2009-03-23

Byliśmy tam...

Newcastle upon Tyne

Newcastle to miasto zachęcające do zwiedzenia wieloma centrami handlowymi oraz urozmaiconym życiem nocnym. Można tu również zobaczyć most Millenium Bridge nad rzeką Tyne.

Stare Miasto, to niewielka dzielnica wąskich ulic i stromych zaułków na północ od rzeki. Najciekawszymi zabytkami w tej części Newcastle są Custom House (Urząd Celny) z 1766 r. oraz Guildhall (Ratusz) z 1658 r.

Nowy zamek od którego miasto wzięło nazwę powstał na miejscu rzymskiego obozu warownego. Został on jednak w znacznej części zburzony podczas budowy kolei parowej. „Nowy Zamek" od której to nazwy wywodzi się nazwa miasta Newcastle wybudowany został w 1080 roku przez Robert'a Curthose, syna William'a the Conqueror, po rzymskiej stronie fortu. Początkowo była to umocniona zagroda z gliny i drzewa, ale w pod koniec XI i na początku XII wieku została przebudowana tworząc budowle kamienną. W tym też okresie dodano tak bramę wjazdową, dziedziniec oraz mur warowny. Niewiele jednak z tego pozostało do obecnych czasów, jednak zainteresowany turysta może obejrzeć dwa królewskie pokoje, salę publiczną, prywatny pokój, pokój garnizonowy oraz normańską kaplicę. Udostępnione jest także wejście na szczyt zamku, gdzie można podziwiać przepiękną panoramę miasta Newcastle wraz z jego przepięknymi mostami.

Niedaleko ocalałej części zamku wznosi się St Nicholas’ Catherdal zwieńczona charakterystyczną wieżą latarniową. Stanowi ona od ponad 500 lat główny punkt orientacyjny w mieście.

Swego rodzaju atrakcję są również mosty łączące oba brzegi rzeki Tyny, np. Tyne Bridge który w chwili oddania do użytku (1928 r.) był najdłuższym jednoprzęsłowym mostem na świecie. Najnowszy to Gateshead Millennium Bridge – pierwszy na świecie most przechyłowy , obsypany nagrodami za nowatorską architekturę, formę, rozwiązania techniczne oraz fenomenalne oświetlenie.

W centrum znajdziemy wiele budynków charakterystycznych dla angielskich miast - budynek opery, główna ulica handlowa, monument - w tym przypadku pomnik hrabiego Grey, który był premierem Wielkiej Brytanii w latach 1830-34. Był on głębokim przeciwnikiem niewolnictwa oraz wprowadził w życie oraz do brytyjskiego prawa Great Reform Bill. Grey's Monument wznosi się do wysokości 135 stóp i usytuowany jest w samym sercu miasta Newcastle. Nieopodal znajduje się centrum handlowe Eldon Square.

Z Newcastle kojarzy się głównie Angel of the North - Anioł Północy - to konstrukcja, którą będąc w Anglii koniecznie trzeba zobaczyć. Zbudowana trochę na wzór posagu Chrystusa w Rio de Janeiro, przedstawia ogromnego anioła z rozpostartymi skrzydłami. Żeby się do niej dostać należy jechać na południe droga A1, anioła widać z daleka, położony jest na węgorzu w dzielnicy Gateshead. Posąg ma 20 metrów wysokości, więcej niż 5-pietrowy budynek i wazy 208 ton. Skrzydła maja rozpiętość 54 metrów.

Najbardziej polecam zamek i klasztor w Tynemouth - usytuowany jest na kamienistym wzniesieniu zwanym Pen Bal Crag i był zamieszkały przez saksońskich mnichów w VII wieku. Ruiny obecnie widoczne przedstawiają benedyktyńską część klasztoru z XI wieku. W przeszłości zamek w Tynemouth służył jako nabrzeżna strażnica przed niespodziewanymi napastnikami. Przy klasztorze znajduje się także interesujące cmentarzysko na którym pochowany został człowiek, który trzymał latarnie podczas pogrzebu Sir John'a Moore's z Corunna. Ponadto dwóch króli z Northumberland oraz jeden król szkocki jest także pochowany w tym miejscu. Ruiny klasztoru oraz zamku otwarte są przez cały rok.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Marek

Poniżej Newcastle upon Tyne w obiektywie Małgorzaty Marek

Komentarze (1)

monika (2012-05-01 10:13:12)
tynemouth
 Z sentymentem wspominam Tynemouth.za plecami ruiny zamku, obok klasztor przed nami prastare nagrobki i piękny widok na morze. z wycieczki wróciłam z pierścionkiem zaręczynowym na palcu:)
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar