2009-04-17

Czy wiesz, że...

Alergie skórne nie dotyczą tylko dzieci

Objawy alergiczne występują już u ponad 30% osób w populacji krajów rozwijających się.*

Znaczny odsetek objawów alergicznych występuje na skórze, gdyż jest ona w największym stopniu narażona na bodźce zewnętrzne. Zaczerwienienie połączone z uciążliwym swędzeniem lub pieczeniem, a po kilku dniach szorstkość, wysuszenie oraz bolesne pęknięcia – to objawy schorzeń skóry o podłożu alergicznym. Najczęściej obserwujemy je u niemowląt oraz starszych dzieci. Jednak wiemy, że w przypadku tej choroby wiek nie jest wyznacznikiem – na alergie skórne coraz częściej cierpią także dorośli.

Egzema
Wyróżniamy różne postaci chorób o podłożu alergicznym, których objawy występują na skórze małych oraz dorosłych alergików. Jedną z najbardziej uciążliwych jest kontaktowe zapalenie skóry (egzema), będące odpowiedzią układu immunologicznego na substancję uczulającą, z którą organizm miał kontakt. Wśród najbardziej alergizujących czynników wymieniane są elementy biżuterii, ubioru (szorstkie tkaniny, guziki, barwniki) oraz kosmetyki i środki piorące. Z badań wynika, że częstość występowania kontaktowego zapalenia skóry u dorosłych jest większa niż u dzieci i osób w wieku podeszłym.** Największe nasilenie zmian wywołanych egzemą występuje oczywiście w miejscu kontaktu z substancją uczulającą, ale ich lokalizacja może być różna – najczęściej objawia się na twarzy, rękach i powiekach. Warto zaznaczyć, że wyprysk kontaktowy pojawia się z kilkunastogodzinnym opóźnieniem od kontaktu z alergenem.

Atopowe Zapalenie Skóry
Innym, nie mniej uciążliwym schorzeniem, które ma podłoże alergiczne, jest Atopowe Zapalenie Skóry. W Polsce AZS występuje u ok. 4,7% populacji dzieci oraz u 1,8% populacji osób dorosłych . Istotną rolę w powstawaniu AZS odgrywają czynniki genetyczne. Choroba rozwija się na podłożu atopii - czyli nieprawidłowej, nadmiernej reakcji na alergeny. Ciężkim stanom AZS bardzo często towarzyszą wtórne infekcje bakteryjne, wywołane przez gronkowca złocistego oraz inne bakterie, będące skutkiem drapania swędzących miejsc chorobowych.

Profilaktyka
Sposobów rozwiązania wyżej opisanych problemów muszą szukać nie tylko osoby odpowiedzialne za zdrowie niemowląt oraz przedszkolaków, ale także wszyscy, którzy mają skórę wrażliwą na alergeny - bez względu na płeć i wiek. W codziennej profilaktyce bardzo ważne jest unikanie czynników drażniących oraz zapewnienie prawidłowego nawilżenia skóry. Warto podejmować działania zmierzające do zmniejszenia środowiskowego narażenia na alergeny, np. poprzez eliminację roztocza kurzu domowego w mieszkaniu osoby mającej skłonność do zachorowania na AZS lub egzemę. Najbardziej istotnym czynnikiem, na który muszą zwracać uwagę mali i dorośli alergicy, jest dobór produktów bezpośrednio oddziałujących na wrażliwą skórę, takich jak kremy, balsamy, tkaniny, a także środki do prania, które poprzez praną w nich odzież również mogą podrażniać wrażliwą skórę. Dlatego zaleca się stosowanie specjalistycznych kosmetyków oraz środków piorących przeznaczonych dla dzieci. Składy tych produktów są opracowywane z myślą o wrażliwej skórze najmłodszych, zatem doskonale chronią przed występowaniem objawów alergicznych także dorosłych. Jednym z dostępnych na rynku hipoalergicznych produktów dla dzieci, rekomendowanych przez specjalistów także dla dorosłych alergików, jest proszek do prania JELP.

Dlaczego produkty do prania odzieży JELP są zalecane dla osób o wrażliwej skórze?
Potwierdzona certyfikatami Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny hipoalergiczność proszków do prania JELP wynika z eliminacji składników pobudzających odpowiedź układu immunologicznego osób posiadających wrażliwą skórę. Najlepszym przykładem jest brak wybielaczy optycznych, których zadaniem jest wywołanie złudzenia, iż wyprana odzież jest bielsza niż w rzeczywistości. Innym powszechnie stosowanym w środkach piorących czynnikiem, wywołującym objawy alergiczne u osób wrażliwych, jest tetraacetyloetylenodiamina (TAED) – związek, który dodawany jest do detergentów w celu aktywacji pozostałych składników do wybielania w niskich temperaturach. Hipoalergiczny JELP mimo, że pozbawiony jest tego czynnika, równie dobrze, co tradycyjne proszki, radzi sobie w wywabianiem uciążliwych plam. Wyżej opisane substancje oraz sztuczne barwniki w postaci zielonych lub niebieskich „perełek”, które zawarte są w większości dostępnych proszków do prania, osadzają się na pranych ubraniach, następnie na skórze użytkownika, powodując alergię skórną. W przypadku stosowania hipoalergicznych produktów JELP takie ryzyko jest zminimalizowane. Warto zaznaczyć, że używanie proszków oraz płynów do płukania JELP jest najlepszym rozwiązaniem dla osób mających objawy alergiczne, tak aby wyprana oraz wypłukana w delikatnie zmiękczającym płynie odzież dodatkowo nie podrażniała już istniejących zmian skórnych.*European Allergy White Paper (www.theucbinstituteofallergy.com)
**Egzema - czyli alergiczny wyprysk kontaktowy, Oprac. mgr Edward Ozga – Michalski (www.pfm.pl)
***Sternau D., Nowicki R.: Zespół atopowego zapalenia skóry – nowa klasyfikacja, diagnostyka i leczenie. Przew. Lek. 2004

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar