2023-10-20

WARTO WIEDZIEĆ

Na co zwrócić uwagę przygotowując się do rozwodu?

Rozwód to trudny moment w życiu każdego człowieka. Oznacza on ostateczne zerwanie formalnych stosunków z osobą, z którą mieliśmy spędzić całe życie. Dodatkowo wiąże się z dużym stresem związanym ze sprawą sądową, w trakcie której może odbywać się np. walka o majątek oraz prawa do opieki nad dziećmi. Dlatego właśnie do rozwodu trzeba się dobrze przygotować. Jak to zrobić?

 

 

Rozwód — gdzie udać się po pomoc?

Podstawowym etapem przygotowania się do rozwodu będzie zwrócenie się o pomoc prawną. Bez tego wszelkie starania mogą pójść na marne. Trzeba znaleźć odpowiedniego prawnika, który ma doświadczenie w sprawach rozwodowych. Pomoże on w przygotowywaniu wszelkiej dokumentacji, która jest przydatna np. na sali sądowej, podczas rozwodu z orzekaniem o winie lub w trakcie negocjacji polubownych. Dobry prawnik to podstawa na każdym etapie sprawy rozwodowej.

Co zrobić przed rozwodem?

Zanim podjęta zostanie decyzja o rozwodzie, warto dobrze ją przemyśleć i przygotować się do procesu rozwiązania małżeństwa. Przede wszystkim współmałżonkowie powinni poinformować się wzajemnie o chęci rozstania i oficjalnego zerwania związku małżeńskiego. Jeśli para ma dzieci, to muszą zostać one obowiązkowo o tym poinformowane. Ukrywanie tego może sprawić, że ucierpi ich dobro, co jest przesłanką do nieudzielenia rozwodu. Oczywiście konieczne jest też ustalenie, czy małżonkowie chcą zerwać łączącą ich więź polubownie, czy też z orzeczeniem o winie jednego z nich.

Jeśli relacje małżonków będą na tyle napięte, że zdecydują się na rozwód z orzeczeniem o winie, sytuacja robi się dużo trudniejsza. Winę trzeba udowodnić. Jak to zrobić? Mogą to być na przykład zeznania świadków, którzy widzieli osobę z kochanką lub kochankiem. Akceptowany jest też raport detektywa zawierający materiał zdjęciowy oraz opis ewentualnej zdrady, wspólne zdjęcia małżonka i kochanka/kochanki lub wydruki z ich wiadomości. Do tego konieczne będą dowody, które pomogą wywalczyć opiekę nad dziećmi, czy też alimenty. We wszystkim pomoże oczywiście doświadczony prawnik.

Więcej informacji znajdziesz tu: Kancelaria prawna Lębork.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar