2023-07-14

Czy wiesz, że...

Jakie ćwiczenia na cholesterol?

Aktywność fizyczna to niezbędny element zdrowego stylu życia. Może także pomóc Ci obniżyć poziom cholesterolu. Nie musisz w tym celu spędzać długich godzin na siłowni czy biegać do upadłego. Jakie ćwiczenia na cholesterol są najlepsze i jak je wykonywać, aby osiągnąć oczekiwane efekty? Sprawdź nasze podpowiedzi!

 

Zadowolona kobieta wykonuje ćwiczenia na cholesterol i biega po parku

 

Jak ćwiczenia wpływają na cholesterol?

Ćwiczenia pozytywnie wpływają na lipidogram. Regularna aktywność fizyczna może wiązać się ze spadkiem stężenia trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i „złego” cholesterolu frakcji LDL oraz wzrostem „dobrego” cholesterolu frakcji HDL. Ponadto, stawianie na aktywność w czasie wolnym może zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 24% u mężczyzn i 27% u kobiet w porównaniu do osób, które nie są aktywne w czasie wolnym.1

Regularne ćwiczenia wpływają pozytywnie na kondycję całego organizmu – efekty treningów widoczne są nie tylko na zewnątrz, ale również „w środku”. Między innymi poprawiają wydolność serca i płuc, a także obniżają skurczowe i rozkurczowe ciśnienie tętnicze krwi, co jest bardzo ważne w przypadku osób z nadciśnieniem.

Jakie ćwiczenia na wysoki cholesterol będą najlepsze?

Ruch to zdrowie – na pewno doskonale o tym wiesz. Warto uprawiać różne aktywności i ruszać się wtedy, gdy tylko to możliwe, np. poprzez wybieranie schodów zamiast windy czy roweru zamiast samochodu. Każda aktywność fizyczna pozytywnie wpłynie na Twoją kondycję, sprawność i zdrowie. Jeśli jednak zależy Ci na ćwiczeniach, które szczególnie dobrze będą oddziaływać na Twój cholesterol, to możesz rozważyć:

  • Nordic walking2 – spacery z kijkami to aktywność, która zapewnia zrównoważony rozwój mięśni całego ciała (podczas nordic walking angażowane jest niemal 90% wszystkich mięśni). Nordic walking generuje większy wydatek energetyczny niż normalny marsz (ok. 400 kcal vs. 280 kcal na godzinę), poprawia proporcje cholesterolu HDL i LDL, a także wpływa na obniżenie cholesterolu całkowitego i trójglicerydów. Dodatkowo jest to forma ćwiczeń uprawiana na świeżym powietrzu, co pozytywnie wpływa na samopoczucie i umożliwia syntezę witaminy D.
  • Joga3– jedną z najlepszych form aktywności, które pomagają w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego, jest joga. Systematyczne uprawianie jogi ma znaczący wpływ na cały profil lipidowy – wpływa na redukcję stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji LDL i trójglicerydów oraz na zwiększenie stężenia „dobrego” cholesterolu. Największe korzyści wynikają z połączenia jogi z medytacją, gdyż przyczynia się do zmniejszenia stresu i tym samym obniżenia ryzyka chorób układu krążenia (wpływa na zmniejszenie ciśnienia tętniczego, redukcję stężenia glukozy i lipidów we krwi, a także pomaga w osiągnięciu prawidłowej masy ciała).
  • Bieganie lub marsz – biegacze mają o 30% mniejsze ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych w porównaniu do osób, które nie uprawiają tego sportu.4 Zatem jest to skuteczny sposób na ograniczenie ryzyka występowania chorób serca. Bieganie nawet przez kilka minut dziennie w wolnym tempie przynosi korzyści dla zdrowia. Pomaga w zwiększeniu „dobrego” cholesterolu, redukcji stężenia trójglicerydów, obniżeniu tętna spoczynkowego, poprawia wydolność serca, płuc i całego organizmu. Jeśli jednak czujesz, że bieganie nie jest dla Ciebie, to nie musisz się do niego zmuszać. Spacer czy marsz również będzie dobry dla Twojego zdrowia. Zarówno bieganie, jak i maszerowanie wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii i cukrzycy.5
  • Jazda na rowerze6 –dojeżdżanie rowerem do pracy może być przyjemną w realizacji i skuteczną w działaniu formą zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym. Jazda na rowerze wpływa na zmniejszenie ryzyka otyłości, nadciśnienia tętniczego, hipertrójglicerydemii i upośledzonej tolerancji glukozy.
  • Pływanie i ćwiczenia w wodzie7 – regularne wizyty na basenie poprawiają pracę serca i podnoszą wydolność całego organizmu. Ćwiczenia w wodzie podnoszą stężenie „dobrego” cholesterolu frakcji HDL we krwi i angażują do ćwiczeń całe ciało, co podprawia jego kondycję.
  • Siłownia8trening siłowy zwiększa masę mięśniową, a wyższa masa mięśniowa to szybsze tempo metabolizmu (średnio o 100 kcal na dobę). Ten rodzaj aktywności nie pozostaje bez znaczenia dla stężenia cholesterolu frakcji LDL – zmniejsza je o 13-23% i zwiększa stężenie cholesterolu frakcji HDL o 8-21%. Dodatkowo obniża ciśnienie skurczowe o 6 mmHg.

Pamiętaj, że każda forma aktywności fizycznej jest dla Ciebie dobra.  Postaw na sport, który lubisz i który będziesz w stanie uprawiać regularnie przez co najmniej 150 minut tygodniowo. Spacer, rower czy bieganie – to wszystko przyniesie korzyści dla Twojego serca i całego układu krążenia. Możesz wybrać inny sport niż te zaproponowane powyżej, aby poprawić swoje zdrowie fizyczne i samopoczucie. Najważniejsza jest w tym wszystkim regularność. Sesje treningowe muszą być systematyczne, aby mogły dawać oczekiwane efekty. Nie musisz poświęcać na to długich godzin każdego dnia. Możesz zacząć od krótkich ćwiczeń po 10-15 minut dziennie i stopniowo wydłużać ten czas. 

Ćwiczenia na cholesterol – połącz je ze zdrową dietą dla lepszego efektu

Jeśli zależy Ci na poprawie swojego zdrowia oraz obniżeniu poziomu cholesterolu, połącz ćwiczenia z dietą. Wprowadź do swojego żywienia zdrowe nawyki, które pomogą Ci zadbać o swój organizm i zdrowie. Przyczynią się także do zmniejszenia masy ciała i umożliwią zbudowanie lepszej kondycji.

Stanole roślinne* w diecie na pewno pomogą Ci w poprawie wyników cholesterolu. Aby włączyć je do codziennej diety, możesz sięgnąć po produkty marki Benecol, np. margarynę na cholesterol albo napój jogurtowy na cholesterol – te produkty możesz spożywać każdego dnia.

Ogranicz ciężkie, tłuste potrawy i wprowadź do diety więcej warzyw oraz owoców. Białe pieczywo zamień na pełnoziarniste i unikaj tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Dzięki wsparciu dobrym odżywianiem Twoje ćwiczenia przyniosą jeszcze lepsze rezultaty.

*Udowodniono, że estry stanoli roślinnych obniżają stężenie cholesterolu. Wysokie stężenie cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca.

 

1. J. Li, J. Siegrist, Physical Activity and Risk of Cardiovascular Disease—A Meta-Analysis of Prospective Cohort Studies.

2. K. Zalińska, K. Olszanowska, Nordic walking jako prewencja pierwotna i wtórna chorób cywilizacyjnych.

3. D. Ghazvineh, M. Daneshvar, V. Basirat, E. Daneshzad, The Effect of Yoga on the Lipid Profile: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials.

4. Z. Pedisic, N. Shrestha i inni, Is running associated with a lower risk of all-cause, cardiovascular and cancer mortality, and is the more the better? A systematic review and meta-analysis.

5. L. C. Hespanhol Junior, J. D. Pillay, W. van Mechelen, E. Verhagen, Meta-Analyses of the Effects of Habitual Running on Indices of Health in Physically Inactive Adults.

6. A. Grøntved, R. W. Koivula, I. Johansson i inni, Bicycling to Work and Primordial Prevention of Cardiovascular Risk: A Cohort Study Among Swedish Men and Women.

7. Wan-Yu Lin, A large-scale observational study linking various kinds of physical exercise to lipoprotein-lipid profile.

8. W. L. Westcott, Resistance training is medicine: effects of strength training on health.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar