Wielkością ustępuje on jedynie Malborkowi i Wawelowi, a jego historia jest długa, bogata i pełna mrocznych tajemnic, które do dziś nie zostały rozwiązane. Położony na wysokim skalistym urwisku, z trzech stron otoczony jarem góruje majestatycznie nad całą okolicą, a na odwiedzających go po raz pierwszy prawie zawsze robi oszałamiające wrażenie.
Dziś zespół pałacowy stanowi obowiązkowe miejsce zwiedzania dla licznych polskich i zagranicznych turystów, którzy podziwiają zarówno sam majestatyczny zamek w Książu, jak kompleks tarasowych ogrodów pałacowych, pełnych rzadkich gatunków roślin i niezwykły krajobraz okolic. Na terenie zespołu pałacowego działają hotele, a sam zamek w Książu jest miejscem, w którym odbywają się liczne imprezy i wystawy.
Obecnie zamek jest udostępniony zwiedzającym przez cały rok. Gmach zamku słynie z bogato zdobionych, stylowych wnętrz, wśród których zachwyca głównie Sala Maksymiliana, utrzymana w manierze baroku wiedeńskiego dwukondygnacyjna komnata balowa. Jej ozdobą są liczne rzeźby i dwa piękne kominki z zawieszonymi nad nimi kryształowymi lustrami. Ściany wyłożono tam sztucznym marmurem, a element charakterystyczny stanowią trzy balkoniki, pełniące niegdyś funkcję stanowiska pracy nadworskiej kapeli. Mniej imponująco prezentują się inne pomieszczenia: Salon Chiński, Włoski, Zielony, Hall Myśliwski z galeryjką i Zbrojownia.
Zamek posiada kilka wież. Na najwyższą z nich - wieżę główną - można wejść, by podziwiać panoramę okolicy z podwrocławską Ślężą oraz Górami Sowimi, a gdyby nie znajdujące się w sąsiedztwie budowli wzgórze, można by stąd ujrzeć również Śnieżkę. Otoczenie rezydencji stanowią wielopoziomowe tarasy, będące miniaturami ogrodów we francuskim stylu. Książ słynie też ze wspaniałej stadniny koni oraz palmiarni, w której rośnie ponad 100 gatunków egzotycznych roślin sprowadzonych tutaj z Ameryki, Azji, południowej Europy i Australii.
Historia zamku:
• wybudowany w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego prawdopodobnie na miejscu dawnego grodu drewnianego
• 1392 – po śmierci księżnej Agnieszki wraz z resztą księstwa przechodzi pod berło monarchów czeskich, staje się siedzibą kolejnych starostów
• 1491-1497 – własność króla czeskiego i węgierskiego Władysława Jagiellończyka
• 1509 – oddany pod zastaw rodzinie Hobergów (potem zmieniają nazwisko na Hochberg)
• 1605 – Hochbergowie wykupują swoje dobra lenne, a zamek staje się wolną własnością dziedziczną rodu
• wojna 30-letnia (1618-1648) – kilkakrotnie Książ ulega częściowemu zniszczeniu
• 1705-1732 – Konrad Ernst Maksymilian von Hochberg dokonuje barokowej przebudowy
• 1908-1923 – książę Jan Henryk XV Hochberg von Pless dokonuje kolejnej przebudowy, m.in. tarasów
• lata 20. XX w. – początek powolnego upadku Książa, spowodowany zapaścią finansową i problemami rodzinnymi Hochbergów
• II wojna światowa – Organizacja Todt przystępuje do przekształcania zamku w siedzibę stanu
• 1945 - Książ w granicach Polski
• po 1945 r. dewastacja poprzez stacjonujące w zamku wojska radzieckie
• lata 70. XX w. – pospieszne prace renowacyjne
Polecam bardzo gorąco, to wspaniałe miejsce na wybranie się na wycieczkę z całą rodziną.
Tekst i zdjęcia: Małgorzata Marek
Poniżej Zamek w Książu w obiektywie Małgorzaty Marek
2009-06-27
Byliśmy tam...