2023-05-22

Pielęgnacja ciała

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Zmiany skórne mogą być bardzo zróżnicowane, podobnie jak objawy im towarzyszące. Wśród wielu swędzących wysypek o podłożu alergicznym atopia cechuje się rozległością, powstawaniem czerwonego rumienia, pęcherzy oraz skłonnością do zmian łuszczycowych. Jest schorzeniem przewlekłym, nawracającym w wielu sytuacjach.

 

 

 

Jak wyglądają zmiany atopowe?

Skóra atopowa jest podrażniona, zaczerwieniona, skłonna do pojawiania się pęcherzy oraz bardzo swędząca. Zmiany, którym towarzyszy świąd powodują podrażnienia i uszkodzenie zewnętrznej warstwy naskórka, przez co skóra atopowa łuszczy się, może pękać, tworzą się zgrubienia, a z czasem blizny po uszkodzeniach. Atopowe zmiany mogą być niewielkie lub bardzo rozległe, pojawiają się bez wyraźnej przyczyny i mogą być trudne do wyeliminowania za pomocą ogólnodostępnych produktów. W przypadku takich zmian skórnych, które najczęściej mają podłoże alergiczne koniecznie należy wykonać badanie na zawartość IgE we krwi oraz skonsultować się z lekarzem. 

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Podstawowym objawem AZS, występującym u niemowląt, dzieci i dorosłych jest świąd w miejscach zaczerwienienia. Najczęściej pojawia się na skórze twarzy, w zgięciach łokci i kolan, na łydkach oraz łokciach. Może pojawić się na skórze głowy i karku. W przypadku AZS swędzenie skóry może być bardzo dokuczliwe i wzmaga się wiosną, zimą i jesienią oraz wtedy, gdy wzrasta wilgotność i zanieczyszczenie powietrza. Efektowne preparaty na AZS pozwalają ograniczyć objawy i nawroty tej przewlekłej choroby. Swędzącej wysypce może towarzyszyć zwiotczenie skóry oraz cienkość, potęgująca efekt przesuszonej, pomarszczonej, skłonnej do pękania skóry. 

Jak minimalizować objawy AZS?

Całkowite wyciszenie objawów AZS nie jest możliwe, jednak atopowe zapalenie skóry można wyciszyć, regularnie stosując leki immunosupresyjne, kosmetyki pielęgnująco-natłuszczające oraz unikając czynników drażniących. Zaliczamy do nich między innymi zanieczyszczenia powietrza, przedmiotów codziennego użytku, detergentów, zawierających zapachowe związki chemiczne i konserwanty, używek, ciężkiego makijażu, nieprzewiewnych tkanin. Ważne, by unikać chronicznego, silnego stresu, który często wywołuje nawrót choroby. Objawy AZS tworzą ogromny dyskomfort, dlatego warto dbać o ograniczenie nieprzyjemnych skutków choroby. 

Atopowe zapalenie skóry - co musisz wiedzieć?

Skóra atopowa co jakiś czas szczególnie narażona jest na powstawanie swędzących zmian. Zarówno u dzieci jak i dorosłych niezbędna jest stała kontrola lekarska oraz stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych, zapobiegających utracie równowagi hydrolipidowej na skórze. Wysokiej jakości kosmetyki sprawdzą się na dzień i na noc oraz podczas kąpieli. AZS jest reakcją alergiczną, może jednak mieć podłoże genetyczne, dlatego jeśli zmagasz się z tą przypadłością, Twoje dziecko prawdopodobnie również będzie na nią narażone. AZS pojawia się już u około 10% dzieci i 5% osób dorosłych, dlatego jest uznawane za chorobę cywilizacyjną. Istnieją teorie, w myśl których zbytnia higiena może wpływać na powstanie zmian atopowych na skórze. Warto jednak zauważyć, że silne nawroty chorobowe potrzebują kilku czynników, które powodują powstanie zmian i podrażnień skóry. Unikaj czynników drażniących i stosuj zdrowy tryb życia, który pomoże zachować zdrowie skóry i całego organizmu. 

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar