2023-06-23

Profilaktyka

Jak skutecznie walczyć ze stresem?

Stres jest naturalną częścią naszego życia, ale nie ma się co oszukiwać, nie zawsze potrafimy sobie z nim radzić, a to przekłada się na całe nasze życie. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można lepiej tolerować stres i odzyskać radość życia.

 

 

 

Poznajcie objawy stresu

Warto wiedzieć, że objawy stresu są bardzo charakterystyczne. Bardzo często tętno przyspiesza i pojawiają się problemy z koncentracją. Człowiek wydziela też większą ilość potu. Bardzo często pojawiają się biegunka i nudności, ale też ból głowy czy suchość w ustach. Nie można zapominać, że nadmiar stresu bądź problemy z radzeniem sobie z nim wpływają destrukcyjnie na organizm. Zwiększa się ryzyko chorób serca, ale też zaburzona zostaje gospodarka białkowa. Może dojść do osłabienia układu odpornościowego. Ponadto możemy wyróżnić trzy fazy stresu. W pierwszej fazie organizm mobilizuje się do walki i wtedy mówimy, że stres może motywować i zwiększać wydolność organizmu. Natomiast w drugiej fazie pojawia się krytyczna reakcja organizmu. Człowiek zaczyna odczuwać lęk, silne zdenerwowanie czy gniew. Natomiast trzecia faza to etap ucieczki. Właśnie podczas tego etapu człowiek ucieka w świat fantazji. Pamiętajcie jeszcze, że nadmiar stresu w znaczący sposób wpływa na ryzyko rozwoju depresji, a także otyłości. 

Jak radzić sobie ze stresem?

Przez to, że stres jest naturalną częścią naszego życia trzeba sobie z nim radzić, co rzecz jasna nie jest takie łatwe. Ale z drugiej strony są sposoby, dzięki którym można osłabić reakcję stresową. Jednym z najskuteczniejszych jest aktywność fizyczna. Polecamy Wam bieganie, nordic walking czy też pływanie. Dzięki regularnej aktywności można zyskać lepszą tolerancję obciążeń stresowych, ale też ruch zapobiega efektom nagłego stresu. Aby móc cieszyć się tak dobrymi efektami należy być codziennie aktywnym fizycznie. Początki wcale nie będą łatwe, bo wiadomo, że pojawi się uczucie lenistwa. Ale po okresie tygodnia czy dwóch poczujecie różnicę i Wasz organizm wręcz będzie domagał się ruchu. Pamiętajcie, że wystarczy tylko 30 minut dziennie, by już poczuć różnicę. Oczywiście nie zapomnijcie jeszcze, że należy znaleźć czas na wypoczynek. Nie można się przetrenowywać, gdyż to także ma destrukcyjny wpływ na pracę całego organizmu. Należy się nawadniać. W ciągu dnia trzeba wypić minimum 2 litry wody, natomiast gdy jest się osobą aktywną fizycznie to zapotrzebowanie jest jeszcze większe. 

Jak dbać o swoją skórę?

Stres widoczny jest też na skórze. Staje się ona matowa, pory są często rozszerzone, a do tego dochodzi do zwiększenia produkcji sebum. Stres przyspiesza też proces starzenia. Pod jego wpływem funkcja ochronna płaszcza lipidowego zostaje osłabiona. To z kolei przekłada się na spadek jędrności skóry, ale też zwiększa podatność na stany zapalne. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można temu zapobiec. Na pewno należy wybierać kosmetyki, które w składzie mają kwas hialuronowy. Doskonale nawilża on skórę, a przy tym tworzy warstwę ochronną. Świetne właściwości wykazuje też retinol, który reguluje ilość wydzielanego łoju, a przy tym zwęża pory. Zmniejsza też tendencję do powstawania niedoskonałości. W naszym zestawieniu naprawdę dobrych składników odżywczych do skóry nie może zabraknąć niacynamidu, który jest silnym antyoksydantem.         

 

             

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar