Stare Miasto, to niewielka dzielnica wąskich ulic i stromych zaułków na północ od rzeki. Najciekawszymi zabytkami w tej części Newcastle są Custom House (Urząd Celny) z 1766 r. oraz Guildhall (Ratusz) z 1658 r.

Niedaleko ocalałej części zamku wznosi się St Nicholas’ Catherdal zwieńczona charakterystyczną wieżą latarniową. Stanowi ona od ponad 500 lat główny punkt orientacyjny w mieście.
Swego rodzaju atrakcję są również mosty łączące oba brzegi rzeki Tyny, np. Tyne Bridge który w chwili oddania do użytku (1928 r.) był najdłuższym jednoprzęsłowym mostem na świecie. Najnowszy to Gateshead Millennium Bridge – pierwszy na świecie most przechyłowy , obsypany nagrodami za nowatorską architekturę, formę, rozwiązania techniczne oraz fenomenalne oświetlenie.
W centrum znajdziemy wiele budynków charakterystycznych dla angielskich miast - budynek opery, główna ulica handlowa, monument - w tym przypadku pomnik hrabiego Grey, który był premierem Wielkiej Brytanii w latach 1830-34. Był on głębokim przeciwnikiem niewolnictwa oraz wprowadził w życie oraz do brytyjskiego prawa Great Reform Bill. Grey's Monument wznosi się do wysokości 135 stóp i usytuowany jest w samym sercu miasta Newcastle. Nieopodal znajduje się centrum handlowe Eldon Square.

Najbardziej polecam zamek i klasztor w Tynemouth - usytuowany jest na kamienistym wzniesieniu zwanym Pen Bal Crag i był zamieszkały przez saksońskich mnichów w VII wieku. Ruiny obecnie widoczne przedstawiają benedyktyńską część klasztoru z XI wieku. W przeszłości zamek w Tynemouth służył jako nabrzeżna strażnica przed niespodziewanymi napastnikami. Przy klasztorze znajduje się także interesujące cmentarzysko na którym pochowany został człowiek, który trzymał latarnie podczas pogrzebu Sir John'a Moore's z Corunna. Ponadto dwóch króli z Northumberland oraz jeden król szkocki jest także pochowany w tym miejscu. Ruiny klasztoru oraz zamku otwarte są przez cały rok.
Tekst i zdjęcia: Małgorzata Marek
Poniżej Newcastle upon Tyne w obiektywie Małgorzaty Marek