2006-11-25

Warto odwiedzić...

WYBIERZ SIĘ DO RAJU

Wybrzeże Melilli to miejsce, w którym można przeżyć przygodę życia i przekonać się jakie to życie jest cudowne i spektakularne. Znajdziemy tam nie tylko przygodę, ale również skaliste dno tętniące życiem i w jednej chwili staniemy się odkrywcami burzliwej XVI wiecznej historii penetrując drewniane okręty pozostałe po morskich bataliach wokół portu. To tylko jedne z wielu atrakcji. W tym wyjątowym miejscu możemy poznać tajniki nurkowania, zarówno dorośli, dzieci jak i osoby niepełnosprawne. Ciepła i krystalicznie przejrzysta woda jest idealna dla każdego, a to co w niej odkrywamy zaskakuje nas w każdej sekundzie nurkowania.


Wybrzeże Melilli daje nam jedyną i niepowtarzalną szansę zobaczenia rozgwiazd, ukwiałów i alg, a wpływając do jaskiń bezkręgowcy, przypominających wyglądem prehistoryczne gatunki. Spośród kręgowców można spotkać tam czające się barrakudy i mureny, a wszystko to dzięki temu, że ekosystem wód przybrzeżnych nie został naruszony przez człowieka. Prawdziwym cudem są znajdujące się tam jaskinie z ich bogactwem form skalnych - łukami, pieczarami i długimi tunelami. W tych miejscach jednak musimy zachować wyjątkową czujność i ostrożność, by nie zatracić się w tym pięknie, gdyż taka różnorodność natury potrafi być niebezpieczna, ale każdy podwodny turysta chętnie doświadczy odrobinę adrenaliny. Miłośnicy okrętów również znajdą coś dla siebie. Drewaniane okręty, kadłuby XVII i XVIII-wiecznych galeonów leżą u wybrzeży. Jeden z nich leży siedem kilometrów na wschód od miasta. Na pokładzie ma dziewięć dział o długości 340 cm i trzy kotwice z trzonami o długości 3,5-m.

Na należącej do Maroka lagunie Mar Chica znajdziemy najbardziej atrakcyjne kursy nurkowania. Oferowane są tu kursy na wszystkich poziomach zaawansowania, wynajem różnych elementów ekwipunku oraz łodzi a także usługi przewodników, w tym nurkowanie jaskiniowe oraz nocne (kto nie chciałby sprobować nurkowania w świetle latarek i wśród naturalnego światła wytwarzanego pzez ryby i różne morskie stworzenia). Na terytorium Maroka można nurkować także w Agadu, Plancha lub Roja. Nieliczni wybierają oddalony 27 mil morskich na wschód od Melili archipelag Chafarine, gdzie wymagane jest uzyskanie oficjalnego zezwolenia. Za to bez zbędnych formalności można schodzić do wody na pobliskim Cabo Tres Forcas, między innymi w Punta Bermeja, Cala Blanca, La Mina i Los Farallones.

To tylko niektóre z miejsc. Tak pięknych zakątków jak wybrzeże Melilli jest wiele wystarczy tylko do nich dotrzeć. Same zdjęcia robią ogromne wrażenie, więc wyobraźmy sobie jak cudownych uczuć musimy doznawać, gdy będziemy mieli szanse zobaczyć to na własne oczy.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar