2009-02-03

DZIECIAK

Przetrwać chorobę z Ciufcia.pl

Szczególnie teraz, kiedy za oknem pada deszcz, temperatura zmienia się jak w kalejdoskopie, a wokół szaleje wirus grypy warto pomyśleć o tym jak zająć chorego malucha.

Zima wyjątkowo sprzyja chorobom, szczególnie wśród małych dzieci, u których układ odpornościowy jest jeszcze niedojrzały. Szczyt zachorowań przypada na okres od listopada do marca, kiedy małe dzieci dodatkowo narażane są na zmienne warunki pogodowe oraz zarażenie od otaczających je dorosłych i innych dzieci, np. w żłobku czy przedszkolu.” - podkreśla Iwona Górska, lekarz pediatra.

Wielokrotnie, pomimo starań rodziców, nie udaje się uchronić pociech od kataru lub gorączki, które skazują na kilkudniowy pobyt w domu. Jest to trudna sytuacja dla dziecka, które przyzwyczajone do ciągłego ruchu, towarzyszenia mamie w codziennych czynnościach oraz zabaw z innymi dziećmi po prostu zaczyna się nudzić.

Według psychologa Jacka Legierskiego, współtwórcy serwisu Ciufcia.pl „Każda choroba, która dotyka dziecko, wpływa na jego nastrój. Nawet wtedy, gdy jest to zwykły katar lub przeziębienie mali pacjenci zauważają obniżenie aktywności, ponieważ nie są w stanie funkcjonować tak, jak by chcieli. Nie wiedzą i nie rozumieją, dlaczego tak się dzieje. Dzieci przyzwyczajone są do regularnego rozkładu dnia, dlatego choroba staje się dla nich wyjątkowo uciążliwa. Warto zadbać o dobre samopoczucie malucha, aby nie myślało ono o gorzkich pigułkach i dokuczliwym kaszlu.”

Rodzic powinien dobrze zagospodarować czas swojemu dziecku, tak, by mogło ono na chwilę zapomnieć o swoich dolegliwościach. Najlepszym sposobem na zabicie całodziennej nudy jest skupienie uwagi dziecka, świetnym lekarstwem na chorobę staje się więc zabawa. Im więcej się dzieje tym lepiej. Pozwólmy dziecku ciąć, kleić, szyć, lepić, malować. Pamiętacie własnoręcznie wykonywane zakładki ze starych klisz fotograficznych albo przyborniki? Razem z naszym maluszkiem możemy wykonać też przydatne materiały biurowe. Stojaki czy „trzymadełka” na zdjęcia, rysunki. Zabaw jest wiele – a jeśli rodzicom brak inspiracji to pomocą służy Internet. Na stronie ciufcia.pl znajdziemy nie tylko wiele zabaw online, ale też blog, na którym każdy rodzic znajdzie wiele ciekawych pomysłów na zabawę w domu.

„Wraz z początkiem tego roku choroba dopadła wszystkich moich trzech synów, jeden z nich wylądował nawet w szpitalu z zapaleniem krtani i płuc. To bardzo trudne przeżycie dla małego dziecka, które nie rozumie, dlaczego nie może być w domu z rodzicami i rodzeństwem, tylko musi zostać w szpitalu. Cały ten czas spędziłem z synem starając się skupić jego uwagę na miłych rzeczach, które zna i lubi. Zauważyłem, że gdy rozmawialiśmy i bawiliśmy się w nasze ulubione zabawy syn zapominał o chorobie. Jestem przekonany, że pomogło mu to w rekonwalescencji.” – mówi Rafał Han, ojciec trzech synów i twórca serwisu Ciufcia.pl.

Dobra zabawa z dorosłym jest wyjątkowo wartościowa dla dzieci, nie tylko sprawia radość, ale jednocześnie rozwija w naturalny sposób. W domowych pieleszach, kiedy ilość zabaw wydaje się ograniczona, gry znajdujące się na portalu internetowym Ciufcia.pl pomogą zagospodarować czas dziecku, jednocześnie rozwijając je i dostarczając pomysłów i inspiracji do innych zabaw, które można bez problemów zorganizować w domu.

Komentarze (2)

magda (2009-03-02 15:42:20)
choroby
Nie znałam tej stronki ale widze ze to był bład ,poniewaz nam mamusiom jest cos takiego bardzo potrzebne.
Anna (2009-02-16 21:28:07)
dobre rady
sama prawda w tym tekście. Mój chory syn jest jak prawdziwy facet - nie do zniesienia! Faktycznie - czasem zajmuję go grami z ciufcia.pl
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar