potem Malden zdobył Emmy za rolę w miniserialu "Fatal Vision".

Malden pozostawił żonę Monę, którą poślubił w 1938 roku, oraz dwoje dzieci.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar