2023-07-24

Twarz

S.O.S dla przesuszonej skóry. Poznaj produkty i rutyny, które warto stosować

Sucha skóra może występować z wielu powodów. Wpływają na to czynniki genetyczne i środowiskowe. Nieprawidłowa pielęgnacja, zanieczyszczenia, niewłaściwa dieta i nawodnienie, a także stres czy choroby autoimmunologiczne powodują jej przesuszenie. Dziś przedstawimy Wam S.O.S. dla przesuszonej skóry. Dowiecie się jak o nią dbać.

 

 

Jak oczyszczać skórę suchą? 

Należy zacząć od odpowiedniego oczyszczania skóry. Produkty do oczyszczania nie powinny zawierać składników wysuszających. Można sięgnąć po mleczka, które jednocześnie nawilżają skórę. Do skóry suchej sprawdzi się także płyn micelarny. Zawiera cenne micele i nawilża skórę. Ma też neutralne pH i po jego użyciu nie trzeba już przemywać twarzy i używać toniku. Bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie skóry zarówno z zanieczyszczeń, jak i resztek makijażu. Skórę suchą trzeba oczyszczać zarówno rano, jak i wieczorem. Można ją też odświeżać w ciągu dnia stosując hydrolat. Raz w tygodniu podobnie jak w przypadku każdego typu skóry należy wykonać peeling. Ważne, by również on pozostawiał skórę nie tylko gładką, ale i nawilżoną. Można wybierać peeling enzymatyczny na bazie kwasu hialuronowego i mocznika. Obydwa składniki mają działanie głęboko nawilżające i polecane są nawet do skóry atopowej.     

Nawilżenie ma kluczowe znaczenie - sięgnij po kremy głęboko nawilżające z mocznikiem i kwasem hialuronowym 

Mocznik może być zawarty także w kremie nawilżającym. Może być wzbogacony o niacynamid. Jest to wybór do bardzo przesuszonej skóry atopowej. Oczywiście nie jest konieczny wybór takiego kremu, bo można też zdecydować się na skutecznie nawilżający krem z kwasem hialuronowym. Warto wiedzieć, że obecność kwasu hialuronowego sprawia, że można zapobiegać utracie wody w większym stopniu. Kwas hialuronowy wiąże wodę. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże nawet 1000 cząsteczek wody. W dodatku jest on naturalnym budulcem skóry, zatem nie ma obaw o jej podrażnienie. Jeżeli krem to dla Ciebie za mało, wybierz dodatkowo serum z kwasem hialuronowym, choćby pod oczy. Możesz też stosować serum do twarzy z kwasem hialuronowym, a po kilkunastu minutach aplikować dodatkowo krem. Serum posiada większe stężenie kwasu hialuronowego i często jego zróżnicowaną formę - od kwasu wielkocząsteczkowego, przez kwas średniocząsteczkowy, aż po małocząsteczkowy. Ten ostatni wnika w głębsze warstwy skóry.    

Dieta i ochrona dla przesuszonej skóry - o czym należy pamiętać? 

Przesuszona skóra nie tylko wymaga odpowiedniej pielęgnacji, gdyż trzeba jeszcze zadbać o właściwą dietę. Powinna być bogata w warzywa. Muszą być one częścią każdego posiłku i stanowić w nim 75%. W ciągu dnia warto jeść też owoce, które są bogate w witaminy A, C i E, a także wodę. Należy pić przynajmniej 2 litry wody niegazowanej, a gdy jest upalnie odpowiednio więcej. Warto sięgnąć także po ryby, które są cennym źródłem ważnych dla zdrowia skóry kwasów Omega. Istotne znaczenie ma także odpowiednia higiena snu i redukcja stresu. W przypadku zbyt małej ilości snu skóra staje się ziemista i przesuszona. Podobny wpływ ma na nią stres. Trzeba jak najbardziej się da eliminować czynniki stresogenne i znajdować czas każdego dnia na relaks. Trzeba też pamiętać o aktywności fizycznej. Jeśli jest na świeżym powietrzu nie można zapominać o ochronie UV, bo promieniowanie ultrafioletowe także wpływa na przesuszenie skóry i jej degradację.       

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar