2009-03-08

ROZRYWKA

Promocja Częstochowy w rytmie reggae

5 marca odbyła się konferencja prasowa z udziałem Piotra „Dzikera” Chrząstka, frontmana grupy Nefre, który opowiedział o kulisach powstania tego projektu, o współpracy z brytyjskimi muzykami przy przekładzie na angielski tekstu piosenki „Częstochowa”.

- Lubię to miasto, lubię w nim mieszkać tutaj odpoczywam, ale pracuję w całej Polsce. Chciałbym wypromować nasze miasto na wszelkie możliwe sposoby. Mam mnóstwo pomysłów, między innymi myślę już o nagraniu kolęd, mamy zamiar zaprosić którąś z gwiazd częstochowskiej muzyki. Chcemy pokazać, że jesteśmy „megasiłą” w Polsce. Zorganizujemy w czerwcu razem z MOSiR-em ogólnopolski festiwal Reggae Day na stadionie przy Olsztyńskiej, będzie konkurs dla młodych „rastalentów” – mówił „Dziker”.


- Zespół ma w sobie mnóstwo energii, którą można się zarazić. Singiel pełni jednocześnie funkcje muzycznej wizytówki promocyjnej miasta, ma również pokazywać Częstochowę jako miasto ludzi młodych, pozytywnie myślących i otwartych na świat – powiedziała Teresa Kaczor, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej UM.


Udział w nagraniu utworów wzięli muzycy: Piotr Dziker” Chrząstek (vocal, keyboard instruments, bass programming), Dominika Skowron (vocal), Kamil „Kamilos” Ostrowski (guitar), Daniel Pomorski (trumpet), Michał Dylikowski (drums programming). Wydaniem singla zajął się Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy.


Utwory wykonywane przez Nefre mówią o Częstochowie językiem ludzi młodych, w nowej konwencji i kontekście wykorzystując hasła promujące miasto za granicą, stąd pomysł część utworów nagrać w języku angielskim. Singiel został pomyślany także jako pozycja, dzięki której młodzi mieszkańcy mogą na nowo odkryć Częstochowę, zobaczyć jej nowe, pozytywne oblicze, na nowo zidentyfikować się, utożsamić ze swoją „małą ojczyzną”. Z drugiej strony singiel służy promocji częstochowskiej sceny muzycznej, która pochwalić może się takimi indywidualnościami jak: muzyczna rodzina Pospieszalskich, Janusz Yanina Iwański, Muniek Staszczyk, Olek Klepacz, Ziut Gralak czy grupa Habakuk.


Płyta inauguruje nowy projekt promocyjny miasta mający na celu współtworzenie materiałów promocyjnych wspólnie z częstochowianami. Projekt sygnować ma logo z zarysem mapki Częstochowy i hasłem „Kocham Częstochowę”.


Singiel „Witamy w mieście/Welcome to the city” grupy Nefre jest bezpłatnym wydawnictwem promocyjnym UMC i dystrybuowany będzie podczas miejskich wydarzeń promocyjnych oraz na krajowych i zagranicznych targach turystycznych. Dostępny jest również w Miejskim Centrum Informacji przy Alei Najświętszej Maryi Panny 65.


O NEFRE

Grupa NEFRE powstała na początku 2006 r. Jej założyciele Piotr Dziker” Chrząstek oraz Kamil „Kamilos” Ostrowski współtworzyli i współpracowali wcześniej m.in. z Lari Fari, Ideo, Natanael, Habakuk. Do obecnie liczącego 7 osób składu NEFRE zaprosili muzyków sesyjnych grających na co dzień z czołówką polskiego szołbiznesu muzycznego. Stylistyka grupy łączy w sobie takie gatunki jak reggae, ragga, hip-hop i funk. Grupa wydała do tej pory album „Słuchaj” (My Music 2007) zaistniała również na licznych składankach wytwórni My Music, Radia ESKA oraz telewizji muzycznej 4fun TV.

NEFRE gościła w wielu programach telewizyjnych m.in. „Kuba Wojewódzki” (TVN); „Czat z Gwiazdą” (4Fun TV); „Kawa czy Herbata” (TVP1); Pytanie na śniadanie” (TVP2). Zespół ma na swoim koncie 3 teledyski do utworów pochodzących z debiutanckiego krążka. Wszystkie teledyski są obecne w ogólnopolskich mediach muzycznych. Debiutancki krążek zespołu NEFRE "Słuchaj" został nominowany w plebiscycie muzycznym Superjedynki organizowanym przez TVP1, Super TV oraz Interia.pl w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W grudniu 2008 r. miała premierę druga płyta zespołu Nefre zatytułowana „Patrz” zawierająca 17 premierowych utworów, w tym singiel promujący pt. „Częstochowa”. Premiera teledysku do piosenki miała miejsce we wrześniu 2008 r. na antenie TVP.Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar